Volvo Group, H2 Green Steel ile işbirliği yaparak artan hacimlerde sıfıra yakın yayımlı çelik elde ediyor

0
893
Volvo Group
Uzun vadeli anlaşma kapsamında Volvo Group, H2 Green Steel'in Kuzey İsveç'te Boden'deki yeni fabrikasından sıfıra yakın yayımlı çelik satın alacak.
Renault Trucks

Volvo Group‘un sıfıra yakın yayımlı çelik için H2 Green Steel ile işbirliği, 2040 yılında net sıfır sera gazı yayımı değer zincirine doğru devam eden yolculukta bir başka adım. Uzun vadeli anlaşma kapsamında Volvo Group, H2 Green Steel‘in Kuzey İsveç’te Boden’deki yeni fabrikasından sıfıra yakın yayımlı çelik satın alacak. Fabrikada üretime 2025 yılı sonunda, Volvo Group’a teslimatların ise 2026 yılının ortasından itibaren başlaması planlanıyor.

Ticari araçlar giderek daha fazla elektrikli çözümlerle çalıştığından (ürün kullanımdayken yayımlar azaltıldığında), tedarik ağı ve üretimden kaynaklanan çevresel ayak izi giderek daha önemli hale geliyor.

Volvo Group CPO’su Andrea Fuder, konuyla ilgili olarak “Yayımları azaltmaya yönelik çalışmalarımızı destekleyen işbirlikleri, net sıfıra giden yolda hayati önem taşıyor. Çelik, ürünlerimizin ayak izine büyük bir katkıda bulunuyor ve karbonsuzlaştırılmış malzemeler geliştirmek için hem yerleşik hem de yeni oyuncularla birlikte çalışmak, sürdürülebilir taşımacılık ve altyapı çözümlerindeki ilerlememizi ilerletmenin anahtarıdır.” dedi.

Çelik; kamyon, otobüs ve inşaat makinelerinin üretimindeki ana malzemelerden biri. Sıfıra yakın yayımlı çelik, yayımı, çevre üzerindeki etkinin tamamen ortadan kaldırılmasa bile önemli ölçüde en aza indirildiği bir noktaya kadar azaltmaya odaklanıyor. Volvo Group‘un kurucu üyesi olduğu First Movers Coalition tarafından belirlenen bir taahhüt, 2030 yılında yıllık satın alınan tüm çeliğin en az yüzde 10’unun (FMC tanımına göre) sıfır yayıma yakın olmasını sağlamak. Bunun gibi tedarik anlaşmaları net sıfıra geçişin hızlandırılmasına yönelik önemli katkıları oluşturuyor.

H2 Green Steel CEO’su Henrik Henriksson ise şunları söyledi: “Ticari araç endüstrisi aktif olarak yeşil çeliğe olan talebi artırıyor ve bu da pazarın ilgisini doğruluyor. Volvo Group gibi sürdürülebilir değişimin ön saflarında çalışan yadsınamaz büyük bir oyuncunun müşteri siparişi vermesi, hem şirketimize hem de ürünümüze duyulan güvenin açık bir işaretidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz