Ford, 3D baskı ile otomobil parçaları üretimi için testlere başladı

1
1215
Renault Trucks


3D baskı teknolojileri konusunda dünyanın öncü şirketlerinden Stratasys ile işbirliği gerçekleştiren ilk otomotiv şirketi olan Ford, bu kapsamda büyük ölçekli otomobil parçaları için 3D baskı testleri gerçekleştirmeye başladı. Ford, gelecekte bu teknolojiyi kullanarak, kişiselleştirilmiş, daha hafif ve yakıt verimliliği sağlayacak otomobil parçaları üretmeyi araştırıyor.

Hemen hemen her tip ve boyda otomobil parçalarını 3D baskı yöntemiyle üretebilen Stratasys Infinite Build 3D baskı sistemi, prototip parçaların yanı sıra Ford’un performans araçları veya kişiselleştirilmiş otomobil parçaları gibi düşük hacimli üretimin daha verimli ve ekonomik bir şekilde gerçekleşmesi için bir dönüm noktası olabileceği vurgulanıyor. Yeni 3D baskı sistemi, Ford’un ABD’deki Araştırma ve İnovasyon merkezi Dearborn’da yer alıyor.

 Ford’un Üretim Araştırması’ndan Sorumlu Teknik Önderi Ellen Lee, “Infinite Build teknolojisiyle otomobillerin büyük aksesuvar, alet ve parçalarının baskısını yapıp, tasarım süreçlerini daha hızlı yürütebileceğiz. Stratasys’ın bu yeni teknolojisine erken erişimimizle birlikte otomotivde büyük ölçekli baskının gelişimini yönlendirmek bizim için çok heyecan verici.” dedi.

Endüstriyel alanlarda büyük bir gelişim gösteren 3D baskı teknolojilerinin gelecekte havacılık, eğitim ve tıp gibi sektörler başta olmak üzere tüm üretim süreçlerinde kullanılması bekleniyor. Uluslararası araştırma kuruluşu Global Industry Analysts Inc raporuna göreyse 3D baskı uygulamalarının 2020 yılı itibarıyla 9.6 milyar dolarlık bir küresel pazar oluşturması bekleniyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz