Renault Trucks, 2019’da elektrikli kamyonlarını satmaya başlayacak

0
877

Renault Trucks, 2019 yılında elektrikli taşıt yelpazesini pazara sunacak. Bu yelpaze müşteri-ortaklarla gerçek şartlarda on yıl süresince yapılan elektrikli kamyon testlerinden elde edilen deneyimle ticarileştiriliyor. Kentiçinde ve kent çevresinde kullanılmak için tasarlanan tamamen elektrikli kamyonlar Renault Trucks’ın Fransa Normandiya’daki Blainville-sur-Orne tesisinde üretilecek.

Elektrohareketlilik alanında öncü olan Renault Trucks, şehiriçi ulaşımın değişen gerekliliklerini karşılamak üzere ikinci nesil elektrikli kamyonlarını ticarileştiriyor. 3.5 ile 26 ton arasında değişen Renault Master Z.E., Renault Trucks D Z.E. ve Renault Trucks D Wide Z.E modellerini içeren Renault Trucks Z.E. serisi, yük taşımacılığından atık toplamaya kadar her türlü şehiriçi hizmet uygulamalarını kapsıyor. Renault Trucks D ve D Wide Z.E. modelleri, 2019 yılında piyasaya sunulurken, Renault Master Z.E.’nin satışına ise 2018 yılı eylül ayında başlandı.

Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) jürisi üyeleri, Renault Trucks’ın Lyon’daki özel test pistinde yüzde 100 elektrikli Renault Trucks D Wide Z.E. atık toplama kamyonunu deneme olanağı buldu.

Elektrohareketlilik Renault Trucks’ın sürdürülebilir kentiçi taşımacılık stratejisi için bir mihenk taşı. Sıfır yayımlı taşıtlar hava kalitesinin artmasına yardım ediyor, iklim değişikliğini önlüyor ve boş saatlerde sessiz dağıtım ile trafik yoğunluğunu azaltıyor. Yakın bir gelecekte elektrikli kamyonlar kent merkezlerine ulaşmak için olmazsa olmaz haline gelecek.

Renault Trucks D Wide Z.E., atık toplama operasyonları için 26 tonluk sürümü ile sunuluyor. Toplam 370 kW’lik iki elektrik motoru 260 kW kesintisiz güç üretirken, elektrikli motorun azami torku 850 Nm’ye ulaşıyor. İki vitesli şanzıman ile donatılan kamyonun 200 kWh sığalı lityum-iyon aküleri 200 km’ye kadar menzil sağlıyor.
Elektrikli kamyon alırken sahip olunan en maliyetli parça, akü paketi. Bu nedenle Renault Trucks, yük sığası ve işletme maliyetlerinden ödün vermemek adına müşterilerin ihtiyaçlarına göre çeşitli uygulamalar ve kullanım alanları için seçenek modeller sunuyor.
Hızlı alçak akım şarj özelliği sayesinde Renault Trucks D.Z.E. ve Renault Trucks D Wide Z.E.’nin lityum-iyon bataryaları bir ile iki saat gibi kısa süreler içinde 150 kW Combo CCS konektör aracılığıyla şarj edilebiliyor. Bu durumda üç fazlı 380V 32A’lık bir endüstriyel elektrik prizi kullanımı tamamen uygun oluyor.
İkinci nesil elektrikli Renault Trucks D Z.E. ve Renault Trucks D Wide Z.E. sürümleri mavi çizgilere sahip direksiyon simidi ve kumanda paneli ile dizel sürümlerden ayrılıyor.

Renault Trucks, müşterileriyle ortak yoğun saha testlerine odaklanarak 2009 yılından bu yana elektrohareketlilik alanında araştırma ve geliştirmeye yoğun bir yatırım yapıyor. Guerlain için Speed Distribution, Carrefour için Stef, Nestlé ve Delanchy Group ile 12-16 tonluk farklı tipte tamamen elektrikli deney kamyonlarıyla yapılan gerçek koşullardaki testler Renault Trucks’a kullanım şartlarıyla, akü davranışıyla, şarj işlemleriyle ve elektrikli kamyonlar için özel bakım gereklilikleriyle ilgili hayati bilgi sağladı.

Renaut Trucks Enerji Verimliliği Stratejisi Direktörü François Savoye, Delanchy Teknik Direktörü Yanning Renault ve Guerlain Yük ve Taşımacılık Müdürü Philippe Bernard, Renault Trucks’ın Groupe Delanchy ve Guerlain ile gerçek çalışma şartlarında gerçekleştirdiği saha testlerinde elde edilen sonuçları ve deneyimleri Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) jürisi üyelerine aktardılar ve soruları yanıtlandırdılar.
Dünyada kentleşmenin arttığını, 2018 yılında kentlerde 3.5 milyar insan yaşarken 2050 yılında kentlerde yaşayan insan sayısının 6.5 milyara ulaşacağını açıklayan Renaut Trucks Enerji Verimliliği Stratejisi Direktörü François Savoye, birçok AB üyesi devletin hava kalitesini artırmak ve toplum sağlığını korumak için önlemler aldığını belirterek, 2025 yılından itibaren Paris, Madrid ve Atina gibi kentlerin dizeli yasaklayacağını, 2030 yılından itibaren aralarında Paris’in de bulunduğu birçok kentin içten yanmalı motorları yasaklayacağını, 2040 yılından itibaren ise Fransa gibi ülkelerin ülke çapında içten yanmalı motorları yasaklayacağını dile getirdi.
Elektrikli taşıt teknolojisinin yaygınlaşmasında menzil ve kullanışlılık için akü sığasının, dolum hızının, şarj altyapısının, akü maliyetlerinin, akülerin geri dönüşümünün ve elektrik fiyatlarının büyük önem taşıdığının altını çizen François Savoye, birinci nesil elektrikli kamyonları ile elektrikli hareketlilikte öncülük yapan Renault Trucks’ın 2010 yılında elektrikli kamyonları satmaya başladığını ve 10 yıldır müşterileriyle işbirlikleri yaptığını söyledi.
Sürdürülebilir gelişmeyi temel alan yük taşımacılığı araştırmasının bir parçası olarak Renault Trucks ve Guerlain, Speed Distribution Logistique tarafından işletilen 16 tonluk birinci nesil elektrikli kamyonun denemelerini iki yıl boyunca yaptı. Paris’teki Maison de Parfums & Cosmétiques butiklerine mal dağıtımında kullanılan kamyon kirletici yayım ve gürültü kirliliği üretmeden yaklaşık 200 km’lik düzenli güzergahlarda denendi.
Uzun yıllardır sürdürülebilir gelişim ilkelerine bağlı olan Guerlain ve Paris merkezli taşıma firması Speed Distribution Logistique, yüzde 100 elektrikli Renault Trucks D 16 tonluk dağıtım kamyonunu denemek için Renault Trucks ile güçlerini birleştirdi.
Bu kamyon, 200 km’lik bir güzergahta dağıtım merkezinden Paris’teki Guerlain butiklerine günlük sevkiyatlar gerçekleştirdi. Böyle uzun bir güzergahta çalışmak için ilk tam elektrikli kamyonlardan biri olan Renault Trucks D’nin aküleri 24 saatlik bir çalışma döngüsünde birkaç kez şarj edildi. Kamyonun güzergahı günde iki kez kısmi şarj ve 19:00 ve 02:00 arasında tam şarj edilmesi için planlandı.
Guerlain Yük ve Taşımacılık Müdürü Philippe Bernard
Geleceğin kentiçi yük taşımacılığına hazırlanan Renault Trucks ve Groupe Delanchy, taze gıda taşımacılığı için soğutuculu bir kasayla donatılan tamamen elektrikli bir kamyon geliştirdiler. Groupe Delanchy, 2017 yılı kasım ayından itibaren Fransa’nın en büyük gıda pazarı olan Les Halles de Lyon Paul Bocuse’e düşük gürültülü ve çevreyi kirletmeyen yüzde 100 elektrikli 13 tonluk Renault Trucks D deneysel kamyon ile taze gıda taşımaya başladı.
Isı kontrollü taşımacılık ve lojistikte uzmanlaşan Groupe Delanchy ve elektrohareketlilik alanında öncü olan Renault Trucks, 50 yıl önce başlayan işbirliklerini devam ettiriyorlar. Bu süre zarfında, Renault Trucks ve Groupe Delanchy her zaman geleceğe odaklandılar ve çevreyle dost yeni teknolojilerin gelişimine kendilerini adadılar.
Bugün elektrohareketlilik alanında yüzde 100 elektrikli deneysel kamyonu geliştirdiler. Kamyon, Chereau’nun ısı kontrollü kasası ve tüm gücünü aracın tahrik akülerinden alan Carrier soğutucu birim ile donatılıyor.
Deneysel bir kamyon olmasına karşın 13 tonluk bu kamyon Renault Trucks’ın tarihi doğum yeri olan Lyon’da gerçek işletim şartlarında kullanılıyor. Bu kent, Groupe Delanchy’nin tarihinde de önemli bir rol oynuyor. Groupe Delanchy, 1968 yılındaki ilk güzergahında Lorient’dan Lyon’a 24 saatten az bir zamanda taze gıda taşımıştı.
Yüzde 100 elektrikli Renault Trucks D günlük olarak Lyon’un kırsal bölgelerindeki Corbas’daki dağıtım merkezinden çıkarak Lorient’dan Les Halles de Lyon Paul Bocuse’e deniz ürünü ve taze gıda taşıyor.
Delanchy Teknik Direktörü Yanning Renault
4.5 tonluk elektrikli bir kamyon olan Electric Maxity 2010 yılından bu yana pazarda bulunuyor.
Groupe Delanchy, 2017 yılı kasım ayından itibaren Fransa’nın en büyük gıda pazarı olan Les Halles de Lyon Paul Bocuse’e düşük gürültülü ve çevreyi kirletmeyen yüzde 100 elektrikli 13 tonluk Renault Trucks D deneysel kamyon ile taze gıda taşıyor.

Bu deneysel taşıtlara ek olarak, 4.5 tonluk elektrikli bir kamyon olan Electric Maxity 2010 yılından bu yana pazarda bulunuyor. Renaut Trucks Enerji Verimliliği Stratejisi Direktörü François Savoye, “Electric Maxity ile ticari deneyimimiz, elektrikli kamyonların satışı, bakımı ve onarımı konularında satış ve satış sonrası ağımıza hız kazandırdı. Bugünün elektrikli taşıtları rekabetçi bir çözüm, oysa 2010’da durum böyle değildi.” dedi.

Renault Trucks Başkanı Bruno Blin ise yaptığı açıklamada “On yıl önce elektrikli kamyonların şehiriçinde hava kirliliğinin azaltılması için kullanımına önderlik ettik. Bugün ise performansı kanıtlanmış elektrikli araç serimizi sunuyoruz ve servis ağımızdaki uzmanlar elektrohareketliliğe geçiş konusunda müşterilerimize yardım etmek üzere hazır. On yıl önce öncüydük, şimdi ise uzmanız.” şeklinde konuştu.

Kentiçi atık toplamada ortalama güzergahın 65 km olduğunu ve dört aküsüyle D Wide Z.E.’nin kentiçi atık toplama işlerinin tamamına seslendiğini kaydeden François Savoye, bu modelin 200 km’lik menzili ile ortalama güzergahın 100/150 km olduğu kentiçi dağıtım işlerinin yüzde 76’sından fazlasına seslendiğine dikkat çekti.
François Savoye, ikinci nesil elektrkli kamyonları olan Z.E. serisinin 3.1’den 26 tona kadar toplam yüklü ağırlık, 1 tondan 11 tona kadar taşıma sığası, 300 km’ye kadar menzil, 57 kW’den 300 kW’ye kadar elektrik motorları, 33 kWh’den 300 kWh’ye kadar lityum iyon aküler ve hızlı DC şarj ile 1’den 2 saate kadar şarj süresi sunduğunu sözlerine ekledi.

Müşterilerin kullanımını ve pazar gerekliliklerini daha çabuk anlamak için Renault Trucks, Volvo Group tarafından sunulan etkili Ar-Ge kaynaklarının avantajını kullandı, denenmiş ve test edilmiş teknolojilerden yararlandı ve otobüsler gibi farklı türdeki tamamen elektrikli taşıtların geliştirilmesindeki sinerjiyi kullandı. Bu sayede yakalanan ölçek ekonomisi sayesinde Renault Trucks, 2019 yılında müşterileri için maliyet etkin bir taşıt yelpazesini pazara sunacak konuma geldi.

Renault Trucks’ın son derece başarılı yeni kamyon neslini tasarlayan Renault Trucks’ın efsanevi Tasarım Direktörü Hervé Bertrand’dan görevi devralan Paul Daintree, Renault Trucks’ın gelecek kentiçi dağıtım vizyonunu ortaya koyan ürün tasarımlarını Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) jürisi üyeleriyle paylaştı.
Renault Trucks’ın gelecek kentiçi dağıtım vizyonu yarı özerk ya da tam özerk sürüşe sahip esnek mimarileri ve platformları içeriyor.

Tamamen elektrikli kamyonlar için Renault Trucks’ın Normandiya’daki Blainville-sur-Orne fabrikasında özel bir üretim hattı oluşturuldu.

Eylül 2018 tarihinde piyasaya sunulan ve kısa mesafeli teslimatlar için uygun bir seçenek sunan Renault Trucks Master Z.E., katı trafik kurallarına sahip şehiriçi bölgelere dahi erişim sağlıyor. Tamamen elektrikle çalışan bu aracın aküleri, altı saat içinde şarj ediliyor. Aküler ön koltukların altına monte edildiği için yük taşıma sığası, geleneksel dizel Renault Master modeli ile aynı oluyor. Master Z.E. serisi, şehiriçi uygulamalarında çalışan profesyonellerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere tasarlanan altı sürüm (dört panel van ve iki platform kabin) ile sunuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here