Ford Trucks, yeni çekicisi ile Avrupalı sekizinci marka olmayı hedefliyor

1
1349

Ford Trucks, uluslararası pazarlara uygun olarak Türkiye’de geliştirip ürettiği yeni çekicisinin ön gösterimini İstanbul Sancaktepe’deki Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirdi. Ford Trucks’ın yeni çekicisi; 500 beygirlik güçlü motoru, uzun yol kullanıcılarına yüksek konfor sunacak tamamen düz zeminli 2.5 metre genişliğindeki kabini, ileri teknolojileri ve düşük Toplam Sahiplik Maliyeti (TCO) ile çekici sınıfında kartların yeniden karılmasına neden olacak.

Eylül ayında Hannover’de düzenlenecek IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda dünya tanıtımı gerçekleştirilecek yeni çekici ile yol kamyonu ve inşaat kamyonu sınıflarındaki önderliğini çekici sınıfına da taşımayı hedefleyen Ford Trucks, uluslararası büyüme stratejisinde de çok önemli bir rol oynayacak yeni çekicisinin şu anda yüzde 89 olan yerlilik oranını 2020 yılı itibariyle üretilecek çekicilerinde kullanacağı yeni 12 oranlı otomatikleştirilmiş vites kutusu ile daha da artıracak.

Ford Trucks’ın yeni çekicisinin Ford Otosan’ın İstanbul’daki Ar-Ge Merkezi’ndeki ön gösteriminde Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Lisa King, Ford Otosan Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Gökçelik ve Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan hazır bulundu.

Ford Otosan’ın ağır ticari markası Ford Trucks, uluslararası uzun yol taşımacılığına uygun olarak geliştirdiği yeni çekicisinin ön gösterimini yaptı. Ford Otosan’ın İstanbul’daki Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Lisa King, Ford Otosan Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Gökçelik ve Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan katıldı.

Ford Trucks’ın ekim ayında pazara sunacağı yeni çekicisinin ilk tasarımından üretimine kadar geçen beş yıllık süreçte bin 200 Ford Otosan mühendisi görev aldı. Gerek Türkiye gerekse de dünya pazarlarında Ford Trucks müşterilerinin beklenti ve taleplerini en üst düzeyde karşılamak üzere geliştirilen yeni çekici Türkiye ekonomisine katma değer sağlayacak.

Ford Trucks, yeni çekicisinin temellerini oluştururken, yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerini dinledi ve farklı pazar koşullarına uygun olarak baştan sona yepyeni bir çekici geliştirdi. Geliştirilme sürecinde Türkiye dahil beş ülkede süren saha çalışmalarında 900 sürücü ve 44 filo yöneticisi ile görüşüldü. Yeni çekici, dört kıtadaki 11 ülkede toplamda beş milyon kilometre teste tabi tutuldu.

1959 yılında kurulan Ford Otosan’ın kuruluşundan bu yana kamyon ürettiğini, dolayısıyla büyük bir altyapıya ve büyük bir bilgi birikimine sahip olduğunun altını çizen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, bu altyapıyı ve bilgi birikimini çok daha üst seviyelerde müşterilerle buluşturabileceklerini bildikleri için Ford ile 2010 yılında küresel kamyon anlaşmasını yaptıklarını ve şimdi de kendi iç enerjilerinden kaynaklanan bir cesaret ve inançla yeni çekicilerini geliştirip ürettiklerini ifade etti. Artık elektrikli, bağlantılı ve özerk (otonom) kamyonlara odaklandıklarını ve Ar-Ge merkezlerinde tamamen bu konuda çalışan bir bölüm bulunduğunu kaydeden Haydar Yenigün, dünya tanıtımı Hannover’deki IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda yapılacak yeni çekicinin Ford’un ilk bağlantılı aracı olacağını vurguladı.

“Yerli tasarım ve üretim yeteneğimiz küresel rekabette öne çıkmamızı sağlayan gücümüz”

Ford Trucks ile 2010 yılında yeniden bir marka yolculuğuna çıktıklarını ve bu yoldaki stratejilerinin Türkiye pazarındaki bilgi ve tecrübesini uluslararası boyuta taşımak olduğunu kaydeden Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ford Trucks markası ile Türkiye’de tamamen ağır ticari taşıtlara özel ve son derece modern bayi yapılanmamızı 30 plaza ile tamamlayarak ilk adımımızı attık. Bayi yapılanmamızı Türkiye’de geliştirirken uluslararası pazarlarda da Ford Trucks markamızı güçlendirmeye devam ettik. Ortadoğu, Afrika, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri’nin ardından büyümemizi Doğu Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz bayi açılışlarıyla sürdürdük. Bugün itibariyle 32 ülkede faaliyet göstermekteyiz. 2018 sonu itibarıyla 40; 2020 sonu itibariyle de 50 ülkede var olmayı hedefliyoruz. Küresel büyüme stratejimiz kapsamında rekabette ön plana çıkmamızı sağlayan unsur, yerli tasarım ve üretim yeteneğimiz.

“Sürekli yatırım ile rekabetçiliğimizi artırdık”

Fikri ve sınai hakları yüzde 100 Ford Otosan’a ait olan Ecotorq motoru geliştirerek yetkinliklerini bir üst seviyeye taşıdıklarını vurgulayan Haydar Yenigün, “100 milyon Dolar’ı aşan yatırımla 2016 yılında devreye aldığımız Ecotorq motorumuz, Türkiye’de geliştirilip üretilen ilk ve tek ağır ticari taşıt motoru oldu. Yeni Ecotorq motorumuz, özellikle performansı ve yakıt tüketimi açısından Avrupa’daki müşterilerimizden beğeni kazandı. Ağır ticari taşıtlar üretiminde önemli unsurlardan biri olan arka dingil, mühendislerimiz tarafından geliştirilerek 2015 yılında üretilmeye başladı. Türkiye’nin ilk yerli şanzımanının arkasında yine Ford Otosan ismi var. Bu yıl 49.5 milyon Euro yatırımla yerli şanzıman üretimi için çalışmalarımıza başladık. 2019 yılında geliştirme çalışmalarını tamamlamayı, 2020 yılından itibaren de kamyonlarımızda kendi ürettiğimiz şanzımanlarımızı kullanmayı planlıyoruz. Yeni şanzımanımızla beraber yerlilik oranımız daha da yükselecek. Ancak, sadece bu ürünlerimize değil test ve üretim tesislerimize de yatırım yaparak yerliliğimizi, yani rekabetçiliğimizi artırdık. Ford ağır ticari taşıtlar için Avrupa’daki tek test merkezini İnönü fabrikamızda açtık. Bu sayede, Avrupa’da yaptığımız birçok testi artık kendi tesislerimizde gerçekleştiriyoruz. Mühendislerimiz tarafından tasarlanan ve yeni teknolojilerle donattığımız boyahanemizi 15 milyon Euro yatırımla hayata geçirdik. Yine İnönü fabrikasında kurduğumuz yeni kabin hattı ile üretim verimliliği sağladık.” dedi.

“Müşterilerimiz tarafından önderlik ile ödüllendiriliyoruz”

Yol kamyonu sınıfında Ford Trucks’ın uzun yıllardır önder olduğunu ve satılan her iki yol kamyonundan birinin Ford Trucks olmasının haklı gururunu yaşadıklarını kaydeden Haydar Yenigün, sözlerine şöyle devam etti: “Ürün ve tesis yatırımlarımız karşılığını buluyor ve müşterilerimiz tarafından önderlikle ödüllendiriliyoruz. 2016 model yılı tanıtımımzla birlikte inşaat serisi araçlarımız, Türkiye’nin yükselen inşaat sektörünün vazgeçilmezi oldu. En büyük projelerden en zorlu şantiye koşullarına kadar Türkiye’nin her bölgesinde tercih edildik. Ford Trucks inşaat araçlarının yüzde 39 ile sınıf önderi olduğunu mutlulukla belirtiyoruz. Yurtiçi taşımacılıkta kullanılan çekici araçlarımızın pazarda kabul görmesiyle çekici sınıfında bugüne kadarki en yüksek pazar payımızı elde ederek yüzde 17’ye ulaştık. Hedefimiz inşaat ve yol kamyonlarında olduğu gibi çekici pazarında da önder olmak. Eylül ayında Almanya Hannover Uluslararası Ticari Taşıtlar Fuarı’nda dünyaya tanıtacağımız yeni çekicimiz, uluslararası büyüme stratejimiz doğrultusunda çok büyük öneme sahip. ‘Her yükte birlikte’ sloganıyla dünya pazarına sunduğumuz yeni çekicimiz için Rusya, Afrika, Ortadoğu ve Avrupa’da 60’ı aşkın bayi ve servis noktamızı hizmete aldık. Müşterilerimize dünyanın dört bir köşesinde yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz. Tamamıyla bizim tarafımızdan mühendisliği ve üretimi yapılan yeni çekicimiz ile Türkiye’den yola çıkan Ford Trucks’ın yedi Avrupalı markanın yanında sekizinci Avrupalı marka olarak yer almasını hedefliyoruz.

Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, yeni çekicilerini Türkiye’de 2018 model yılı olarak ekim ayında satmaya başlayacaklarını, yurtdışı satışlarının ise 2019 model yılı olarak 2019 yılıyla birlikte başlayacağını açıkladı.

“Ürünümüzün en önemli özellikleri konfor, verimlilik ve teknoloji”

Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan ise yaptığı konuşmada yeni çekicilerini tasarlarken ve temellerini oluştururken her zaman olduğu gibi müşterilerinin sesini dinlediklerini, hem sürücülerin hem de filo yöneticilerinin beklentilerini değerlendirdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Yeni çekicimiz, çok zorlu iklim ve arazi şartlarındaki testleri gücü ve performansıyla başarı ile tamamladı. Yeni çekicimizde prestije ve güce dayanan modern tasarım dili, profesyonellik ve yenilikçiliği bir arada sunuyor. Konfor, verimlilik ve teknoloji ürünümüzün en önemli karakteristik özellikleri. 2.5 metre genişliğe ulaşan motor tünelsiz yeni kabinimiz, 2160 mm’lik iç yüksekliği ve uçak tipi saklama alanları ile kullanıcılara uzun yolda ihtiyaç duydukları konforu ve ferahlığı vaat ediyor. 500 beygirlik gücü ile yeni ve daha da verimli çekicimiz sektörde rekabetin güçlü bir oyuncusu olacak. Yakıt ekonomisi, düşük bakım ve işletim giderleri gibi fırsatlar sunan çekicimiz, sahip olma maliyetlerini oldukça düşürecek. Yeni çekicimizde, geleceğin teknolojilerine odaklanıyoruz. ConnecTruck kapsamında kullanıcıların araçlarıyla, kurumlarıyla ve tüm dış dünyayla bütünleşmelerini sağlıyoruz. Harita destekli hız kontrolü, multi medya sistemi gibi aynı zamanda sürücülerin ve filo yöneticilerinin hayatını kolaylaştıracak yeni teknolojileri ile aracımız en uygun seçenek olarak öne çıkacak. Yeni ürünümüzün yalnız Ford Otosan için değil, Türkiye otomotiv sektörü adına da ciddi kazanımlar getireceğini düşünüyoruz.

Otosan’da kuruluşunun beşinci yılı olan 1964 yılında ürün çeşitliliğini ve üretim adetlerini artırmak hedefi ile D serisi kamyonların üretimi için çalışmalar başladı. İngiltere’deki Reliant Motor Company ile işbirliği anlaşması yapıldı ve D serisi kamyonların kabininin iki adet prototipi FRP tekniği ile üretildi. Ardından Ford’dan onay alınarak Türkiye’de üretime başlandı. 1 Şubat 1966 tarihinde montaj hattından beş adet D serisi kamyon indi. 2-3 Şubat 1966’da İzmir Büyük Efes Oteli’nde gerçekleştirilen Ford bayiler toplantısında hem D-750 kamyon hem de kamyonun kasasında örtüler içinde taşınan “Anadol”un ilk prototipi bayilere tanıtıldı. Otosan, 1972 yılında D-1210 kamyonları üretmeye başladı. 12 tonluk yük sığası, 110 beygir gücündeki motor ve fiberglastan yapılmış gövdesiyle Türkiye’ye özgü bir kamyon oldu. “Memleketin yükünü taşıyan kamyon” unvanıyla 1983 yılına kadar üretildi. D-750 kamyonlardan 1971 yılına kadar toplam 8 bin 691 adet, D-1210 serisi kamyonlardan ise 47 bin 435 adet üretildi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here