Volvo, daha uzun menzilli elektrikli kamyonları sunuyor

0
1434
volvo trucks electric
Volvo'nun orta hizmet kamyonlarındaki yeni, daha verimli aküler, tek şarjla toplam 450 km'ye kadar menzil sunuyor.

Volvo Trucks şimdi orta hizmet tipi elektrikli kamyonları için 450 km’ye kadar artırılmış menzil sunabilen ve daha fazla şehiriçi taşımacılık görevini elektrikli hale getirmeyi mümkün kılan yeni, daha güçlü aküleri piyasaya sürüyor.

Volvo‘nun orta hizmet kamyon serisi Volvo FL ve Volvo FE Electric‘teki daha güçlü aküler sayesinde, daha sessiz ve temiz şehiriçi taşımacılığa geçişi hızlandırmak artık mümkün. Yeni aküler yüzde 42 ekstra enerji kapasitesi sunuyor ve sonuç olarak tek şarjla 450 km’ye kadar toplam menzil sağlayabiliyor.

Bu, kamyonların kentsel alanlardaki çoğu güzergah ve görev türünün üstesinden gelebileceği ve aynı zamanda atık toplama veya şehiriçi inşaat gibi enerji tüketen görevler için donanıma güç sağlayabileceği anlamına geliyor. Ekstra enerji, şarj gerektirmeden uzun vardiyalarda şehiriçi sürüş görevlerinde de kullanılabiliyor. Geliştirilmiş akülerin bir sonucu olarak, Volvo FL Electric artık 450 km’ye kadar bir menzile sahipken, Volvo FE Electric 275 km’ye kadar bir menzil sunabiliyor.

Volvo Trucks Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jessica Sandström, konuyla ilgili olarak “450 km’ye varan menzile sahip elektrikli kamyonlarımız, müşterilerimizin tüm dizel şehiriçi kamyon filosunun yerini almaya hazır. Volvo FL ve FE Electric, iklime, sürücüye ve şehirde yaşayan ve dolaşan herkese fayda sağlayan minimum yayım ve gürültü üretiyor.” dedi.

Daha yüksek kapasite, bugün mevcut olan aynı güç için daha az akünün gerekli olduğu anlamına geliyor. Müşterilerin görevleri daha kısa menziller gerektiriyorsa, daha az akü kullanarak yüklerini artırabiliyorlar. Taşımayan her akü 500 kg’lık bir faydalı yük artışı sağlıyor.

volvo trucks electric
Geliştirilmiş akülerin bir sonucu olarak, Volvo FL Electric artık 450 km’ye kadar bir menzile sahipken, Volvo FE Electric 275 km’ye kadar bir menzil sunabiliyor.

Jessica Sandström, şöyle devam etti: “Bazı müşteriler için ekstra yük taşımak menzili artırmaktan daha önemli. En iyi çözümü seçme konusunda müşterilerimizle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.

Tipik bir rotada bir Volvo FL veya Volvo FE dizel kamyonu yeşil elektrik kullanan elektrikli bir sürümle değiştirerek, her yıl yaklaşık 30 ton CO2 tasarrufu sağlanabiliyor.

Güncellenmiş Volvo FL ve FE Electric, 2023 sonbaharında teslim edilmek üzere şimdiden sipariş edilebiliyor.

Volvo Trucks, 2019 yılında tamamen elektrikli kamyon üretmeye başladığından beri, dünya çapında 40 ülkede yaklaşık 5.000 elektrikli kamyon sattı. Şirketin hedefi, 2030 yılına kadar küresel toplam kamyon satışlarının yarısının elektrikli olması.

Özellikler

Volvo FL Electric:

Güç aktarma organları: 180 kW’ye kadar  
Tahrik birimi: 1 elektrik motoru
Akü: 280-565 kWh, 3-6 akü

Menzil: 450 km’ye kadar (dağıtım) elektro-mekanik PTO olmadan, 6 akü
280 km’ye kadar (dağıtım) elektro-mekanik PTO olmadan, 3 akü

Volvo FE Electric:

Güç aktarma organları: 225 kW’ye kadar
Tahrik birimi: 2 elektrik motoru

Akü: 280-375 kWh, 3-4 akü
Menzil: 275 km’ye kadar (dağıtım) elektro-mekanik PTO olmadan, 4 akü 
200 km’ye kadar (atık toplama) elektro-mekanik PTO ile, 4 akü
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz