PETRONAS Team De Rooy IVECO, Dakar 2022 rallisinde yarışıyor

0
339
IVECO_Dakar-2022
PETRONAS Team De Rooy IVECO; IVECO, PETRONAS ve Team De Rooy arasındaki 10'uncu Dakar Rallisi yarışı işbirliği olan yarışta iki IVECO Powerstar ve bir IVECO Trakker olmak üzere üç kamyonuyla yarışıyor.

PETRONAS Team De Rooy IVECO; IVECO, PETRONAS ve Team De Rooy arasındaki 10’uncu Dakar Rallisi yarışı işbirliği olan yarışta iki IVECO Powerstar ve bir IVECO Trakker olmak üzere üç kamyonuyla yarışıyor.

Sağlık ve güvenlik nedenleriyle son dakikada üç Dakar rallisinde kamyon sürme deneyimi kazanmış genç ve yetenekli bir sürücü olan Vick Versteijnen, Hans Stacey’in yerine yarışa katıldı.

PETRONAS Team De Rooy IVECO, Suudi Arabistan’a yeni bir güzergah ile geri dönen dünyanın en ekstrem ralli yarışı Dakar’ın 2022 sürümünde yarışıyor. Güzergah, 4 bin 300 km’si özel etaplar olmak üzere toplam 8 bin km’den fazla bir mesafeyi kapsayacak. Sürücüler, uçsuz bucaksız kumlarda her türlü kumlu arazide, kum tepelerinde ve kanyonlarda mücadele edecek. Oldukça zorlu bir parkurda yönlerini kaybetmemek için en iyi navigasyon becerilerini ortaya kolacaklar.

Ekip, iki IVECO Powerstar ve bir IVECO Trakker ile zorlu yarışta yer alıyor. IVECO, onuncu yıldır ekibin resmi tedarikçisi olarak araç, motor ve yedek parça sağlıyor. Tüm IVECO kamyonlar, FPT Industrial tarafından özel olarak tasarlanmış 1000 beygire kadar güce sahip IVECO Cursor 13 motorlarla donatılıyor.

IVECO‘nun Dakar Ralli yarışıyla geçmişi, destek kamyonları sağlamaya başladığı 1979’a kadar uzanıyor ve PAC 260 ve 190 modelleriyle 80’lerde devam ediyor.

IVECO, PETRONAS ve Team De Rooy arasındaki işbirliği, IVECO’nun bir Trakker ile kazandığı 2011 Fas Rallisi’nde başladı ve Dakar Rallisi’nde 2012 ve 2016’da iki zaferle devam etti.

Tecrübe ve genç yetenek aynı ekipte buluştu

Janus van Kasteren jr bir ralli pilotu ve navigasyoncu Marcel Snijders ve teknikeri Darek Rodewald ile birlikte bir IVECO Powerstar Evo‘nun (araç #504) direksiyonunda üçüncü kez Dakar rallisinde yarışıyor. Daha önce ilk 10’da bitirdiği birkaç yarışta kazandığı deneyimden yararlanmayı hedefleyecek.

Sağlık ve güvenlik nedenleriyle son dakikada üç Dakar rallisinde (en sonuncusu 2020’de PETRONAS Team De Rooy IVECO ile) kamyon sürme deneyimi kazanmış genç ve yetenekli bir sürücü olan Vick Versteijnen, Hans Stacey’in yerine yarışa katıldı. Vick Versteijnen, Anton van Limpt’in yerini alan navigasyoncu Teun van Dal ve mekaniker Randy Smits ile bir IVECO Powerstar‘da (#515) yarışıyor.

Mitchel van den Brink, yarışlara ilk kez 16 yaşında, ralli yarışına katılan en genç katılımcı olduğu Dakar 2019’da mekaniker/navigasyoncu olarak babası Martin’e katıldığında başladı. 2021 yılında Dakar rallisine sürücü olarak döndü. Bu yıl ilk kez navigasyoncu Rijk Mouw ve mekaniker Bert Donkelaar ile bir IVECO Trakker (#524) ile yarışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here