MAN Truck & Bus, yeni kamyon neslini tanıttı

1
42196
MAN_NewTG_TGX_EOT_GX_
MAN Truck & Bus, son 20 yılda ilk kez tamamen yeniden geliştirilen bir kamyon nesli sunuyor.

MAN Truck & Bus, son 20 yılda ilk kez tamamen yeniden geliştirilen bir kamyon nesli sunuyor. Bu yeni kamyon nesli taşımacılık endüstrisinin değişen ihtiyaçlarına odaklanıyor ve diğerlerinin yanında yardım sistemleri, sürücü odaklılık ve dijital ağ oluşturmada yeni ölçütler belirliyor. Bu nedenle yeni kamyon nesli, MAN Truck & Bus’ın bir araç üreticisinden akıllı ve sürdürülebilir taşımacılık çözümleri sağlayıcısına olan gelişimini temsil ediyor. Yüzde sekiz yakıt tasarrufu ile yeni kamyon nesli, karbondioksit yayımlarını önemli ölçüde azaltıyor. Yeni geliştirilen dönüş yardımı, yasal olarak yürürlüğe girmesinden dört yıl önce kent trafiğinde ciddi kazaların önlenmesine yardımcı oluyor. Şerit takip yardımı, diğer şeritlerdeki araçların sürücülerini de uyarıyor. MAN, müşterileri ve sürücüleri, yeni kamyon neslinin geliştirilme sürecine daha en başından itibaren dahil etti. Bu sayede onların ihtiyaçları yeni aracın kalıcı bir parçası haline getirilebildi.

MAN_NewTG_Group_EOT_A-02103
Yeni MAN kamyon nesli; sürücü odaklılık, yardım sistemleri ve dijital ağ oluşturmada yeni ölçütler belirliyor.

Yeni kamyon nesli efsanevi serilerin ayak izlerini takip ediyor. 2000 yılında tanıtılan MAN TGA, kamyon üretimini biçimlendirmişti. Yeni kamyon nesli sadece aynı şeyi yapmakla kalmıyor, bağlantılılığın ve dijitalleşmenin yanında yeni bir konfor, güvenlik, verimlilik, güvenilirlik ve servis seviyesini beraberinde getiriyor.

MAN_Bilbao_WEM2085_
Başta MAN Truck & Bus SE İcra Kurulu Başkanı Joachim Drees olmak üzere MAN Truck & Bus yöneticileri, MAN’ın yeni TG serisinin İspanya Bilbao’daki dünya tanıtımında oldukça mutlu ve gururluydular.

İşleri basitleştirmek” – taşımacılık endüstrisini değiştirmek

Bugün taşımacılık endüstrisindeki tüm alanlarda ihtiyaçlar her zamankinden daha çeşitli ve karmaşık. Gelecekle ilgili öngörüler endüstrinin temel değişiminin son hızla devam ettiğine işaret ediyor. Bu da beraberinde büyük zorlukları getiriyor. Sadece Avrupa Birliği’nde önümüzdeki 20 yılda taşımacılık hacmi yüzde 40 daha artacak. Aynı zamanda sıkı yasal düzenlemeler 2025 yılı itibariyle karbondioksit yayımlarının yüzde 15 oranında azalmasını öngörüyor (2030 yılında yüzde 30 düşüş). Sürücü bulmadaki sıkıntı her şeyi daha da kötü hale getiriyor. Güncel istatistiklere göre sadece önümüzdeki iki yılda Almanya’da 150 bin kalifiye sürücü sıkıntısı çekilecek. Bunlara ek olarak tüm lojistik süreçlerde giderek daha kapsamlı hale gelen dijitalleşme taşımacılık şirketleri için hızlı bir tempo belirleyecek.

MAN_Bilbao_DREES_web
MAN Truck & Bus SE İcra Kurulu Başkanı Joachim Drees: “Müşterilerimizin işini daha kolay, daha verimli ve dolayısıyla daha başarılı hale getiriyoruz. İşleri basitleştirmek – bu bizim iddiamız, bizim vaadimiz. Yeni MAN kamyon nesli bu iddiamızın içini her zamankinden daha kapsamlı bir şekilde doldurmamızı sağlıyor.

MAN İcra Kurulu Başkanı Joachim Drees, konuyla ilgili olarak “Müşterilerimiz haklı olarak bizden bu soruların yanıtlarını kendilerine vermemizi bekliyorlar. Onların iyiliği için tüm doğrudan ve dolaylı etkileriyle birlikte bu değişikliklerin bir adım önünde olmak zorundayız. Bu çok büyük, ama aynı zamanda son derece heyecan verici bir görev. Bu, ürünlerimizin üreticisi olarak farklı, yeni boyutlarda düşünmek zorunda olduğumuz anlamına geliyor. Yeni kamyon neslimizle bunu yapıyoruz.” dedi.

MAN_Bilbao_Nyberg_print
MAN Truck & Bus SE Satış ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Göran Nyberg: “Düşük toplam araç maliyetleri müşterilerimiz için büyük önem taşıyor. Yeni MAN kamyon neslimiz ile onlara olağanüstü verimlilik ve ekonomi sunuyoruz.

Bu nedenle yeni MAN kamyon nesli, müşterilerin ve sürücülerin her zaman değer verdiği ve MAN araçlarından beklediği her şeyi daha da iyi bir şekilde sunuyor. Yeni MAN kamyon nesli, giderek daha karmaşık hale gelen çalışma şartlarına karşın, taşıma komisyoncularının ve sürücülerin yükünü azaltmak ve günlük işlerini kolaylaştırmak için gerçekten geleceğe odaklı geliştirmeler ile test edilip onaylanmış faydaları bir araya getiriyor. Bunu yaparken MAN, dört ana konuya odaklanıyor: çalışma ortamında sürücü, aracın verimliliği ve güvenilir kullanılabilirliği, bunların yanı sıra müşteriler için güçlü ve yetkin ortaklık.  

MAN_NewTG_TGX_EOT_GX_B-4375
Yeni MAN kamyon nesli 2020 ve 2021 yıllarında 120 ülkede tanıtılacak.

Mükemmel sürücü uyumu” – sürücü odakta

Kamyondaki çalışma ortamını en uygun hale getirmek ve sürücünün  günlük ihtiyaçlarını daha iyi karşılaması için ayarlamak amacıyla sürücülerin performansı ve motivasyonu ön plana alınmalı. Hepsinden öte bir taşımacılık şirketinin ekonomik başarısı için belirleyici yapı taşları sürücülerin adanmışlığı ve memnuniyeti. Bu nedenle yeni MAN kamyon nesli; tümü deneyimi temel alan ihtiyaçlara yönelik kullanıcı dostluğu, en uygun ergonomi, daha sezgisel ve güvenilir operasyon, dijital cihazlar ve uygulamalarla ağ oluşturma ve hepsinden önemlisi iyi düşünülmüş bir depolama kavramı ve mükemmel uyku konforu anlamında yeni ölçütler belirliyor. Bu nedenle MAN, tüm geliştirme sürecine sürücülerin ve iş insanlarının uzmanlığını ve geri beslemesini sürekli olarak dahil etti. Yeni geliştirilen dönüş yardımı, trafik sıkışıklığı yardımı ve şerit takip yardımı gibi modern yardım sistemleri, sürücünün yükünü azaltıyor ve yol trafiğinde güvenliği artırıyor.

MAN_NewTG_IOD_DriversPlace-01
Yeni MAN kamyon nesli, MAN’ın şimdiye kadar geliştirdiği en iyi kabine sahip.

 “Büyük verimlilik & tutumluluk

2019 yılında sunulan Euro 6d motor serisi, yeni MAN kamyon neslinde tüm verimlilik potansiyelini ortaya koyuyor. Birimlerin; ek, yeni geliştirilmiş tüketimi azaltan aktarma organları ve yazılım parçaları ile mükemmel etkileşimi çığır açan bir verimlilik seviyesi ile gelecek seriler sunuyor. Bu yolla yeni MAN kamyon serisi, klasik uzun yol taşımacılık uygulamalarında bir önceki Euro 6c sürümle karşılaştırıldığında yüzde sekize kadar yakıt tasarrufu ve buna bağlı olarak karbondioksit yayımlarında belirgin bir düşüş sağlıyor.

MAN_NewTG_IOD_Dashboard-02
Yeni kamyon neslinde kabinin içi ve kumanda paneli tamamen yeniden tasarlandı. Yeni gösterge panelinin tamamen dijital göstergeleri işletimle ilgili tüm gerekli bilgiyi kolay ve anlaşılır bir şekilde gösteriyor.
MAN_NewTG_IOD_UpperKeypad-01
Takograf, ön camın üst tarafındaki kumanda panelinde yer alıyor.

Yeni araç tasarımının artırılmış aerodinamiği bu düşüşte kendi rolünü oynuyor. Buna ek olarak MAN, sürücüleri daha verimli sürüş yöntemlerinde desteklemek için dijital uygulamalar ile hedeflenmiş ve uygulama odaklı ek eğitim ve öğretim seçenekleri sunuyor.

