Elektrik yükselirken Volvo Trucks önder konumunu koruyor

0
1509
Volvo Trucks elektrikli kamyon
Volvo Trucks, 2023'ün ilk çeyreğinden sonra hem Avrupa'da hem de Kuzey Amerika'da ağır elektrikli kamyon pazarına önderlik ediyor. Toplamda, İsveçli kamyon üreticisi yaklaşık 40 ülkede yaklaşık 5.000 elektrikli kamyon sattı.
Renault Trucks

Volvo Trucks, 2023’ün ilk çeyreğinden sonra hem Avrupa’da hem de Kuzey Amerika’da ağır elektrikli kamyon pazarına önderlik ediyor. Toplamda, İsveçli kamyon üreticisi yaklaşık 40 ülkede yaklaşık 5.000 elektrikli kamyon sattı. Şimdi, elektrikli ürün yelpazesi Asya, Latin Amerika ve Afrika’daki yeni pazarlarda sunuluyor.

2023’ün ilk çeyreğinde, Avrupa’da 16 ton ve üzeri toplam 600 elektrikli kamyon tescil edildi – 2022’nin aynı dönemine kıyasla dört kattan fazla (134). Volvo Trucks, yüzde 50 ile en büyük pazar payına sahip: şirketin tüm yıl için pazar payının yüzde 32 olduğu 2022’ye kıyasla bir artış.

Volvo Trucks, ağır elektrikli kamyon pazarının neredeyse yarısı ile Kuzey Amerika’da da önder konumunu koruyor.

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, konuyla ilgili olarak “Sürdürülebilir taşımacılık taahhüdümüz açıkça karşılığını veriyor. Kamyon taşımacılığını karbonsuzlaştırmak için müşterilerimizle yakın işbirliği içinde çalışmaya kararlıyız.” dedi.

2023’ün ilk çeyreğinde genel olarak (tüm markalar dahil) en çok elektrikli kamyonun kayıtlı olduğu pazarlar Almanya, Fransa, Hollanda ve ABD idi.

Artan sipariş alımı

Volvo Trucks, 2023’ün ilk çeyreğinde yeni kamyon siparişlerinde güçlü bir artış gördü. 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 141 artışla toplam 486 elektrikli kamyon sipariş edildi. Bu siparişlerin çoğu, Hollanda, Almanya, Norveç ve İsveç dahil olmak üzere Avrupa’nın kuzeyindeki ülkelerden geldi.

40 ülkede 5.000 kamyon

2019’da ilk elektrikli kamyonunu piyasaya sürdükten sonra Volvo Trucks, başta Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere Avustralya ve Fas gibi ülkeler de dahil yaklaşık 40 ülkede yaklaşık 5.000 elektrikli kamyon sattı. 2023 yılında şirket, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan ve Latin Amerika pazarlarındaki müşterilere elektrikli kamyon satmaya başlayacak.

Altı elektrikli model

Geçen yıl Volvo, elektrikli serisine en popüler üç 44 tonluk ağır hizmet kamyonunu ekledi: Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX. Bu yeni eklemelerle birlikte Volvo Trucks, seri üretimde altı elektrikli kamyon modeline sahip ve bu da ona endüstrinin en kapsamlı sıfır egzoz yayımlı kamyon yelpazesini sağlıyor.

Şu anda Volvo Trucks, elektrikli kamyon üretimini üç fabrikada büyütüyor: Göteborg İsveç’de; Blainville Fransa’da ve New River Valley ABD’de. 2023’ün üçüncü çeyreğinde, Volvo’nun Belçika’nın Ghent kentindeki en büyük fabrikasında da seri üretim başlayacak.

Şarj altyapısı gerekli

Elektrikli kamyonların hacimlerini artırmak amacıyla ağır kamyonlar için halka açık binlerce şarj noktasına ihtiyaç duyulacak. Volvo Group, Daimler ve Traton ile birlikte tüm Avrupa’da en az 1.700 adet yüksek performanslı yeşil enerjili halka açık şarj cihazı üretecek. Grup ayrıca Kuzey Amerika’da bir şarj koridoruna yatırım yapıyor.

Volvo Trucks, 2030’da küresel yeni kamyon satışlarının yüzde 50’sinin elektrikli olmasını ve 2040’a kadar yüzde 100’ünün net sıfır yayımlı olmasını hedefliyor.

Not:

  • Avrupa’ya yapılan tüm atıflar, Avrupa Birliği artı Norveç ve İsviçre anlamına geliyor.
  • Avrupa ağır (≥16 ton) elektrikli kamyonlar için referans verilen Volvo pazar payı ve genel büyüme verileri, IHS Markit tarafından sağlanan içeriği kapsıyor.
  • Kuzey Amerika, ABD ve Kanada anlamına geliyor. Kuzey Amerika için Volvo Trucks pazar payı konumu, Volvo Trucks Kuzey Amerika tarafından sağlanan bilgilere dayanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here