Toyota, çevreci araçlardaki öncülüğünü sürdürüyor

0
1378

Otomotiv endüstrisinde zaman içinde fosil yakıtların yerini alması için geliştirilen hibrit ve elektrikli araçlar konusundaki çalışmalar yoğun olarak sürerken, yakıt hücresi teknolojisinin de önemli seçenekler arasında yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. İlk kez 2009 yılında geliştirilmeye başlanan hidrojen yakıt hücreli araçlar ile ilgili araştırmalar bütün hızıyla devam ediyor ve birçok ülke, 2020’li yıllardan itibaren bu teknolojiye sahip araçları, ulaşım başta olmak, üzere her alanda kullanmaya başlamak için altyapısını oluşturuyor.

Geleceğin teknolojisi olarak görülen ve fosil yakıtların yerini alacak teknolojilerden biri olması beklenen yakıt hücresi teknolojisi, hidrojen kaynağından elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Genel olarak doğal gazdan üretilen hidrojen, ayrıca CO2 yayım oranı az olan rüzgar, çöp, kanalizasyon çamuru ve sudan da üretilebiliyor. Toyota, sadece su buharı yayımı yapan yakıt hücresi teknolojisine sahip araçları ile temiz ve sürdürebilir çevreci otomobiller üretme konusundaki öncü rolünü de devam ettiriyor. Geleceğin enerji kaynakları arasında gösterilen hidrojeni yakıt olarak kullanan bu araçlar “0” CO2 yayımı ile dikkat çekerken, konforu, sürüş keyfi, 3 ile 5 dakika arasında doldurabilen deposu ile birlikte geleneksel motorların ulaştığı menzil ve hızı da sunuyor.

Toyota Fuel Cell

Otomobillerde petrol ve petrol türevlerine dayalı yakıtlı araç teknolojilerinin yanında devrim niteliğindeki ilk seri üretim hibrit otomobilini 1997 yılında piyasaya çıkaran Toyota, 2014 yılından itibaren de başta Japonya olmak üzere birçok ülkede hidrojen yakıtlı Mirai’yi de sunarak bir ilki gerçekleştirmişti. Toyota, Mirai’nin ardından, Japonya’daki fabrikasında yakıt hücreli forkliftlerle yayım oranlarını düşürmüş, Hino ile birlikte de otobüs üretimini gerçekleştirmişti. Toyota, son olarak yakıt hücreli kamyonu ve yakıt hücresiyle çalışan jeneratörlerini tanıttı.

Mirai’nin 2015 yılında Alman “Germany’s Center of Automotive Management” kurumu tarafından otomotiv endüstrisinde son 10 yılda 100 çığır açan otomotiv yenilikçiliği değerlendirilmesinde ilk sırayı alması da yakıt hücresi teknolojisinin önemini ve büyük ilgi ile karşılandığını gözler önüne seriyor.

Toyota, 2014 yılından itibaren başta Japonya olmak üzere birçok ülkede hidrojen yakıtlı Mirai’yi de sunarak bir ilki gerçekleştirmişti.

Üç kat daha verimli motorlar

Halen Japonya, ABD, İngiltere, Danimarka, Almanya, Belçika ve Norveç’te satışta bulunan hidrojen yakıt hücreli araçların öncüsü Mirai’nin yakın gelecekte Avrupa’nın diğer ülkelerinde de satışa sunulması bekleniyor. Mirai’nin 2017’de 3 bin adet satış hedefi bulunuyor. Toyota, 2020’de bu rakamın yıllık 30 bin adet olacağını tahmin ediyor. Norveç, 2025 yılına kadar 50 bin yakıt hücreli otomobil satmayı planlıyor.

Geleceğin enerji kaynakları arasında gösterilen hidrojeni yakıt olarak kullanan araçlar “0” karbondioksit yayımı ile dikkat çekerken, konforu, sürüş keyfi, 3 ile 5 dakika arasında doldurabilen deposu ile birlikte geleneksel motorların ulaştığı menzil ve hızı da sunuyor.

Çevreci özellikleri ve sürüş keyifleriyle dikkat çeken hidrojen yakıt hücreli otomobillerin güç birimleri de yüksek enerji verimlilik sunuyor. İçten yanmalı motorlarda verimlilik yüzde 20 civarında gerçekleşirken, hidrojen yakıt hücreli araçlarda yüzde 40-60 arasında verimlilik elde ediliyor. Bunun yanında ayrıca Toyota Mobilite Vakfı, CO2 yayımı olmayan hidrojen teknolojilerine, hidrojen maliyetini azaltan ve 2030’da pratik sonuçlar doğurma potansiyeli olan sistemlerin geliştirilmesine de destek veriyor.

Dolum istasyonlarının sayısı artıyor

Hidrojen dolum istasyonlarının kurulmasının maliyeti, büyüklüğe ve konuma göre 300 bin – 2 milyon Euro arasında değişiyor. Her geçen gün artan yakıt istasyonlarının sayısı ile birlikte kurulum maliyetleri de her geçen gün aşağıya doğru bir seyir izliyor. Tüm dünyada 2016’da açılan 92 istasyonla birlikte toplam dolum istasyonu sayısı 274 adete ulaşmış durumda. Bu istasyonların 68’i Batı Avrupa’da bulunuyor. Almanya’da 2020’de 100, Kore’de 160, İngiltere’de 65 yakıt hücresi dolum istasyonu kurulması planlanıyor. Ayrıca, 2020 yılına kadar Norveç’te 20 kamu hidrojen istasyonu açılması da planlanıyor.

Çevreci ve sürdürülebilir ulaşım için vizyonunu geliştirdiği yeni teknolojiler ile ortaya koyan Toyota, enerji devriminde “öncü” rolünü devam etme kararlılığını da gösteriyor.

Her geçen gün artan hidrojen dolum istasyonlarının sayısı ile birlikte kurulum maliyetleri de her geçen gün aşağıya doğru bir seyir izliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz