IVECO ve Plus’ın Otonom Kamyonu Almanya’da halka açık yollara çıktı

0
1731
IVECO Plus otonom kamyon
Titiz bir test ve doğrulama sürecini takip eden halka açık yol testleri, PlusDrive özellikli IVECO S-Way'in fabrika üretimine giden yolu açıyor.
Renault Trucks

Iveco Group‘un (MI:IVG) ticari araç markası IVECO ve Plus, 6 Temmuz tarihinde Plus’ın açık otonom platformuna dayalı gelişmiş sürücü yardım çözümü PlusDrive ile donatılmış IVECO S-Way kamyonun Almanya’da halka açık yollarda kullanılmaya başlandığını duyurdu. Bu dönüm noktası, kapsamlı kapalı yol testi, daha önce toplanan kamuya açık yol verilerinin doğrulanması ve test sürücülerine kamyonun gelişmiş güvenlik özellikleri hakkında derinlemesine eğitim dahil olmak üzere zorlu bir test ve doğrulama sürecini takip ediyor. Ayrıca TÜV SÜD, halka açık yol testleri için güvenlik kavramının işlevsel güvenliğini test etti. Halka açık yol testinin bu önemli aşaması sırasında kapsamlı gerçek dünya verilerinin toplanması, içinde sürücü bulunan otonom kamyonu gelecekteki sanayileşme için hazırlayacak.

Iveco Group CT&DO’su Marco Liccardo, konuyla ilgili olarak “PlusDrive gibi yeni nesil güçlü, yapay zeka tabanlı öngörülü güvenlik teknolojisi, kamyon taşımacılığını daha güvenli, daha kolay ve daha sürdürülebilir hale getirerek, kaza riskini azaltmaya, yakıt ekonomisini iyileştirmeye, sürücüleri elde tutmayı artırmaya ve Avrupa genelinde kamyon sürücüsü kıtlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Plus ile ortaklığımızın bu sonraki aşamasına girmekten ve PlusDrive ile IVECO S-Way’imizin artan olgunluğunu halka açık yol testleri ve ticari operasyonlar aracılığıyla göstermekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Son teknoloji yapay zeka tabanlı otonom sürüş yazılımı ve lidarlar, radarlar ve kameralar dahil olmak üzere gelişmiş duyargalar ile donatılmış PlusDrive, sürücülere aracın çevresi hakkında insanüstü farkındalık sağlıyor. Halka açık yol testleri önümüzdeki birkaç ay boyunca Almanya’da devam edecek ve bölgedeki çeşitli yollardan ve sürüş koşullarından gerçek dünya verilerinin toplanabilmesi için Avusturya, Fransa, İtalya ve İsviçre’ye genişleyecek. Test ayrıca PlusDrive’ın şerit ortalama, önüne araç girme, yol daralması, sürücü tarafından başlatılan veya sistem tarafından önerilen şerit değiştirme, trafik sıkışıklığı yardımı ve engelin etrafından dolanma dahil olmak üzere sürücü denetimli manevraları güvenli ve otomatik olarak gerçekleştirebileceğini gösterecek.

Plus COO’su ve kurucu Ortağı Shawn Kerrigan ise şunları söyledi: “Iveco ve Plus ekiplerinin bu yenilikçi sürüş çözümünü test amacıyla halka açık yollara çıkarmak için harcadıkları sıkı çabadan gurur duyuyoruz. Dünyanın en büyük filolarından bazıları, ticari yük taşımacılığı için PlusDrive’ı zaten kullanıyor. Bu ticari ürünü ne kadar çabuk daha fazla filonun kullanımına sunarsak, o kadar büyük etki yaratabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here