Renault Trucks, DOLPHIN Araştırma ve Geliştirme projesini tanıttı

0
1310
Renault Trucks
Renault Trucks, işbirliğine dayalı DOLPHIN projesi aracılığıyla, gelecek nesil elektrikli uzun mesafe kamyonlarının önünü açacak bir elektrikli laboratuvar aracı geliştirmeye hazırlanıyor.
Renault Trucks

Renault Trucks, taşımacılık sektöründeki değişikliklere uyum sağlayabilen, giderek daha verimli, düşük karbonlu araçlar sunmak amacıyla araştırma yatırımlarına devam ediyor. Üretici, işbirliğine dayalı DOLPHIN projesi aracılığıyla, gelecek nesil elektrikli uzun mesafe kamyonlarının önünü açacak bir elektrikli laboratuvar aracı geliştirmeye hazırlanıyor. Amaç, enerji ve çevre optimizasyonu, güvenlik, ergonomi ve araç içi konfor açısından teknolojik yenilik potansiyelini değerlendirmek.

DOLPHIN projesi (Development Original truck Lab for PHysical INtegration – Fiziksel Entegrasyon için Orijinal Kamyon Laboratuvarı Geliştirme), Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinde bulunan endüstriyel ve akademik araştırma ortaklarından oluşan bir konsorsiyum ile Renault Trucks tarafından yönetiliyor. Konsorsiyum, soğutuculu yarı treyler üreticisi Lamberet; seyahat ve kentiçi otobüsler, motorkaravanlar ve kamyonlar için sürüş konforu ve güvenlik çözümlerinde uzman olan SafetyTech (bir Gauzy şirketi); INSA (Ulusal Uygulamalı Bilimler Enstitüsü) tarafından kontrol edilen Laboratoire de Mécanique des Fluides et d’Acoustique, Laboratoire Ampère, Laboratoire de Mécanique des Contacts et des Structures ve Clermont Auvergne Üniversitesi tarafından kontrol edilen Laboratoire de Psychologie Sociale et Cognitive’den oluşuyor.

Bu ortak projenin amacı, üç araştırma alanındaki teknolojik yenilikleri test etmek ve değerlendirmek için tamamen elektrikli bir kamyonu temel alan bir demo aracı oluşturmak:

– Tamamen elektrikli aracın aerodinamiğine ve daha genel olarak tüm aracın enerji verimliliğine odaklanan araştırmalarla enerji ve çevre optimizasyonu.

– Savunmasız yol kullanıcılarının tespitini geliştirecek özel donanımların entegrasyonuyla yol kullanıcıları için güvenlik.

– Sürücünün refahına odaklanan yenilikçi bir araç içi deneyim sunan, tamamen yeniden tasarlanan kumanda paneli ve yeni iç donanımlarla ergonomi ve araç içi konfor.

Üstyapı donanımının optimize edilmiş yönetimini sağlayan yeni mobil uygulamalar da test edilecek.

Renault Trucks için DOLPHIN projesi, yeni teknolojilerin olgunluğunu keşfederek ve geliştirerek gelecek nesil elektrikli kamyonları hazırlamanın bir yolu. Laboratuvar kamyonunun üretimine 2024 baharında başlanacak.

DOLPHIN projesi, geleceğin aracına geçişi hızlandıracak inovasyon projelerini destekleyen “CORAM 2022” proje çağrısının (Comité d’Orientation pour la Recherche Automobile et Mobilité) kazananı oldu. Fransa 2030’un bir parçası olarak Fransız hükümeti tarafından ve Fransa Relance planının bir parçası olarak Avrupa Birliği – Yeni Nesil AB tarafından finanse ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz