IVECO Stralis NP, tek depo LNG ile rekor mesafe katetti

0
688

IVECO Stralis NP 460 BG 4×2 çekici tek depo LNG ile Londra’dan Madrid’e giderek bir rekora imza attı. Avrupa’nın önde gelen ticari taşıt üreticilerinden IVECO, dizele seçenek çevreci yakıtların gelişimine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle sıvılaştırılmış doğal gazlı (LNG) ağır ticari taşıtların kullanımının artmasına öncülük eden IVECO, bu alanda önemli bir rekora imza attı. IVECO Stralis NP 460 BG 4×2 çekici tek depo LNG dolumu ile Londra’dan Madrid’e giderek bu alandaki en uzun yolculuğu tamamladı. Tek depo LNG dolumu ile Londra’dan Madrid’e toplam 1728 kilometre yol kateden IVECO Stralis NP 460 BG 4×2 çekici, bu başarısı ile ülke içi ve uluslararası uzun yol taşımacılığına uygun olduğunu ispatladı.

LNG’li çekiciler dizele oranla yüzde 40’a kadar daha tasarruflu

Üç dingilli kapalı kutu yarı treyler çeken ve toplam katar ağırlığı 30 ton olan LNG’li Stralis NP 4×2 çekici, Dover’dan Calais’ye yapılan kısa feribot yolculuğunun ardından yeni bir doluma ihtiyaç duymadan 1728 kilometre yol aldı. Böylece daha önce bu alanda kırılan 1600 kilometrelik rekoru geride bıraktı. Bu yeni rekor, LNG’li çekicilerin dizele oranla yaklaşık yüzde 40’a kadar yakıt tasarrufu sağladığını gösteriyor. Bu da LNG’li bir aracın dizel bir araca göre 200 Pound’luk bir verimlilik sunması anlamına geliyor.

Tek depo LNG dolumu ile 1728 km

Konuyla ilgili bir açıklama yapan IVECO Seçenek Yakıtlar Direktörü Martin Flach, “Geçen yıl 400 BG Stralis NP ile tek dolumla John O’Groats’tan Land’s End’e kadar gitmeyi başarmıştık. Bu kez bu rekoru daha yukarıya yükseltmek istedik. Bunu başardık ve Stralis NP’nin ne kadar yakıt tasarrufu yaptığını göstermiş olduk. Ayrıca bu yolculuk sayesinde LNG ile çalışan en yeni 460 BG’lik motorumuzu en zorlu teste tabi tutma şansı da elde ettik.” dedi.

Martin Flach, tek depo LNG dolumuyla 1728 kilometre yolu nasıl katettiklerini şöyle açıkladı: “Londra’dan ayrılmadan önce depoyu doldurduk ve yakıt için ilk durağımız iki buçuk gün sonra ulaştığımız Madrid oldu. Araç yüzde 100 doğal gazla çalıştı. Yani dizel ve AdBlue kullanılmadı. Bu da gösteriyorki LNG ile çalışan çekiciler filo yöneticisinin ve sürücünün işini kolaylaştırıyor. Manş Tüneli’nin İngiltere tarafındaki yoğun trafiğe, Fransa’daki şiddetli rüzgara ve İspanya’daki dağlık araziye rağmen Stralis NP, 100 kilometrede 22,6 kg ortalama yakıt tüketimiyle etkileyici bir rekor kırdı.”

IVECO, bu seyahate çıkmadan önce MyBestRoute’u kullanarak yolculuğu dikkatli bir şekilde planladı. MyBestRoute, Stralis NP müşterileri için Michelin tarafından tasarlanan web tabanlı bir uygulama. Bu uygulama, LNG dolum istasyonlarının yerinin tespit edilmesi ve dizel ve doğal gazla çalışan kamyonlar için seyahatin toplam maliyetini tahmin etmek de dahil; sürücülerin ve filo yöneticilerinin Avrupa yolculuğu için en ideal rotayı seçmelerine olanak sağlıyor.

IVECO bu yolculukla; CNG, LNG ve biyometan dahil olmak üzere doğal gazın dizele kıyasla uygulanabilir, gerçekçi, güvenli ve uygun maliyetli bir seçenek olduğunu gösteriyor.

Daha çevreci

Eşdeğer bir Euro 6 dizel ile kıyaslandığında LNG ile çalışan Stralis NP, yüzde 90 daha az NO2 (Azotdioksit) yayımı, yüzde 99 daha az parçacık madde yayımı ve yüzde 15’e kadar daha az CO2 (karbondioksit) yayımı, biyometan kullanımında ise yüzde 95’e kadar daha az CO2 yayımı üretiyor.

Stralis NP’nin 400 veya 460 BG güç üreten 4×2 ve 6×2 çekici modelleri bulunuyor. IVECO, aynı zamanda doğal gazla çalışan orta ve ağır sınıf kamyonlar ve 3.5 ile 7.2 ton aralığında kapsamlı bir Daily Natural Power hafif ticari taşıt ürün yelpazesi sunuyor. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’deki IVECO müşterileri de bu modellerden sipariş verebiliyor. Bu da IVECO’nun sürdürülebilir taşımacılıkta gerçek bir ortak olduğunu kanıtlıyor.

Doğal gazın potansiyelini gören ilk ticari taşıt üreticisi

1991 yılında doğal gazın potansiyelini gören ilk ticari taşıt üreticisi olan IVECO, bu öngörü sayesinde doğal gazla çalışan kamyon, van ve otobüslerden oluşan tam bir ürün yelpazesi üretmeyi başardı. Şu anda dünya genelinde IVECO’nun 25 bin adetten fazla doğal gazla çalışan aracı hizmet veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here