MAN_NewTG_IOD_SteeringWheel-01
Çokişlevli direksiyon simidi üzerindeki düğmeler adacıklar olarak gruplandırılırken, eller direksiyondan kaldırılmadan parmakla kontrol edilebiliyor.
MAN_NewTG_IOD_GearLever-02
Direksiyonun sağ tarafındaki kontrol kolundan vites seçimi yapılabiliyor, sürekli fren sistemleri kontrol edilebiliyor ve sürüş programları seçilebiliyor.

Parçalar için ve bakım ve servis alanlarındaki kapsamlı ürün iyileştirmeleri hizmet ömrü maliyetlerini azaltıyor. Benzer şekilde yeni MAN kamyon nesli, ağırlığa hassas uygulama sektörlerinde önemli faydalı yük avantajları sunuyor.

MAN_NewTG_IOD_SmartSelect-01
Yeni MAN kamyon neslinin tamemen yeni kumanda panelindeki en dikkat çekici öğe MAN SmartSelect adı verilen döndürülebilir ve basılabilir kontrol düğmesi.
MAN_NewTG_IOD_SmartSelect-05
MAN SmartSelect ile sürücü, gözünü yoldan ayırmadan kolayca bilgi eğlence ve navigasyon sistemini kontrol edibiliyor.
MAN_NewTG_IOD_Display_12-01
Navigasyon, radyo, medya ve iletişimle ilgili bilgi, 12 inçlik ekranda kolay ve açık bir biçimde gösteriliyor.

 En uygun çalışma zamanı” – tüm hizmet ömrü boyunca sürekli çalışmaya hazır olma

Bir kamyonun kullanılırken ne kadar “iyi” olduğu, büyük ölçüde bir taşımacılık görevini ne kadar verimli ve kolay yerine getirdiğine bağlı. Güvenilirlik burada önemli bir parametre. Gelecek için de uzun dönemli ürün kalitesini (sürekli olarak TÜV raporlarında onaylandığı gibi) sağlamak için MAN, test edilmiş ve onaylanmışı yeni kamyon nesliyle daha iyi hale getirmeye çalışıyor. Örneğin yeni geliştirilen, basitleştirilmiş, güçlü ve gelecekte de kullanılabilir elektronik mimari, kamyonların işlevlerini belirgin bir biçimde iyileştiriyor ve artırıyor.

MAN_NewTG_IOD_TurnAssist-01
Yeni geliştirilen dönüş yardımını da içeren yeni yardım sistemleri yol güvenliğini artırıyor.
MAN_TGX_CAPRAZGORUS_01
Hafifçe geriye doğru kaydırılan aerodinamik şekilli yan aynalar sayesinde aynalar ve A sütunu arasındaki görüş iyileştirilmiş.
MAN_TGX_CAM_AYNA_AYARLARI_01
Ayna ayar, merkezi kilit ve cam açma kapama düğmeleri bizce bu işlevler için en uygun yer olan sürücü kapısının üzerine konumlandırılmış.

Buna ek olarak kapsamlı bir şekilde daha da geliştirilmiş, dijitalleştirilmiş bakım yönetim sistemi, işletim maliyetlerini düşürüyor ve yeni MAN TG araçların her zaman kullanıma hazır olmasını sağlıyor. Filo yönetimi ve sürücüler birçok dijital işlev ve hizmetle destekleniyor.

MAN_NewTG_IOD_StorageBox-04
En geniş kabin olan GX kabin, 1148 litreye kadar saklama hacmi sunuyor.
MAN_NewTG_IOD_Interieur-GX-01
Sürücüler, geniş bir hareket serbestisi, havadar bir iç ortam ve yüksek seviyede konfor sunan en geniş iki kabinde yolda olmaktan büyük zevk alıyorlar. Konforlu yataklar ve etkin kabin ses yalıtımı dinlenme ve uyku için ideal bir ortam sağlıyor.
MAN_NewTG_IOD_CoolerBox-03
Yeni konforlu yatağın altında biri buzdolabı olarak kullanılabilen iki adet geniş çekmece bulunuyor.
MAN_NewTG_IOD_StorageBox-02
Ön camın üzerinde geniş eşya saklama gözleri bulunuyor.
MAN_TGX_ORTA_KONSOL_01
Kumanda panelinin ortasındaki çekmeceler son derece kullanışlı.

