Karbonsuz dağıtıma doğru Renault Trucks ve Carlsberg Group işbirliği

0
332
renault-trucks-d-wide-zecarlsberg_2
Teslim edilen araç, Feldschlösschen’ın günlük işlerinde çalışacak 20 adet 26 tonluk Renault Trucks D Wide Z.E.'den oluşan tarihi siparişin teslim edilen ilk aracı olma özelliğini taşıyor.

24 Kasım 2020 tarihinde İsviçre Rheinfelden’de Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, D Wide Z.E.’nin anahtarlarını Carlsberg Group’un bir kuruluşu olan Feldschlösschen’ın CEO’su Thomas Amstutz’a verdi. Araç, Feldschlösschen’ın günlük işlerinde çalışacak 20 adet 26 tonluk Renault Trucks D Wide Z.E.‘den oluşan tarihi siparişin teslim edilen ilk aracı olma özelliğini taşıyor. Carlsberg Group ve Feldschlösschen elektrikli kamyonları kullanarak karbonsuz dağıtımın sağlanabileceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz şubatta Renault Trucks, Carlsberg Group ile 20 adet 26 tonluk D Wide Z.E. tedariğini içeren tarihi bir sözleşmenin imzalandığını duyurarak kentsel taşımacılığın dönüşümünde önemli bir adım attı. Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, 24 Kasım tarihinde İsviçreli bira fabrikasının 20 tamamen elektrikli kamyon siparişinin ilk aracı olan D Wide Z.E.’nin anahtarlarını Feldschlösschen CEO’su Thomas Amstutz’a verdi.

bruno-blin-president-renault-trucks-thomas-amstutz-ceo-feldschlosschen-carlsberg_06
24 Kasım 2020 tarihinde İsviçre Rheinfelden’de Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, D Wide Z.E.’nin anahtarlarını Carlsberg Group’un bir kuruluşu olan Feldschlösschen’ın CEO’su Thomas Amstutz’a verdi.

Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, konuyla ilgili olarak “Hem kendimiz hem de gelecek nesiller için çevre ve iklim sorunları söz konusu olduğunda elektrikli mobilitenin çözüm olduğuna inanıyorum. Renault Trucks’ın, elektrik teknolojisine yatırım yapma konusunda öncü bir grup olan Feldschlösschen ve Carlsberg’i desteklemesinden çok memnunum. Taşımacılık sektörü büyük bir değişim yaşıyor. Sektörümüz önümüzdeki on yılda, geçtiğimiz yüzyılda olduğundan daha fazla değişime hazırlanıyor ve bu ortaklık sayesinde Carlsberg ve Renault Trucks ileriye giden yolu gösteriyor.” dedi.

Feldschlösschen CEO’su Thomas Amstutz ise şunları söyledi: “Birkaç yıl önce başlayan elektrikli kamyonlarla öncü çalışmamızın sonunda karşılığını verdiğini görmekten gurur duyuyoruz. İsviçre’de ve hatta Avrupa’da bu çevre dostu kamyonları içecek taşımacılığı için kullanan ilk şirketiz. Amacımız, yalnızca bira ve içeceklerin geliştirilmesinde değil, aynı zamanda içecek lojistiği ve iklimin korunmasında da öncü bir rol üstlenmek.

renault-trucks-d-wide-zecarlsberg_4
Renault Trucks, şu anda Blainville-sur-Orne’daki Normandiya fabrikasında elektrikli kamyonları seri olarak üreten ilk ticari taşıt üreticilerinden biri.

Gerçekten de, çevreyi korumaya ve küresel ısınmayı azaltmaya kendini güçlü bir şekilde adayan Feldschlösschen ve Carlsberg Grubu, sistematik olarak “SIFIRA Doğru Birlikte” sürdürülebilirlik stratejisinin hedeflerini takip ediyor ve karbondioksitsiz dağıtıma ulaşmayı hedefliyor. Bira fabrikasının bu hedeflere ulaşmasına yardımcı olmak için son birkaç kilometre boyunca yenilenebilir elektrik ve uzun mesafeler için demiryolu taşımacılığı kullanacaklar.

Renault Trucks elektrikli araçlar, kapsamlı sıfır yayım yelpazesi

Renault Trucks, 3.1’den 26 tona kadar kapsamlı bir tam elektrikli araç yelpazesi sunuyor. Karbon ayak izlerini azaltmak isteyen nakliyeciler, hemen kullanım için yüzde 100 elektrikli bir kamyon satın alabiliyorlar.

renault-trucks-d-wide-zecarlsberg_5
Renault Trucks, 3.1’den 26 tona kadar kapsamlı bir tam elektrikli araç yelpazesi sunuyor.

Elektrikli araçlar, kullanımda ne karbondioksit ne de nitrojen oksit yayarak hava kalitesine saygı gösteriyorlar. Kirliliğin en yüksek olduğu dönemlerde bile, belediyeler tarafından konulan herhangi bir kısıtlamadan bağımsız olarak sürülebiliyorlar. Sessiz oldukları için geceleri kent merkezlerinde kullanılabiliyorlar, böylelikle kent sakinlerinin uykusuna saygı duyuluyor ve gün içinde trafiğin daha rahat akmasına yardımcı olunuyor.

Renault Trucks, şu anda Blainville-sur-Orne’daki Normandiya fabrikasında elektrikli kamyonları seri olarak üreten ilk ticari taşıt üreticilerinden biri.

renaulttrucks-electric
D Wide Z.E.’nin teslimat törenine Renault Trucks Başkanı Bruno Blin ve Feldschlösschen CEO’su Thomas Amstutz’un yanı sıra her iki şirketin diğer yetkilileri de katıldı.

Renault Trucks D Wide Z.E., teknik özellikler

– AYA: 26 t Ağırlık: 27 t.

– Mevcut dingil mesafesi: 3,900 mm

– Toplam 370 kW güce sahip iki elektrik motoru (260 kW sürekli güç)

– Elektrik motorlarının azami torku: 850 Nm

– Arka dingil azami tork: 28 kNm.

– İki oranlı vites kutusu

– Enerji depolama: lityum-iyon aküler, 200 kWs’den 265 kWs’ye

– Gerçek şartlarda çalışma menzili: 180 km’ye kadar

renault-trucks-d-wide-zecarlsberg_1
Feldschlösschen, İsviçre’de ve hatta Avrupa’da bu çevre dostu kamyonları içecek taşımacılığı için kullanan ilk şirket.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here