Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP, Avrupa şarj altyapısı ortak girişimini başlattı

0
940
DTV
Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP, Avrupa'da şarj altyapısı için daha önce duyurulan ortak girişimin oluşturulmasında son adımı tamamladı.

Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP, Avrupa’da şarj altyapısı için daha önce duyurulan ortak girişimin oluşturulmasında son adımı tamamladı. Anja van Niersen‘in CEO olarak atandığı yeni ortak girişimin, 2050 yılına kadar karbon nötr yük taşımacılığı için Avrupa Birliği’nin Yeşil Anlaşması’nı desteklemede önemli bir role sahip olması bekleniyor.

Geçen yıl açıklandığı gibi, ortak girişim (JV), Avrupa’daki lojistik merkezlerin yanı sıra otoyollarda ve bunların yakınında en az 1.700 yüksek performanslı yeşil enerji şarj noktası kurmayı ve işletmeyi planlıyor. Taraflar, toplamda 500 milyon Euro’luk yatırım yapmayı taahhüt ediyor. Bunun da Avrupa ağır hizmet kamyon endüstrisinde bugüne kadar yapılmış en büyük şarj altyapısı yatırımı olduğu varsayılıyor.

Ağır hizmet kamyonları ve seyahat otobüsleri için şarj istasyonları kurarak ve yöneterek değer zincirinde bir şarj noktası operatörü (CPO) olarak katalizör rolü üstlenmeyi amaçlayan ortak girişim, kendi kurumsal kimliği altında faaliyet gösteren Amsterdam, Hollanda merkezli bağımsız bir tüzel kişilik olacak. Son olarak, büyük bir Avrupa elektrikli araç şarj şebekesi sağlayıcısının CEO’su ve daha sonra Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan ve yeni şirketin başına geçecek olan Anja van Niersen, beraberinde enerji ve şarj endüstrisi sektöründen geniş bir deneyim getirecek.

Taşıma operatörlerinin özel ihtiyaçlarına odaklanan güçlü bir müşteri odaklı yaklaşımla ortak girişim, tüm akü elektrikli ağır hizmet araç filosu operatörleri için güvenilir ve erişilebilir yüksek performanslı şarj istasyonları sağlayacak.

Bu başlangıç, diğer tüm sektör oyuncularının yanı sıra hükümetler ve politika yapıcılara, Avrupa’nın iklim hedeflerine ulaşmak için gerekli şarj ağının hızlı bir şekilde genişletilmesi ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapılması için birlikte çalışmaya yönelik bir eylem çağrısı. Tüm paydaşlara açık bir sinyal olarak, üç tarafın başlattığı şarj ağı, markası ne olursa olsun Avrupa’daki tüm ağır ticari araçlara açık ve erişilebilir olacak.

Volvo Group Başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt: Bu, akü elektrikli uzun yol kamyonlarının ve seyahat otobüslerinin pazara sürülmesi ve başarısı için gerekli şarj altyapısına ulaşmak için uzun zamandır beklenen ve büyük bir adım. Tek bir aktörün başarması imkansız olanı yapıyoruz – bu güçlü ortaklık, 2050 yılına kadar Avrupa’da karbon nötr taşımacılığa yönelik önemli bir kilometre taşı ve hızlandırıcı.

Daimler Truck CEO’su Martin Daum: Ortaklarımızla birlikte bu yeni ortak girişimi başlatmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Şimdi çok ihtiyaç duyulan şarj ağını kurmak için inisiyatif almamız çok önemli. Hala tüm sektörü çabamıza katılmaya çağırıyoruz. Elektrikli uzun yol taşımacılığını müşterilerimiz için uygun bir çözüm haline getirmek için şarj noktalarının sayısı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde artırılmalı.

TRATON GROUP CEO’su Christian Levin: “İklim sorununa en iyi çözümleri bulmak, sektör ve TRATON GRUP olarak en acil önceliğimiz. Müşterilerle elektrikli kamyonlar hakkında konuştuğumuzda her zaman soruyorlar: Nerede şarj edebiliriz? Mümkün olduğunca hızlı destek vermek için ekip kuruyoruz ve bugünden itibaren Avrupa şarj ağını başlatıyoruz. Anja van Niersen ile birlikte bu ortak girişim, şarj ağları kurma konusunda büyük deneyime sahip bir CEO’ya sahip bulunuyor. Anja ve ekibi, sürdürülebilir taşımacılığın daha da ilerlemesini sağlamak için önemli yolculuğu destekleyecek.

Ortak girişim ekibi, ağır hizmet araçları için güvenilir ve uygun halka açık şarj sağlamak amacıyla operasyonları ve ağ kurulumunu genişletmek için hızlı bir şekilde çalışacak. Önümüzdeki yıllarda akü elektrikli kamyonlara ve seyahat otobüslerine olan talebin hızla artması beklendiğinden, ekip, taşımacılık şirketlerinin ve sürücülerin ihtiyaçlarını karşılayan şarj çözümleri tasarlamak ve inşa etmek için endüstriler arasında işbirliği içinde çalışacak.

Marka adının açıklanması da dahil olmak üzere daha fazla bilgi 2022’de sunulacak.

Ortak girişimde ortaklar, ancak diğer tüm alanlarda rakipler

Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP, ortak girişimde eşit paylara sahip olacak ancak diğer tüm alanlarda rakip olmaya devam edecek. Üç ortak, ortak girişim anlaşmasını Aralık 2021’de imzaladı. O zamandan beri yetkili makamlardan gerekli onaylar alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here