Yeni Citroën ë-Jumpy

0
9316
citroen-electric-06
Citroën, tamamen elektrikli kompakt van modeli ë-Jumpy ile yeni bir dönem başlatıyor.

Hafif ticari araç pazarında 90 yıldan daha uzun bir süredir öncü olan Citroën, tamamen elektrikli kompakt van modeli ë-Jumpy ile yeni bir dönem başlatıyor. ë-Jumpy, tıpkı diğer Citroën ticari modelleri gibi bünyesinde barındırmış olduğu çözümlerle kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Tamamen elektrikli ë-Jumpy şehir merkezlerine giriş sınırlamalarını aşarak engelsiz ve tamamen özgür bir ulaşım sunuyor. 50 kWh kapasiteli batarya ile WLTP normuna göre 230 km ve 75 kWh kapasiteli batarya ile WLTP normuna göre 330 km elektrikli menzil çoğu kullanıcının ve işletmenin günlük gereksinimlerini rahatlıkla karşılıyor. Titreşim ve gürültüden arındırılmış konforlu bir sürüş, elektrikli güç ve aktarma organıyla kısıtlamalardan arındırılmış ulaşım özgürlüğü, içten yanmalı motora sahip versiyonlarla aynı iç mekan ve bagaj genişliği ve düşük işletme maliyetleri gibi avantajlar yeni Citroën ë-Jumpy modelini geleceğin ulaşım çözümüne dönüştürüyor.

citroen-electric-08
Tamamen elektrikli ë-Jumpy şehir merkezlerine giriş sınırlamalarını aşarak engelsiz ve tamamen özgür bir ulaşım sunuyor.

Hayatı kolaylaştıran çok amaçlı araçlar

Citroën, tarihine yön veren yenilikçi modelleri 2 CV Van, Tip H, C15 veya Berlingo ile çok amaçlı araç pazarındaki başarısı kanıtlamış bir marka. Bugün gelinen noktada da yenilikçi çözümleri ve geniş ürün yelpazesiyle çok amaçlı araç ve hafif ticari araç pazarına yön vermeye devam ediyor. Citroën, 2020 yılında sunacağı yeni modellerle hafif ticari araç pazarına yönelik elektrikli araç hamlesini hayata geçiriyor. Markanın elektrikli araç hamlesi 2021 yılında satışa sunacağı yeni modellerle devam edecek.

citroen-electric-07
50 kWh kapasiteli batarya ile WLTP normuna göre 230 km ve 75 kWh kapasiteli batarya ile WLTP normuna göre 330 km elektrikli menzil çoğu kullanıcının ve işletmenin günlük gereksinimlerini rahatlıkla karşılıyor.

Kompakt van pazarında bir marka olan Jumpy elektrikleniyor

Citroën Jumpy, 2016 yılında satışa sunuldu ve bugüne kadar 145 bin adet sattı. Çeşitli sürümleri bununan Citroën Jumpy sahip olduğu özelliklerle farklı kullanıcıların gereksinimlerini en iyi şekilde karşılıyor.

Citroën, pazarın ve öncü olmanın gereklerini yerine getirmek üzere kompakt van pazarındaki temsilcisi Jumpy’nin elektrikli sürümü olan ë-Jumpy modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Jumpy ürün gamına entegre edilen ë-Jumpy genel tasarım ve görünüm özellikleriyle Jumpy ailesinin bir parçasını oluşturuyor. Sol ön çamurluğa entegre edilen şarj noktası bunlardan biri. Bunun dışında elektrikli Jumpy modelinde farklı bir ön panjur ve yeni bir “ë” logosu dikkat çekiyor.

citroen-electric-02
Jumpy ürün gamına entegre edilen ë-Jumpy genel tasarım ve görünüm özellikleriyle Jumpy ailesinin bir parçasını oluşturuyor. Sol ön çamurluğa entegre edilen şarj noktası bunlardan biri. Bunun dışında elektrikli Jumpy modelinde farklı bir ön panjur ve yeni bir “ë” logosu dikkat çekiyor.

Citroën Jumpy gibi yeni elektrikli sürüm, Groupe PSA’nın çok enerjili EMP2 platformu üzerine yükseliyor. 100 kW (136 BG) güç ve 260 Nm tork kullanıma sunan elektromotor 130 km/s azami hıza imkan tanıyor ve kullanıcıya Eco, Normal, Power olmak üzere üç farklı sürüş modu sunuyor. Farklı kullanım gereksinimlerine cevap vermek üzere iki farklı batarya kapasitesi bulunuyor. XS, M, XL gövde tiplerinde sunulan ve 18 modülden oluşan 50 kWH kapasiteli batarya WLTP normuna göre 230 km elektrikli menzil sunuyor. XS, M, XL gövde tiplerinde sunulan ve 27 modülden oluşan 75 kWH kapasiteli batarya ise WLTP normuna göre 330 km elektrikli menzil sunuyor. Böylece ë-Jumpy iki farklı menzil seçeneği ve sınıfının en iyi menzil değeriyle günde ortalama 300 km yol kat eden pazar ortalamasının tüm gereksinimlerini karşılıyor. EMP2 platformunun sağlamış olduğu teknik avantaj sayesinde araç zeminine gizlenen lityum-iyon bataryalar sayesinde elektrikli sürüm içten yanmalı motora sahip Jumpy modelleri ile aynı yaşama alanı ve bagaj hacmini sunuyor. Hızlı şarj özelliği ile 50 kWh kapasiteli batarya 30 dakikada ve 75 kWh kapasiteli batarya 45 dakikada yüzde 80 şarj kapasitesine ulaşıyor. Citroën ë-Jumpy böylece sınıfının en kısa hızlı şarj özelliği ile bir avantaj daha sunuyor. Güç ve aktarma sistemiyle bataryalar sekiz yıl veya 160 bin km garanti ile satılıyor.

Citroen-electric-2
Citroën Jumpy gibi yeni elektrikli sürüm, Groupe PSA’nın çok enerjili EMP2 platformu üzerine yükseliyor. 100 kW (136 BG) güç ve 260 Nm tork kullanıma sunan elektromotor 130 km/s azami hıza imkan tanıyor ve kullanıcıya Eco, Normal, Power olmak üzere üç farklı sürüş modu sunuyor.

Farklı kullanım amaçlarına yönelik farklı gövde tipleri

Yeni ë-Jumpy, tıpkı içten yanmalı motora sahip Jumpy sürümleri gibi farklı kullanım gereksinimlerine yönelik farklı gövde tipleriyle üretiliyor. Yeni ë-Jumpy’de üç farklı gövde tipi bulunuyor. Şehiriçi kullanımını kolaylaştırmak üzere giriş seviyesinde yeni XS sürümü devreye giriyor. Bu sürüm 4.60 metre uzunluğu ile şehiriçindeki park ve manevraları kolaylaştırırken XS sürümde 4,6 m3 ile XL sürümünde 6,6 m3 arasında değişen geniş bir kargo alanı kullanıma sunuyor. İki çamurluk arasındaki 1,25 metre genişlik ile bir Europalet taşınabiliyor. ë-Jumpy sürümleri genelde AVM otoparkı veya kapalı otoparklara rahat giriş-çıkış sağlamak üzere 1.90 metre yükseklik ile sunuluyor. 1.275 kg’a varan taşıma kapasitesi dışında bir tona kadar römork çekme kapasitesi gibi özellikler de kullanışlılığı destekliyor.

citroen-ejumpy
Yeni ë-Jumpy’de üç farklı gövde tipi bulunuyor.

Sürüş destek sistemleri ve bağlanabilirlik

Zengin güvenlik ve konfor donanımlarıyla satışa sunulan yeni Citroën ë-Jumpy bünyesinde barındırdığı 15 sürüş destek sistemi ve bağlanabilirlik çözümleriyle hayatı kolaylaştırıyor. Bu sınıfta benzersiz olan eller serbest kapı açma, anahtarsız giriş ve çalıştırma, Heads Up Display’e sahip olan ë-Jumpy; Active Safety Brake, yokuş kalkış desteği, sürücü dikkat dağınıklığı uyarısı, şeritten çıkma uyarı sistemi, çarpışma önleme sistemi, Top Rear Vision özelliğine sahip geri görüş kamerası, kahve molası uyarısı, akıllı uzun far yardımcısı, Grip Control, hız sınırı işaretini tanımlama ve önerme sistemi, hız sabitleme ve hız limiti belirleme sistemi, kör nokta uyarı sistemi gibi çözümler ile hayatı kolaylaştırıyor. Ayrıca gelişmiş akıllı telefon entegrasyonları Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu Mirror Screen ë-Jumpy ile yolculuğu keyfe dönüştürüyor.

citroen-electric-05
İki çamurluk arasındaki 1,25 metre genişlik bir Europalet taşıma imkanı tanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here