Ford Trucks, Avrupa ağını genişletiyor

0
33139
Ford-Trucks-Uluslararasi-Pazarlar
Ford Trucks Uluslararası Pazarlar Direktörü Emrah Duman, Türkiye ve Uluslararası Pazarlar Pazarlama Müdürü Emine Coşkun, Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, Ford Trucks Türkiye Direktörü Burak Hoşgören (Soldan sağa)

Portekiz ve İspanya’da arka arkaya gerçekleştirdiği bayi açılışlarıyla Batı Avrupa pazarına hızlı bir giriş yapan Ford Otosan’ın ağır ticari markası Ford Trucks, Avrupa’daki büyüme planlarında vites büyüttü. Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Kuveyt gibi bazı uluslararası pazarlarda önemli pazar paylarına ulaştıklarını vurgulayan Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Henüz çok yeni adım attığımız birçok pazarda hızlı bir yükseliş trendi yakaladık. Kısa süre önce girdiğimiz Portekiz ve İspanya’nın ardından İtalya’daki yapılanmamızı da bu yılın içerisinde tamamlayacağız. Hedefimiz tüm Avrupa’ya yayılmak; sırada Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg var.” diye konuştu.

Ford-Trucks-Genel-Mudur-Yard-Serhan-Turfan[1]
Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan

Ağır ticari sektöründe gerek mühendislik tecrübesi gerekse de 60 yıla yakın köklü mirası ile küresel rekabette öne çıkan Ford Trucks, 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) ödülünün sahibi olan çekici F-MAX ile küresel büyüme planlarında yeni bir sayfa açıyor.

ITOY ödülünün ardından Avrupa’dan gelen yoğun talep üzerine büyüme planlarını revize eden Ford Trucks, bu doğrultuda kendi içinde yurtdışı organizasyon yapısını yeniden düzenliyor. 10’u aşkın ülkede ülke ve bölge müdürlükleri atamaları gerçekleştiren şirket, Avrupa’da büyük bir hızla büyümeyi hedefliyor.

Avrupa’da kalıcı ve güçlü büyüme için gerekli hazırlıklarımızı tamamlıyoruz

İspanya ve Portekiz bayi açılışları ile Batı Avrupa pazarına hızlı bir giriş yaptıklarını belirten Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, küresel büyüme planları ile şu değerlendirmeyi yaptı: “ITOY ödüllü çekicimiz F-MAX, küresel büyüme planlarımızda çok önemli bir eşiğe geçmemizi sağladı. ITOY ödülünün ardından Rusya, Avusturya ve Slovenya’da ‘Yılın Kamyonu’ seçilen F-MAX, başarı yolculuğunu sürdürüyor. Başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede F-MAX’e ve markamıza talep giderek artıyor. Hızlı bir büyüme dönemi içerisine girdik, buna paralel olarak, Avrupa’da müşterilerimize satış sonrası servis ve hizmetler sunmak için TIP Trailer Services ile anlaşma imzaladık. Bir yandan bayi ve servis işbirlikleri ile altyapı hazırlarken, diğer yandan ülke ve bölge bazında yaptığımız atamalarla Avrupa’da kalıcı ve güçlü bir büyüme hedefliyoruz. Bunun için gerekli hazırlıklarımızı en hızlı şekilde tamamlıyoruz.

Hedefimiz 2023 sonuna kadar Batı Avrupa yayılımını tamamlamak” 

Henüz çok yeni adım attıkları birçok pazarda hızlı bir yükseliş eğilimi yakaladıklarını belirten Serhan Turfan, “Romanya, Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerde elde ettiğimiz büyüme rakamlarını Avrupa ve diğer pazarlarda da yakalamayı hedefliyoruz. Kısa süre önce girdiğimiz Portekiz ve İspanya’nın ardından İtalya’daki yapılanmamızı da bu yılın içerisinde tamamlayacağız. Hedefimiz tüm Avrupa’ya yayılmak; sırada Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg var. Hedefimiz 2023 yılı sonu itibarıyla Batı Avrupa yayılımını da tamamlayarak 80’i aşkın ülkede var olmak. İhracatımızın yüzde 50’sini de Avrupa pazarlarına gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Avrupa pazarlarında iddiamızı kanıtlamak için hazırız.” şeklinde konuştu.

Ford Trucks, 2019’da Türkiye pazarında yükselişine devam etti

Türkiye ağır ticari taşıt pazarının daraldığı dönemde dahi pazar payını yükseltmeyi başaran Ford Trucks, 2018’de yüzde 28,5 olan pazar payını 2019 Ekim sonu itibarıyla yüzde 30’un üzerine taşıdı. Yaklaşık 10 yıldır kesintisiz yükselişini sürdüren Ford Trucks, 2008 yılı ile kıyaslandığında yüzde 14,7 olan pazar payını bugün iki katına çıkarmayı başararak, son 25 yılın en yüksek pazar payına ulaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here