Girteka Logistics, sürdürülebilirlik için müşterileriyle işbirliği yapıyor

0
599
Girteka_Iveco_LNG_2
Filosunda 5 bin 600 kamyon bulunan şirket halen IVECO LNG kamyonları test ediyor.

Avrupa’nın önde gelen taşımacılık ve lojistik şirketi Girteka Logistics, her yıl yüzde 30’dan fazla büyüyor. Bu başarı ve gelişimin nedeni şirketin çokuluslu müşterilerinin ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılama yeteneği. Girteka Logistics, küresel olarak tanınan ortaklarına sürdürülebilir gelişme hedeflerine ulaşmaları ve LNG’li kamyonlarla kargo taşıyabilmeleri için gerçek fırsatlar sunuyor.  

Kısa süre önce yapılan testler sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile çalışan bir kamyonun biyo LNG kullanması durumunda aynı mesafede dizel bir araca göre CO2 yayımlarını yüzde 85’e kadar azalttığını gösteriyor.

Filosunda 5 bin 600 kamyon bulunan şirket halen IVECO LNG kamyonları test ediyor.  Gazla çalışan IVECO Stralis 460 NP LNG ile yapılan testlerin ardından çevreye verilen zararın ne kadar azaldığı ortaya çıkacak.  Aynı markanın iki kamyonu daha bu yıl şirket tarafından teste alınacak.

Kamyon, Benelüks ülkelerinde ve Fransa’da test edildi. Bunun nedeniyse bu ülkelerin en gelişmiş LNG istasyon ağına sahip olmasıydı.

Girteka Logistics CTO’su Donatas Načajus, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “LNG kamyonlarla ilk testlere geçen yıl başladık. Şimdiden LNG ile çalışan bir kamyonun 100 km’de daha verimli olduğunu ve her bir kilometrede çevreyi  koruduğunu gördük. Deposu tamamen dolu bir kamyonun hem yakıt tüketimini hem de menzilini kontrol ettik. Sonuçlar sürücülerimizin tek bir depoyla bin 500 km yol yapabileceklerini gösterdi.

Kamyon, Benelüks ülkelerinde ve Fransa’da test edildi. Bunun nedeniyse bu ülkelerin en gelişmiş LNG istasyon ağına sahip olmasıydı.

IVECO LNG çekici tek bir depoyla bin 600 km’ye kadar yol yapabiliyor. Bu da zaten dizel bir araçla gidilebilen azami mesafe.

Seçenek taşımacılığın birçok soruna neden olacağı düşünülüyordu; ancak IVECO’nun uzun bir süreye dayanan deneyimi seçenek taşımacılığın önemli faydalar sunduğunu gösteriyor. Gazla yapılan taşımacılık yüzde 15’e kadar daha az gaz harcıyor ve tek bir depoyla bin 600 km’ye kadar yol yapılabiliyor. Bu da zaten dizel bir araçla gidilebilen azami mesafe. Daha da önemlisi biyo CNG kullanımıyla sağlanan yüzde 85’e kadar CO2 yayım düşüşü ve parçacıkların ve nitrojen oksitlerin (NOx)  yüzde 95’e kadar azaltımı çevreyle son derece dost.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here