Renault Trucks, 2018’de araç satışlarını yüzde 10 artırdı

1
1181
renault-trucks-t-high-2019-03_1
Renault Trucks, 2018 yılını toplam 54 bin 868 araç satışı ile bir önceki seneye göre yüzde 10 oranında bir artışla geride bıraktı.

Renault Trucks, 2018 yılını toplam 54 bin 868 araç satışı ile bir önceki seneye göre yüzde 10 oranında bir artışla geride bıraktı. Renault Trucks, Avrupa pazarında konumunu güçlendirerek 16 ton ve üzeri pazar payını 0.2 puan artırdı.

Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin, tüm Avrupa’da online olarak eşzamanlı gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile 2018 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2018 yılında Renault Trucks, art arda dördüncü yılda satış artışı kaydetti. Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin, orta ve ağır hizmet taşıtları sınıfında yüzde 7.6, hafif ticari taşıtlar sınıfında ise yüzde 15 oranında artış kaydettiklerini açıkladı.

portrait-bruno-blin-president-renault-trucks-_1
Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin,2018’de kaydettiğiniz başarıyı hangi nedenlere dayandırıyorsunuz? Bu başarının arkasındaki neden sağduyulu, bilge bir yönetim anlayışı mı, tamamen yenilemiş bulunduğunuz ürün yelpazeniz mi, yoksa hizmet niteliğiniz mi?” şeklindeki sorumuzu şöyle yanıtladı: “Bence, bu başarımızın tek bir nedeni olamaz; başarımızın sırrı tüm bu unsarların bir birleşimi. Tabii ki yeni ürün yelpazemiz çok çok başarılı oldu. Yeni ürünlerimiz ve ürün yelpazemizin geneli konusunda müşterilerimizden aldığımız olumlu geri bildirim sayısı gittikçe artıyor. Bu da tabii ki bizi çok memnun eden bir gelişme. Birkaç yıldan beri şirketimizi yönettiğimiz anlayış, basamak basamak gelişme ve ilerleme kaydetme üzerine kurulu bir anlayış. Önce deniyoruz; sonra bakıyoruz, sonuçlar olumlu mu? Eğer olumluysa o yönde devam ediyoruz. Renault Trucks’ı bu anlayış ile geliştiriyoruz. Ve tabii ki müşterilerimizin başarısı üzerine de yoğun biçimde odaklanmış bulunuyoruz. Bu da başarımızın en önemli sırlarından biri bence. Eğer müşterilerimiz başarılı olursa, bu bizim de başarılı olmamız anlamına geliyor.

Bölgesel satış rakamları

  • Avrupa (Fransa hariç): 26 bin 830 araç (+ yüzde13.5)
  • Fransa: 23 bin 581 araç (+ yüzde 10.1)
  • Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika: 4 bin 457 araç  (- yüzde 8.8)
renault-trucks-d-2019-01
Dağıtım görevleri için üretilen Renault Trucks D ve D Wide serilerinin 2019 sürümleri, Euro 6 Step D motorlarıyla birlikte, geliştirilmiş aerodinamik ve sürücü konforu sunuyor. Yeni donanımlar ve motor iyileştirmelerinin birleşimi, önceki modellere kıyasla yüzde 7’ye varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Avrupa’da kaydadeğer büyüme

6 ton ve üzeri taşıtlar (yüzde 4.2 artış) için hareketli olan Avrupa pazarında Renault Trucks, araç teslimatlarını yüzde 7.6 oranında artırdı. Böylece Renault Trucks, 0.1 puanlık bir artış ile yüzde 8.5 pazar payına ulaştı.  

16 ton ve üzeri sınıfta ise Renault Trucks’ın Avrupa’daki pazar payı, yüzde 0.2 puan artış ile yüzde 8.9’a yükseldi.

6 – 16 ton arası taşıtlardaki pazar payı 0.3 puan düşüş gösterdi (yüzde 6,2). Öte yandan Renault Trucks, yüzde 28.1 oranındaki pazar payı ile kendi ana pazarındaki önderlik konumunu güçlendirdi.

renault-trucks-optitrack_02_1
Renault Trucks, araçların çekiş gücünü artırmak ve arazi şartları ne olursa olsun yüksek performansı korumak için tasarlanan Optitrack sistemine yeni özellikler ekledi. Üretici ayrıca çok zorlu şartlarda çalışan müşteriler için yeni hidrolik motorlara sahip Optitrack+ sürümünü de sunuyor.

Afrika’daki yükseliş ile Avrupa dışındaki pazarlarda satışlar arttı

Renault Trucks araçların Avrupa dışındaki pazarlardaki teslimaları  yüzde 8.8 oranıhda bir düşüşle 4  bin 457 adet kamyon olarak gerçekleşti. Bu düşüşün en önemli nedeni, 2018 yılında Cezayir’de ithalat kotalarının başlaması oldu. Öte yandan Renault Trucks, özellikle 2018 yılında, satışların yüzde 25 arttığı Afrika’da güçlü bir varlık gösterdi. Kuzey Afrika’da Renault Trucks, en üst pazar sınıfında yüzde 20 Pazar payına (+1 puan) sahip. Ayrıca Renault Trucks, 2018 yılında Türkiye’de (yüzde 5,8 pazar payı ile +2.1 puan) ve Ortadoğu’da ( yüzde 6.4 pazar payı ile +1.1 puan) iyi bir performans kaydetti.

renault-trucks-ze-range_1_2
Elektrohareketlilik alanında öncü olan Renault Trucks, şehiriçi ulaşımın değişen gerekliliklerini karşılamak üzere ikinci nesil elektrikli kamyonlarını ticarileştiriyor. 3.5 ile 26 ton arasında değişen Renault Master Z.E., Renault Trucks D Z.E. ve Renault Trucks D Wide Z.E modellerini içeren Renault Trucks Z.E. serisi, yük taşımacılığından atık toplamaya kadar her türlü şehiriçi hizmet uygulamalarını kapsıyor. Renault Trucks D ve D Wide Z.E. modelleri, 2019 yılında piyasaya sunulurken, Renault Master Z.E.’nin satışına ise 2018 yılı eylül ayında başlandı.

İkinci el Renault Trucks kamyon ve çekicilerde yüzde 23 oranında artış

2018 yılında Renault Trucks, ikinci el kamyon ve çekici satışlarında rekor bir artışa imza atarak 8 bin 500 satış adedi ile yüzde 23 oranında bir yükseliş gösterdi. İkinci el kamyon servis teklifleri de, özellikle seçilebilen garantiler nedeniyle 6 puanlık artış ve yüzde 18’lik penetrasyon ile iyi bir performans gösteriyor.

İkinci el araçlar, Renault Trucks için stratejik bir alanı temsil ediyor. Bu doğrultuda 2017 yılında Renault Trucks, kullanılan araçlarını yenilemek için Bourg-en-Bresse tesisinde “İkinci El Kamyon Fabrikası” kurmuştu. Fabrikada 2018 yılında müşteri gereksinimlerini karşılamak için, ikinci el 400 adet kamyon yenilendi (2017 yılında 230 araç). İkinci El Kamyon Fabrikası’ndan çıkan araçların toplam ikinci el araç satışlarının yüzde 10’unu temsil etmesi amaçlanıyor. Renault Trucks; T X-Road modelinden sonra, 2018 yılında İkinci El Kamyon Fabrikası’ndan çekiciden damperli kamyona dönüştürülen T P-Road adında başka bir model de sundu.

renault-trucks-t-high_38473
Renault Trucks, T 2019 modelini satışa sunuyor. Yeni Euro 6 Step D motoru ile donatılan T 2019 sürümü, önceki modellere göre yakıt tüketimde ilave yüzde 3 tasarruf sağlıyor. Ayrıca araç, kabin içi ve sürücü konforunu artıran yeni donanımlarla donatılıyor.

Satış sonrası: Yedek parça satışları, yüzde 5 oranında arttı

Renault Trucks, satış sonrası hizmetlerinde yedek parça satışlarında yüzde 5 oranında bir büyüme ve bakım sözleşmelerinin satışlarında da önemli bir artış olduğunu açıkladı.

Bakım sözleşmeleri, kontrat altına alınan 32bin araç ile 2018 yılında 5 puan artarak yüzde 23.6 oranına ulaştı. Bugün 60 bin araç Renault Trucks bakım sözleşmesi veya uzatılmış garanti hizmetlerinden yararlanıyor. Yetkili bir Renault Trucks servisi tarafından değiştirilen yedek parçalar için garanti süresinin herhangi bir kilometre sınırlaması olmaksızın 2 yıla çıkarılması, Renault Trucks müşterilerine büyük avantaj sağladı.

renault-trucks-t-p-road_02
Renault Trucks, ikinci el taşıtlar yelpazesini genişletiyor ve Bourg-en-Bresse fabrikası içindeki “İkinci El Kamyon Fabrikası”ndan yeni bir model çıkarıyor. T P-Road, Renault Trucks T çekicilerin müşterilerin taleplerini karşılayan bir kamyona dönüştürülmesinin sonucu.

Renault Trucks gelecek için hazırlanıyor

Yakıt tasarrufu ve CO2 yayımlarının azaltılması, Renault Trucks için her zaman en önemli hedeflerden biri oldu. Bu nedenle üretici, CO2 yayımları konusunda AB tarafından belirlenen sınırlara uyulması için yatırım yapıyor.

2018 yılının sonunda Renault Trucks, yakıt tüketimini önceki sürümlere göre yüzde 7 oranına kadar azaltmak için tasarlanan T, D ve D Wide modellerinin 2019 sürümlerinin sunulduğunu duyurmuştu. Renault Trucks ayrıca, Optifuel Lab 3 laboratuvar aracı ile dizel araçların verimliliğini artırma konusundaki araştırmalarına devam ediyor. 2020 yılına kadar ağır bir araç birimi için yakıt tüketiminin yüzde 13 oranında azaltılması hedefleniyor.

Renault_Trucks_Optifuel_lab_3_Gorsel_3
Renault Trucks, dizel kamyonların enerji verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. FALCON projesinin bir parçası olarak geliştirilen laboratuvar aracı Optifuel Lab 3 ile Renault Trucks, çekici-treyler kombinasyonunda yakıt tüketimini yüzde 13 oranında azaltmayı hedefliyor. Optifuel Lab 3, aerodinamik, yuvarlanma direnci, sürücü yardımı, enerji yönetimi ve güç aktarma sistemleri ile ilgili teknolojileri birleştiriyor.

Sonuncu, fakat bir o kadar da önemli bir konu ise hava kalitesinde doğrudan bir gelişme için Renault Trucks’ın Blainville-sur-Orne fabrikasında üretilen D ve D Wide Z.E elektrikli kamyonların 2019 yılında piyasaya sürülmesi. Diğer yandan, Renault Trucks bünyesinde elektrikli Renault Master Z.E modeli de halihazırda sunuluyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here