Güçlü ortak” – yetkin ve kişisel ortaklık

MAN, aynı zamanda yeni kamyon nesliyle birlikte tamamen müşterinin ihtiyaçlarına yönelik yeni bir danışmanlık ve teklif sistemi sunuyor. Bu sistem uygulama profiline odaklanan bir ürün mantığını takip ediyor. Bu da ister yeni bir MAN TGX, TGS, TGM ya da TGL olsun, kapsamlı bir şekilde ayarlanabilir ve esnek yapılandırma seçeneklerini kullanarak doğru taşıma görevine tam olarak uyan kamyonun oluşturulmasına olanak veriyor. Bu, kamyonu tamamen bütünleşik bir taşımacılık çözümü yapan bakım, finans ve dijital hizmetler için bireysel olarak uyarlanmış hizmetleri içeriyor. Tüm bunlar, yetkin kişisel iletişim ortakları ile tek bir kaynaktan elde ediliyor. Ayrıca, MAN Individual, aracı geliştirmek ve fabrika çıkışı müşteriye özel uyarlamalar yapmak için geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor.

MAN_NewTG_IOD_Table-01
Sağ taraftaki torpido gözünden bir masa çıkıyor.
MAN_NewTG_IOD_SeatFolded-01
Yolcu koltuğu, katlanarak kullanışlı bir masaya dönüşebiliyor.

Müşteriden ürüne

Yeni MAN kamyon neslinin “Sadece benim kamyonum” iddiası sadece bir slogan değil, aynı zamanda geliştirme için sağlam bir temel. Bir kamyonda ideal çalışma ve yaşam alanının nasıl tasarlanacağını ilk elden belirlemek için MAN geliştirmecileri, 700’den fazla sürücüye kamyon duraklarında ve akaryakıt istasyonlarında farklı prototip çözümleri sundular. Profesyonellerin geri beslemeleri ve kişisel arzuları doğrudan yeni seriye aktarıldı.

MAN_NewTG_Group_EOT_A-02061
Yeni MAN kamyon nesli 7.5’ten 41 tona kadar TGL, TGM, TGS ve TGX model serilerinden oluşuyor.

MAN, ayrıca çalıştaylarda yeni bir araçtan en önemli beklentilerini tespit etmek amacıyla 16 ülkeden 300 ulusal ve uluslararası müşteriyi Münih’e davet etti. Geliştirmeciler, sürücülerle yaptıkları anketlerden elde ettikleri geribeslemeleri bu farklı girdiyle karşılaştırdılar ve ortaya çıkan temel fikirleri yeni MAN kamyon neslinin sayısız yenilikçi özelliğine uyguladılar.

GORAN_NYBERG_01
Taşımacılık endüstrisinde kârlılık ve ticari başarı söz konusu olduğunda maliyetin belirleyici bir etken olduğunu ve maaşlar, vergiler ve yol ücretleri gibi harcamaların giderek artarken pazarın kendini sert rekabetle tanımladığını dile getiren MAN Truck & Bus SE Satış ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Göran Nyberg, taşımacılık şirketleri için bunun operasyon yapacakları zorlu bir temel oluşturduğunu belirterek, “Müşterilerimizin en iyi şekilde bu zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak bizim işimiz. Bu nedenle şirket, yeni MAN kamyon neslinin geliştirme sürecinde verimliliğin artırılmasına özel bir önem verdi.” dedi.

MAN, aynı zamanda satış ve satış sonrası alanlardaki performansını sürekli olarak daha da artırıyor. Yılda 50 binden fazla kişisel müşteri anketine dayanılarak müşterinin yeni MAN TGX, TGS, TGM ya da TGL’sini en uygun şekilde kullanmasına yardımcı olacak yeni hizmetler ve ürünler oluşturuldu.

MAN_NewTG_TGX_EOT_Group_B-02
Uzun yol ve ağır hizmet taşımacılık işleri halen geniş uzun ve yüksek kabinleriyle tanınan yeni MAN TGX modelleri tarafından yerine getiriliyor.

Üretim ve satış süreçlerinde kapsamlı iyileştirmeler

Yeni MAN kamyon nesli, MAN için sadece yeni bir ürün anlamına gelmiyor, aynı zamanda üretim ve satışta kapsamlı iyileştirmeler içeriyor.

AHMET_MAN_TGX_01
Devir Saati Yayın Yönetmeni ve Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Jüri Üyesi Ahmet Oğuz, dünya tanıtımı sırasında yeni MAN TGX’i kullanma olanağı buldu.

Yeni MAN kamyon neslinin seri üretime girmeye hazır olması ve 2020 sonuna kadar sürecek geçiş döneminde bir önceki modellerle eşzamanlı olarak sunulması amacıyla MAN, sadece Münih fabrikasına yaklaşık 100 milyon Euro’luk yatırım yaptı. Burada günde 500 adede kadar yeni MAN kamyon neslinden ve bir önceki TG serisinden kabin üretiliyor.

MAN_TGXLER_04
Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Jüri üyeleri, Bilbao’daki dünya tanıtımı sırasında yeni MAN TGX çekiciler ile deneme sürüşü yapma olanağı buldular.

Ana fabrikanın artan kabin üretimini şu anda hiçbir sorun olmadan karşılayabilen yeni kabin boyahanesine ek 85 milyon Euro’luk yatırım yapıldı. Burası şu anda Avrupa’daki en yüksek teknolojili ve en çevreyle dost fabrikalardan biri ve MAN’ın kendini adadığı “yeşil fabrika” yolunda yeni bir adım.

MAN_NewTG_TGX_EOT_GM_A-5152
Yeni MAN TG’nin yeni dinamik dış tasarımında LED farlar ve yeni radyatör ızgarası öne çıkıyor.

TGL ve TGM serilerinin üretim hatlarından çıktığı Avusturya’daki Steyr fabrikasında yeni ve son teknoloji boyahane devreye girdi. Gelecekte tüm MAN üretim ağı için tüm plastik bağlantı parçaları burada süreçlendirilecek. Üretimin yanı sıra MAN, yeni kamyon neslinin tanıtımıyla birlikte teklif sürecini de yeniden yapılandırdı. Bu yaklaşımın merkezinde, kendini yeni yapılandırma süreçlerinde ve araçlarında gösteren ürün mantığı metodlarındaki temel değişim bulunuyor. Teklif oluşturulurken ana düşünce müşterinin kişisel taşımacılık görevini ön plana çıkarmak. Bunun sonucu, tamamen bütünleşik kamyon yelpazesi, satış sonrası hizmetler, finans ve dijital hizmetlerle pazara ve müşterilere daha odaklı bir yelpaze. Böylece yapılandırma ve teklif süreci sadece çok daha hızlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda müşterinin taşımacılık görevi için mükemmel aracın oluşturulmasında yüksek seviyede esneklik sağlıyor.

MAN_NewTG_TGX_EOD_Headlights
Yeni LED farlar bir aslanın gözlerine benziyor. Enerji tüketimi ve uzun hizmet ömrü ile de ekonomikler.

Yeni MAN kamyon nesli: her uygulama için doğru kamyon

MAN, yeni kamyon neslinin gelişiminde sürücülere ve onların taşımacılık görevlerine odaklandı. Sonuç, tüm taşımacılık görevlerini en uygun şekilde yerine getirecek bir ürün yelpazesi oldu.

MAN_NewTG_TGX_EOD_Mirror-02
Şekli ve konumu hafifçe değiştirilen yan aynalar sayesinde sürücü artık daha geniş bir görüş alanına sahip.
MAN_NewTG_TGX_EOD_Sideflap-02
Sürücü, kabinin arkasına geçmek istediğinde kabin arkasındaki yan kaplamayı içeri doğru katlayabiliyor. Bu yan kaplamalar rüzgar direncini düşürerek yakıt tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Her taşımacılık görevinin kendine özgü zorlukları bulunuyor. Uluslararası uzun yol taşımacılığındaki bir kamyon yalnızca yüksek yakıt tasarrufu ve rahat ve yorucu olmayan bir sürüş için ergonomik işletme mantığı sunmamalı, aynı zamanda uygun bir dinlenme ve uyku alanı kavramı da sağlamalı. Sürücülerin tam anlamıyla dinlendikleri zaman kamyonlarını trafikte güvenli ve çevreyle dost bir biçimde kullanmalarından dolayı iyi bir dinlenme ve uyku alanı sürücülerin dinlenme anında kendilerini yenilemelerine olanak veriyor. Trafik sıkışıklığında yarı otonom sürüş ya da dönüş yardımı özelliği gibi yardım sistemleri ek destek sağlıyor. Güvenlik, operatörler için sadece uzun yolda değil; inşaat alanlarında ve dağıtım ağında da çok önemli. İyi görüş ve sürüşle ilgili önemli bilginin uygun olarak gösterimi, kentiçindeki sürüşlerde, inşaat sahalarında ya da zorlu dağıtım yerleşkelerindeki manevralarda şart. Kentiçi dağıtım taşımacılığında ya da belediye hizmetlerinde günlük çalışma rutininin bir parçası olarak kabine sık sık girip çıkmanın ergonomisi de bir başka önemli husus. Eldeki taşımacılık görevi için araç şasisinin en uygun teknik ve elektronik arayüzü sunacağı doğru üstyapıyı seçmek de önemli. Son olaraksa uygun aktarma organları tasarımı, sürücünün ve aracın taşımacılık görevini etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için anahtar. MAN, her zaman en uygun çözümü sunmak amacıyla yeni ürün yelpazesini farklı taşımacılık sektörlerinin çok çeşitli ihtiyaçlarını karşılaması için modüler bir şekilde tasarladı.

MAN_NewTG_IOD_EasyControl-01
Kapı kontrolleri, sürücünün aracın içine girmeden dörtlü flaşörleri ya da bir çalışma ışığını etkinleştirme gibi önemli kamyon işlevlerini kontrol etmesini sağlıyor. Bu özellikle bir inşaat sahasında ya da dağıtım trafiğinde oldukça faydalı bir özellik.
MAN_NewTG_IOD_Entry-01
Giriş biraz daha geriye kaydırılırken, basamak yüzeyleri genişletilmiş. Sürücü düz bir şekilde kabine çıkabiliyor.
MAN_NewTG_TGX_EOD_lamp-entry
Basamak aydınlatması

Çeşitlendirilmiş ürün yelpazesi: Her görev için doğru kamyon

Test edilmiş ve onaylanmışı korumak ve uygun yerlerde daha da iyi hale getirmek, bilindik model serisini temel alan MAN’ın yeni nesil kamyonlarının arkasındaki ana düşünce: Uzun yol ve ağır hizmet taşımacılık işleri, halen geniş, uzun ve yüksek kabinleriyle tanınan yeni MAN TGX modelleri tarafından yerine getiriliyor. Daha önce olduğu gibi yeni MAN TGX, farklı güç seviyelerine sahip üç motor serisi ile donatılıyor. Serinin en üstünde 640 beygire kadar güç üreten MAN D38 yer alıyor. Onun altında 430’dan 510 beygire kadar güç üreten MAN D26 bulunuyor. Hafif uzun yol taşımacılığı içinse 330’dan 400 beygire kadar güç üreten MAN D15 kullanılıyor. Klasik 4×2 ve 6×2 çekici ve kamyonların yanı sıra ağır hizmet taşımacılığında popüler olan 6×4 ve 8×4 seçenekleri de TGX modelleri arasında yer alıyor. 4×2 çekici istek üzerine asfalt olmayan yüzeylerde ek çekiş sağlayan hidrostatik ön dingil tahriği MAN HydroDrive ile de sipariş edilebiliyor. MAN TGX, 18’den 41 tona kadar toplam yüklü ağırlık yelpazesine sesleniyor. Ağır hizmet uygulaması için 250 tonluk toplam yüklü katar ağırlığı da mümkün.

MAN_NewTG_TGX_EOD_Engine-01
Daha önce olduğu gibi yeni MAN TGX, farklı güç seviyelerine sahip üç motor serisi ile donatılıyor. Serinin en üstünde 640 beygire kadar güç üreten MAN D38 yer alıyor. Onun altında 430’dan 510 beygire kadar güç üreten MAN D26 bulunuyor. Hafif uzun yol taşımacılığı içinse 330’dan 400 beygire kadar güç üreten MAN D15 kullanılıyor.
MAN_NewTG_TGX_EOD_Engine-02
Yeni MAN kamyon neslinde yapılan geliştirmeler sonucunda Euro 6d ölçütündeki D26 motorlu standart araç, Euro 6c ölçütündeki D26 motora sahip 2018 model araca göre yüzde 8 daha az yakıt tüketiyor.

Yeni MAN TGS, daha önce olduğu gibi ağır hizmet inşaat, dağıtım ve belediye hizmetlerini hedefliyor. Tipik uygulamalarda düşük ağırlık ve iyi görüş önemli olduğu için bu model serisi dar kabin ile tanımlanıyor. Güç birimleri anlamında MAN, TGS’yi 330’dan 510 beygire kadar güç seviyesine sahip D26 ya da D15 motorlarla sunuyor. Geniş sürüm yelpazesi MAN TGS’yi çekiş yapılandırması anlamında aslanlar arasında kral yapıyor. 4×2 ve 6×2 çekici ve kamyon, 6×4, 8×2 ve 8×4 kamyon ya da zorlu arazi şartları için 4×4, 6×6, 8×6 ya da 8×8 sürümler bulunuyor. Eğer araç çoğunlukla asfaltta kullanılacaksa ve ek çekişe sadece gerektiğinde ihtiyaç duyuluyorsa 2, 3 ya da 4 dingilli MAN TGS’ler MAN HydroDrive ile satın alınabiliyor. Yeni MAN TGS yelpazesinin toplam yüklü ağırlığı 18 ile 41 ton arasında değişiyor.

MAN_NewTG_TGS_EOT_A-5533
Geniş sürüm yelpazesi MAN TGS’yi çekiş yapılandırması anlamında aslanlar arasında kral yapıyor. 4×2 ve 6×2 çekici ve kamyon, 6×4, 8×2 ve 8×4 kamyon ya da zorlu arazi şartları için 4×4, 6×6, 8×6 ya da 8×8 sürümler bulunuyor.

