Mercedes-Benz Trucks, 1.000 kilowatt’lık elektrikli şarjla “ses duvarını aşıyor”

0
457
Mercedes-Benz eActros 600
Mercedes-Benz Trucks'ın geliştirmecileri, geçen yıl tanıtılan eActros 600'ün bir prototipini, Wörth am Rhein'deki şirket içi geliştirme ve test merkezindeki bir megawatt'lık şarj istasyonunda ilk kez başarıyla şarj etti.

Mercedes-Benz Trucks‘ın geliştirmecileri, geçen yıl tanıtılan eActros 600ün bir prototipini, Wörth am Rhein’deki şirket içi geliştirme ve test merkezindeki bir megawatt’lık şarj istasyonunda ilk kez başarıyla şarj etti. Mercedes-Benz Trucks, sektör çapında yeni Megawatt Şarj Sistemi (Megawatt Charging System – MCS) şarj standardının geliştirilmesinde kapsamlı bir şekilde yer aldı. MCS özellikle önemli taşımacılık aksları boyunca kamuya açık ücretlendirme söz konusu olduğunda merkezi bir rol oynuyor.

Mercedes-Benz Trucks Ürün Mühendisliği Başkanı Rainer Müller-Finkeldei, konuyla ilgili olarak “Geliştirmecilerimiz yeni tanımlanan MCS standardını en kısa sürede tam şarj kapasitesiyle e-kamyona koydu. Bu olağanüstü bir mühendislik başarısı. Menzil ve araç kullanılabilirliği konusunda yüksek taleplerde bulunan müşteriler, gelecekte 1.000 kilowatt’lık megawatt şarjdan özellikle faydalanacak.” dedi.

Mercedes-Benz Trucks E-Şarj Bileşenleri Başkanı Peter Ziegler ise şunları söyledi: “E-kamyonumuzla gerçekleştirdiğimiz ilk başarılı megawatt şarj testi ileriye doğru atılmış muazzam bir adım. Sektörde 700 kilowatt’ın üzerindeki şarj kapasitesi halihazırda MCS şarjı olarak adlandırılıyor. Ancak müşterilerimizin eActros 600’ü tam 1.000 kilowatt’ta şarj edebilmelerinin ve bu sayede uzun bir menzille kısa şarj sürelerinden yararlanabilmelerinin önemini anlıyoruz. Şimdi eActros 600’ümüzdeki MCS teknolojisini seri olgunluğa taşımak için tüm hızımızla çalışıyoruz.

Megawatt Charging System
Sektörde 700 kilowatt’ın üzerindeki şarj kapasitesi halihazırda MCS şarjı olarak adlandırılıyor.

Seri üretim için MCS teknolojisinin iyileştirilmesi

Mercedes-Benz Trucks‘taki geliştirme mühendislerinin ilerideki çalışmaları, MCS standardizasyonunun bir parçası olarak tanımlanan araç ile şarj istasyonu arasındaki iletişim arayüzünün daha fazla denenmesini ve prototip bileşenlerin seri olgunluğa kadar sürekli olarak geliştirilmesini içeriyor. eActros 600‘ün seri üretimine 2024 yılı sonunda başlanması planlanıyor. 400 kW’a kadar CCS şarjına ek olarak, eActros 600 daha sonra kullanıma sunulduğunda tam 1.000 kilowatt’ta megavat şarjı da mümkün kılacak. Müşteriler bunun için ön kurulum siparişi verebiliyorlar. MCS teknolojisi bu modellere sonradan uyarlanabilecek.

Megawatt şarjı özellikle kamusal şarj altyapısı için ilgi çekici

600 kilowatt saati aşan yüksek akü kapasitesi – dolayısıyla model adı 600 – ve şirket içinde geliştirilen yeni, özellikle verimli elektrikli tahrik aksı, eActros 600‘ün ara şarj olmadan 500 kilometre menzile ulaşmasını sağlıyor. Bu, e-kamyonun günde 1.000 kilometreden önemli ölçüde daha fazla yol kat edebileceği anlamına geliyor. Bu, yasal olarak öngörülen sürücü molaları sırasında megawatt şarjı olmasa bile ara şarjla mümkün oluyor.

Mercedes-Benz Trucks müşterilerinin Avrupa’daki uzun mesafe yolculuklarının yaklaşık yüzde 60’ı zaten 500 kilometreden kısa. Bu da bu gibi durumlarda depoda ve yükleme-boşaltma noktalarındaki bir şarj altyapısının yeterli olduğu anlamına geliyor. Diğer tüm kullanımlar için, elektrikli kamyonun Avrupa çapında uzun mesafe taşımacılığına uygun hale getirilmesi amacıyla halka açık şarj altyapısının sürekli genişletilmesi hayati önem taşıyor. Megawatt şarjı, özellikle bu tür zorlu uygulama durumları için büyük bir potansiyele sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz