Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP, Avrupa yüksek performanslı şarj ağı için ortak girişim anlaşması imzaladı

0
586
jv-volvo-group-traton-group-daimler-truck
Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP, akü elektrikli ağır hizmet uzun yol kamyonları ve seyahat otobüsleri için Avrupa çapında yüksek performanslı halka açık bir şarj ağı kurmak ve işletmek üzere bir ortak girişim (JV) oluşturmak amacıyla bağlayıcı bir anlaşma imzaladı.

Önde gelen üç ticari araç üreticisi Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP, akü elektrikli ağır hizmet uzun yol kamyonları ve seyahat otobüsleri için Avrupa çapında yüksek performanslı halka açık bir şarj ağı kurmak ve işletmek üzere bir ortak girişim (JV) oluşturmak amacıyla bağlayıcı bir anlaşma imzaladı. Daha önce bildirildiği gibi, taraflar, Avrupa’da artan sayıda elektrikli araç müşterisi için gerekli şarj altyapısının oluşturulmasını başlatmayı ve hızlandırmayı ve 2050 yılına kadar Avrupa’da iklim-nötr taşımacılığa katkıda bulunmayı taahhüt ediyor. Ortak girişimin oluşturulması yasal onaylara tabi.

Üç tarafın eşit olarak sahip olacağı planlanan ortak girişimin, tüm düzenleyici onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından 2022’de faaliyete geçmesi bekleniyor. Taraflar birlikte, Avrupa ağır hizmet kamyon endüstrisinde bugüne kadar yapılmış en büyük şarj altyapısı yatırımı olduğu varsayılan 500 milyon Euro’luk yatırım yapmayı taahhüt ediyor. Plan, ortak girişimin kurulmasından sonraki beş yıl içinde otoyollar üzerinde ve yakınında, lojistik ve varış noktalarında en az 1.700 yüksek performanslı yeşil enerji şarj noktası kurmak ve işletmek. Şarj noktalarının sayısının zamanla, ek ortaklar ve kamu finansmanı aranarak önemli ölçüde artırılması amaçlanıyor. Gelecekteki ortak girişimin kendi kurumsal kimliği altında faaliyet göstermesi ve merkezinin Amsterdam, Hollanda’da olması planlanıyor. Gelecekteki ortak girişim, ağır hizmet kamyoncusu olan kurucu ortaklarının geniş deneyim ve bilgisi üzerine inşa edilecek.

Gelecekteki ortak girişim, hem gerekli altyapıyı sağlayarak hem de şarj noktalarında yeşil enerjiyi hedefleyerek, 2050 yılına kadar Avrupa Birliği’nin karbon nötr yük taşımacılığı için Yeşil Anlaşması’nı gerçekleştirmede katalizör ve kolaylaştırıcı görevi üstlenecek. Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP‘un ortak eylemi, özellikle ağır hizmet uzun mesafe kamyon taşımacılığında, kamyon operatörlerini CO2 nötr taşıma çözümlerine geçişlerinde desteklemek için yüksek performanslı bir şarj ağına duyulan acil ihtiyacı ele alıyor. Uzun mesafeli kamyon taşımacılığına olanak tanıyan yüksek performanslı şarj altyapısı, önemli ve hızlı bir şekilde gerçekleşen emisyon azaltımlarına yönelik maliyet etkin bir yol. Bu girişim, CO2 nötr ağır kamyonları ve seyahat otobüslerini başarıya ulaştırmak için önemli bir başlangıç ve hızlandırıcı.

Volvo Group Başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt, konuyla ilgili olarak “Sözden eyleme geçiyoruz ve Daimler Truck ve TRATON GROUP ile planlanan bu ortak girişim, içinde yaşamak istediğimiz bir dünyayı şekillendirmede önemli bir adım. Bunun gibi yenilikçi ortaklıklar, müşterilerimize ve tüm sektöre fayda sağlayacak çok ihtiyaç duyulan değişimi yaratacak. Bu, hem fosilsiz taşımacılığa geçişte tarihi bir dönüm noktası hem de Volvo Group’un 2040 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ve en geç 2050 yılına kadar net sıfır emisyonla hareket eden bir filoya ulaşma taahhüdünü gösteren bir atılım.” dedi.

Daimler Truck CEO’su Martin Daum ise şöyle konuştu: “Bugünkü imza duyurusu, tüm ortakların CO2 nötr kamyonları gerçeğe dönüştürme konusundaki güçlü kararlılığının altını çizdiği için taşımacılık sektörü ve toplum için harika bir haber. Kamyon ve araç teknolojisi alanında üç zorlu rakibin birlikte hareket ederek gerekli şarj altyapısını oluşturmaya başlaması dikkat çekici. Volvo Group ve TRATON GROUP ile birlikte, tüm ilgili paydaşlara önderliğimizi takip etmeleri ve şimdi harekete geçmeleri için net bir sinyal göndermek istiyoruz.

TRATON GROUP CEO’su Christian Levin de şunları söyledi: “TRATON GROUP olarak Scania ve MAN markalarımız ve ticari araç endüstrisinin tamamı ile birlikte CO2‘siz bir dünya söz konusu olduğunda çözümün bir parçası olacağımıza güçlü bir şekilde inanıyoruz. Daimler Truck ve Volvo Group gibi güçlü rakiplerle işbirliği alışılmadık görünebilir. Bununla birlikte, konu çok önemli ve bu benzersiz işbirliği, iklim değişikliğiyle mücadele için gereken dönüşümsel eylemi gerçekleştirmede bizi daha hızlı ve daha başarılı kılacak. Ortak girişimimiz, en verimli ve sürdürülebilir taşımacılık çözümleri olan akü elektrikli kamyonların ve seyahat otobüslerinin hızlı atılımı için güçlü bir itici güç olacak.

Üç ortak, bunu taşımacılık endüstrisinin karbon emisyonlarını azaltması ve diğer endüstrilerin çeşitli şekillerde faydalanması için bir atılım olarak görüyor. Yakın tarihli bir sektör raporu*, 2025’e kadar 15.000’e kadar yüksek performanslı genel ve özel şarj noktası ve 2030’a kadar 50.000’e kadar yüksek performanslı şarj noktası çağrısında bulunuyor. Bu nedenle, bu hızlı başlangıç, iklim hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunabilmek için gerekli şarj ağının hızlı bir şekilde genişletilmesi için birlikte çalışmak için hükümetler ve politika yapıcıların yanı sıra diğer tüm sektör oyuncularına bir eylem çağrısı. Tüm paydaşlara açık bir sinyal olarak, üç tarafın şarj ağı, markası ne olursa olsun Avrupa’daki tüm ticari araçlara açık ve erişilebilir olacak.

Farklı uygulamaları dikkate alan müşteri odaklı yaklaşım

Müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanılarak farklı uygulamalar dikkate alınacak. Akü elektrikli araç filosu operatörleri, hem Avrupa’da uzun mesafeli nakliyeye odaklanan 45 dakikalık zorunlu dinlenme süresine göre uyarlanmış hızlı şarjdan (geleceğin ortak girişiminin en yüksek önceliği) hem de gece şarjından yararlanabilecek.

Ortak girişimde ortaklar, ancak diğer tüm alanlarda rakipler

Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP planlanan ortak girişimde eşit paylara sahip olacak, ancak diğer tüm alanlarda rakip olmaya devam edecek. Ortak girişimin oluşturulması düzenleyici onaylara tabi.

* Mayıs 2021’de Avrupa’daki tüm büyük kamyon üreticilerinin organizasyonu olan Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği ACEA (Association des Constructeurs Européens d’Automobiles) tarafından yayımlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here