Yeni kamyon neslinde hafif ve orta tonaj yelpazesi yine MAN TGL ve MAN TGM tarafından kapsanıyor. Dört dar kabin arasından seçim yapılabiliyor: kısa, uzun, yataklı yüksek ve ekip kabin. Ekip kabin, inşaat endüstrisinde, kamu hizmetlerinde ve acil durum servislerinde kullanılıyor. D08 motorun dört silindirli sürümü ile yeni TGL, 7.5’ten 12 tona kadar bir yelpazeye sesleniyor. Eğer dört silindirli D08 motorun 160’tan 220 beygire kadar olan güç seviyesi yeterli gelmezse TGL, 250 beygirlik altı silindirli D08 motorla da donatılabiliyor. Altı silindirli D08 motorun MAN TGM serisinde güç seviyesi 320 beygire kadar çıkıyor. Yeni MAN TGM’nin tonaj yelpazesi yeni TGL’nin durduğu yerde başlıyor ve 12, 15 ve 18 tondan 26 tona kadar uzuyor. MAN TGL sadece 4×2 sürümleriyle alınabilirken, MAN TGM’de 6×2, 6×4 ve 4×4 sürümler de sunuluyor.

MAN_NewTG_NN_IOD_Interieur-02
Yeni NN kabin, 1.88 metrelik kompakt uzunluğuna karşın koltukların arkasında iş giysileri ve aletler için yeterli alan sunuyor.

Yeni kabinler: çeşitlilik anahtar

MAN, yeni kamyon neslinde sekizden daha az farklı kabin sunmuyor. En fazla hacim GX, GM ve GN olarak adlandırılan üç geniş sığalı kabinden sağlanıyor.

MAN_NewTG_NN_EOD_Grill-01
Yeni orta yüksek ya da yüksek şasili kabinler üç parçalı çelik tampona sahip.
MAN_NewTG_TGS_EOD_Entry-02
İstek üzerine alınan erişim merdiveni, sol teker yuvasının üzerindeki platform ve tavandaki tutamak sayesinde kabin arkasındaki yük güvenle kontrol edilebiliyor.

2.44 metrelik dış genişlik ile GX ve GM, uluslararası uzun yol taşımacılığı için en iyi çözüm. Yatağın altında ortadaki saklama gözlerinden, içerden de ulaşılabilen dış saklama bölmelerinden ve ön camın üzerindeki saklama gözlerinden geniş bir eşya saklama alanı elde ediliyor. En yüksek tavan sürümlü GX kabini 1148 litreye kadar saklama hacmi sunuyor. Alçak motor tüneli sayesinde GM kabin 1.87 metrelik iç yükseklik, GX kabin ise 2.07 metrelik iç yükseklik sunuyor. Sürücüler, geniş bir hareket serbestisi, havadar bir iç ortam ve yüksek seviyede konfor sunan en geniş iki kabinde yolda olmaktan büyük zevk alıyorlar. Konforlu yataklar ve etkin kabin ses yalıtımı dinlenme ve uyku için ideal bir ortam sağlıyor.

MAN_NewTG_Group_EOT_A-3528
Yeni kamyon neslinde hafif ve orta tonaj yelpazesi yine MAN TGL ve MAN TGM tarafından kapsanıyor. Dört dar kabin arasından seçim yapılabiliyor: kısa, uzun, yataklı yüksek ve ekip kabin.

Üçüncü geniş sığalı kabin sürümü olan GN, GM ve GX kabinlerle aynı yüksek konfor seviyesini sunuyor. Alçak tavan sayesinde silobas, akaryakıt tankeri ve araç taşıyıcı gibi taşımacılık uygulamalarına sesleniyor. Alçak motor tüneli sayesinde GN kabinin iç yüksekliği 1.57 metre.

MAN_NewTG_TGM_EOT_A-4193
Yeni MAN TGM’nin tonaj yelpazesi; 12, 15 ve 18 tondan 26 tona kadar uzuyor.

İnşaat endüstrisinde, kentiçi dağıtım lojistiğinde ve tanker ve silo taşımacılığında iyi görüş ve düşük ağırlık hayati öneme sahip. Dağıtım sırasında sık sık durulduğunda kabine ergonomik giriş ve çıkış da çok önemli. MAN; TGL, TGM ve TGS serileri için yeni 2.24 metre genişliğindeki kabini özellikle bu tür gereklilikleri karşılamak için geliştirdi.

MAN_NewTG_CC_IOD_Screen-01
CC kabin, kompakt tasarımına karşın diğer MAN kabinler gibi yüksek seviyede ergonomi ve kullanıcı dostluğu sunuyor.

2.24 metrelik genişliği ile yeni FM kabin, düşük ağırlık ve kompakt tasarım gerekliliklerini karşılarken, GM kabinle aynı uzunluk ve aynı yüksek tavan ile yaşam ve uyku konforundaki yüksek talepleri de karşılıyor. FM kabin, yükleme sığasının önemli olduğu ulusal uzun yol taşımacılığı için ideal. GM ve GX kabinler gibi FM kabin de ön cam üzerindeki saklama gözlerinin yanı sıra içerden de ulaşılabilen dış saklama bölmelerine sahip.

MAN_NewTG_CC_IOD_Interieur-01
Yeni TGL ve TGM serileri, 2.24 metrelik dış genişliğe ve 1.62 metrelik dış uzunluğa sahip CC kabini de içeriyor.

Yeni alçak FN kabin, sürücülerin ve operatörlerin yüksek konfor ölçütleri, bolca saklama alanı ve geceyi geçirmek için konforlu bir yatak istedikleri, ancak yüksek bir tavan gerektirmeyen uygulamalar için sunuluyor.

MAN_NewTG_TGL_EOT_A-3849
D08 motorun dört silindirli sürümü ile yeni TGL, 7.5’ten 12 tona kadar bir yelpazeye sesleniyor. Eğer dört silindirli D08 motorun 160’tan 220 beygire kadar olan güç seviyesi yeterli gelmezse TGL, 250 beygirlik altı silindirli D08 motorla da donatılabiliyor.

Daha önce olduğu gibi yeni NN kabin yeni MAN TGS için en çok tercih edilen sürüm olacak. İnşaat endüstrisindeki tipik uygulama alanları damper ve beton mikseri. 1.88 metrelik kompakt uzunluğuna karşın koltukların arkasında iş giysileri ve aletler için yeterli alan sunuluyor. İstek üzerine alınan erişim merdiveni, sol teker yuvasının üzerindeki platform ve tavandaki tutamak sayesinde kabin arkasındaki yük güvenle kontrol edilebiliyor. Yeni orta yüksek ya da yüksek şasili kabinler üç parçalı çelik tampona sahip.

MAN_NewTG_TGX_EOT_GM_B-6963
Yeni MAN kamyon neslinde yakıt tüketimi yüzde 8’e kadar düşürülürken CO2 yayımları da önemli ölçüde azaltıldı.

Yeni TGL ve TGM serileri, 2.24 metrelik dış genişliğe ve 1.62 metrelik dış uzunluğa sahip CC kabini de içeriyor. CC kabin, kompakt tasarımına karşın diğer MAN kabinler gibi yüksek seviyede ergonomi ve kullanıcı dostluğu sunuyor. Dağıtım, inşaat ve belediye hizmetleri gibi sektörlerdeki sürücüler bu kabinin çok alçak giriş yüksekliğini ve geniş açılan kapılarını beğenecekler.

MAN_NewTG_EOT_Wintertest-4037
Yeni MAN kamyon nesli pazara sunulmaya hazır hale getirilene kadar 4,000,000 km test sürüşü yapıldı.

Yeni kamyon neslindeki en uzun kabin olan ekip kabin, ek yolcular için geniş bir alan sunuyor. DN olarak adlandırılan dört kapılı ekip kabin, arkadaki dört, öndeki iki ya da üç kişilik koltuklarıyla yedi kişiye kadar ve yolcuların eşyaları için bolca alan sağlıyor. Arka koltukların altındaki geniş eşya bölmelerinden faydalanılabiliyor.

MAN_TGX_INCELEME_01
İspanya’nın Bilbao kentindeki dünya tanıtımına katılanlar, yeni MAN kamyon neslini yakından incelediler.

Yeni MAN kamyon nesli – sayılarla proje

Yeni MAN kamyon neslinin sunulması şirketin son 20 yıldaki en iddialı projesi:

Projenin parçası olarak 12,000,000 çalışma saati harcandı

Pazara sunuma kadar 4,000,000 km test sürüşü yapıldı

2,800,000 satır kod yazıldı

Yeni aracın tasarımı için 167,000 çalışma saati harcandı

Tüm bölümlerde yaklaşık 22,000 yeni ürün numarası entegre edildi

3,000 kabin rengi standart olarak sunuluyor

2,100 MAN çalışanı doğrudan projeye katıldı

Yeni MAN kamyon neslinde 8 kabin boyutu bulunuyor

Yüzde 8’e kadar daha düşük yakıt tüketimi

4 seri: MAN TGX, TGS, TGM ya da TGL

1 takım: MAN Truck & Bus’ta 36,000 çalışan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz