Scania, karbonsuzlaştırılmış tedarik zincirine yönelik bir sonraki adım için ilk yeşil çelik siparişini verdi

0
1491
Scania yeşil çelik
Scania, yeşil çelik için ilk siparişini vererek tedarik zincirini karbonsuzlaştırma yolunda büyük bir adım atıyor.

H2 Green Steel ile yapılan ilk sözleşme, Scania‘ya kamyonlarını üretmesi için sürdürülebilir şekilde üretilmiş çelik sağlayacak ve şirketin araç üretiminin iklim ayak izini azaltmaya yönelik büyük bir adım daha atmasına olanak tanıyacak. H2 Green Steel‘in İsveç’in kuzeyindeki Boden’deki yeni fabrikasında üretim, 2027 için belirlenen sürdürülebilir malzeme teslimatlarıyla birlikte 2025’te başlayacak.

Geniş kapsamlı anlaşma, Scania‘nın en çok yayıma neden olan üretim malzemelerinden ve akülerden en büyük karbon yayımı kaynaklarını ortadan kaldırmaya yönelik iddialı, endüstri önderi stratejisinin temel bir unsuru. Stratejinin amacı, üretiminde yüzde 100 yeşil çelik, yüzde 100 yeşil akü, yüzde 100 yeşil alüminyum ve yüzde 100 yeşil dökme demir kullanma hedefi dahil olmak üzere Scania’nın tedarik zincirindeki ana CO2 yayım kaynaklarını 2030 yılına kadar aşamalı olarak ortadan kaldırmak.

Bu çalışmanın bir diğer önemli yönü de, şirketleri karbonsuzlaştırılması zor alanlarda düşük karbonlu satın alımları artırmaya teşvik eden First Movers Coalition’da Scania‘nın bir ortak olarak oynadığı rol. Yeni sözleşme, Scania’nın koalisyona önemli miktarda yeşil çelik satın alma taahhüdünü yerine getirmesine yardımcı olacak. Bir kamyon üretmek için yaklaşık dört ton çelik kullanılıyor, bu nedenle bunun yerine yeşil çelik kullanmanın önemli ölçüde olumlu bir iklim etkisi yaratma potansiyeli bulunuyor.

H2 Green Steel
Bu önemli anlaşma ile H2 Green Steel, Scania kamyonların üretimi için sürdürülebilir malzeme sağlayacak.

Scania Ar-Ge ve Satın Alma Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı, Anders Williamsson, konuyla ilgili olarak “Stratejik ortağımız H2 Green Steel’den aldığımız bu ilk siparişle, tedarik zincirimizden kaynaklanan iklim etkisini en aza indirmeye yönelik ilerlememizi sürdürüyoruz.” dedi.

H2 Green Steel’de Boden Steel Ticari Başkanı Mark Bula ise şunları söyledi: “Scania ilk günden beri en büyük destekçilerimizden biri oldu. Sadece yeşil çelik fırsatını şekillendirmeye yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda erken bir başlangıç sermayesi yatırımcısı olarak. Değer teklifini oluşturma konusundaki destekleri ve ortaklıkları, pazara açılma stratejilerimize büyük ölçüde katkıda bulundu. Scania, sürdürülebilirlik konusunda gerçekten bir öncü ve kendi sektöründe Paris Anlaşması ile uyumlu olarak Bilime Dayalı Hedefler belirleyen ilk şirket. Artık öncü müşterilerimizin hepsi aynısını yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz