Türkiye robot kurulumunda dünyada 20’nci oldu

0
724

Robotik teknolojilere olan ilgi Türkiye’deki yükselişini sürdürüyor. Robotik teknoloji alanında faaliyetlerini sürdüren Universal Robots’un Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök,Türkiye’de yüzde 11’lik artışla 2017’de 2050 yeni robot kurulumu yapıldığını ve Türkiye’nin robot kurulumuyla dünya sıralamasında 20’nci olduğunu belirtiyor.

İnsanla işbirliğine dayalı kolaboratif robotları (cobot) ile 50’den fazla ülkede yüzde 60’lık pazar payıyla önderliğini sürdüren Universal Robots’un Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, Türkiye’de robot teknolojisine dair yıl sonu değerlendirmeleri yaptı. Kandan Özgür Gök, IFR (Uluslararası Robot Federasyonu) 2018 Raporu verilerine dayanarak yaptığı değerlendirmede yeni robot kurulumlarının yüzde 54’ünün taşıma uygulamaları, yüzde 28’inin kaynak, yüzde 39’unun otomotiv, yüzde 14’ünün metal, yüzde 14’ünün plastik ve kimya sektöründe gerçekleştiğini açıkladı.

Türkiye’de robot yoğunluğundaki en yüksek artış otomotiv sektöründe

Oldukça genç bir nüfusa sahip Türkiye’nin robot teknolojisinde her geçen gün umut vadeden bir konumu olduğunu belirten Kandan Özgür Gök,“Uluslararası Robot Federasyonu’nun (IFR) 2018 Raporu verilerine göre; Türkiye’deki robot kullanım yoğunluğuna bakıldığında, imalat sektöründe 10 bin işçiye 27 robot, otomotiv sektöründe 10 bin işçiye 194 robot, diğer sektörlerde ise 10 bin işçiye 17 robot düşüyor. Bu oranın küresel ortalamasında ise 10 bin işçiye 85 robot karşılık geliyor. Raporda, robot yoğunluğundaki en yüksek artışın otomotiv sektöründe olduğu dikkat çekiyor. Otomotivin ardından gıda endüstrisi öne çıkıyor. Otomotiv sektöründeki bu artış, 2017 yılında yaklaşık 1,7 milyon otomobil ve ticari taşıt üreten Türkiye’nin, otomotiv sektöründeki en önemli üretim üslerinden biri olduğunu bir kez daha açıklıyor. Türkiye olarak rekabetçi bir yerli sanayi oluşturmak ve geliştirmek amacıyla son dönemde atılan güzel adımların, robot yoğunluğunun gelecek yıllarda daha da artmasına olumlu katkıda bulunacağı kanısındayım.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here