Volvo Group, İsveç’te akü üretimi için tesis kurma sürecini başlattı

0
1627
volvo-battery-production
Volvo Group, İsveç'te akü hücreleri için büyük ölçekli bir üretim tesisi kurma sürecini başlattı.

Akü elektrikli ağır hizmet araçlarına ve makinelerine yönelik artan talebi karşılamak için Volvo Group, İsveç’te akü hücreleri için büyük ölçekli bir üretim tesisi kurma sürecini başlattı.

Volvo Group Başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt, konuyla ilgili olarak “Karbonsuzlaştırılmış bir taşımacılık sistemine geçişe öncülük etmeyi ve müşterilerimize yüzde 100 fosilsiz çözümler sunma konusunda uzun vadeli bir tutkuya sahip olmayı hedefliyoruz. Halihazırda müşterilerimizden güçlü bir talep var ve 2030 yılına kadar sattığımız ürünlerin en az yüzde 35’inin elektrikli olmasını hedefliyoruz. Bu artış, fosil içermeyen enerji kullanılarak üretilen büyük hacimli yüksek performanslı aküler gerektirecek ve akü üretimini gelecekteki endüstriyel ayak izimize dahil etmek bizim için mantıklı bir sonraki adım. Bunu ortaklarla birlikte yapmayı hedefliyoruz ve yolculuk şimdi başlıyor.” dedi.

İsveç’teki Skaraborg bölgesinin tesis için ideal bir yer olduğunu gösteren kapsamlı bir saha yerelleştirme çalışması yapıldı. Mariestad belediyesindeki önerilen tesis, Volvo Group‘un Skövde’deki mevcut ana güç aktarma organı fabrikasına yakın bir konumda bulunuyor ve İsveç’in zengin fosilsiz enerji kaynağına erişim sağlarken bölgenin mevcut endüstriyel ve lojistik altyapısından faydalanacak ve gelişmiş, yüksek hacimli üretimde güçlü bir miras ve birinci sınıf yeterlilik üzerine inşa edilecek. Volvo Group‘un Ar-Ge merkezleri ve Göteborg’daki genel merkezi sadece iki saat uzaklıkta bulunuyor.

Volvo Group, 2030 yılına kadar kapasiteyi kademeli olarak artırmayı ve büyük ölçekli seri üretime geçmeyi planlıyor. Akü hücreleri, farklı uygulamalar için elektrikli kamyonların, otobüslerin, inşaat makinelerinin ve elektrikli aktarma organlarının küresel olarak piyasaya sürülmesini destekleyerek ticari araç uygulamaları için özel olarak tasarlanacak.

Üretim tesisinin kurulması ilgili makamlardan alınan onaylara tabi. Nihai yerelleştirme, halkla istişare yapıldıktan ve operasyonlar çevre izin onaylarına tabi tutulduktan sonra belirlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz