ZF, CES’te duyarga yelpazesini tanıttı

2
1506
ZF_Sensor-Power_real_scene
ZF duyarga seti için gerçek senaryo
Renault Trucks

Las Vegas’ta bu yıl gerçekleştirilen CES Tüketici Elektronik Fuarı’nda ZF, araç çevresini hem içeriden hem de dışarıdan daha net algılayan ve bu sayede geleneksel ve otomatik araçlarda güvenliği artıran güçlü duyarga yelpazesini tanıttı.  Yeni ve tam kapsamlı bir radar olan LiDAR sistemi, yenilikçi kameralar ve akustik duyargaları içeren mimarisiyle güçlü bir duyarga sistemi oluşturmak için ZF ProAI ürün ailesinin süper bilgisayarları ile birleştirildi.

ZF İleri Mühendislik Sorumlusu ve Zukunft Ventures GmbH Genel Müdürü Torsten Gollewski, bu özelliği “Özerk (otonom) sürüş sistem mimarimizde, araçların çevrelerini dijital olarak tespit etmeleri için gereken tüm duyulara sahip bir duyarga seti geliştirdik.” diyerek açıkladı. “Sistemlerimiz, güvenli ve otomatik sürüş işlevleri sağlamada ihtiyaç duyulan, gerçek zamanlı çevre algılaması ve sinyal işlemlerini daha kesin olarak ve fazlasıyla yerine getirmektedir.” diyerek ekleme yaptı.

Yeni ve tam kapsamlı bir radar olan LiDAR sistemi ile görüş

Duyarga seti, ZF’nin son nesil kameraları, radarları, LiDAR ve akustik duyargaları ve yazılım olarak da ZF ProAI merkezi kontrol biriminde bulunan algılama ve sınıflandırmada kullanılan araç ve algoritmalar ile araç kontrolünden oluşuyor. Tüm mimari, aşırı sıcaklık ve titreşimler gibi zorlu otomotiv gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlandı. Bu son derece gelişmiş duyarga sistemleri, ileride uygulamaya konacak güvenlik düzenlemeleri ve NCAP gibi tüketici güvenliği derecelendirmelerine uyum bakımından da önem taşıyor.

Üstün vizyon

ZF’nin, aracın ön tarafına yerleştirilen yüksek çözünürlüklü, tam kapsamlı radarı; hız, mesafe, açı çözünürlüğü ve yükseklik gibi dört farklı boyutta yüksek algılama performansı sağlıyor. Bu yüksek performanslı 77 GHz duyarga, birinci sınıf ADAS (ileri sürücü destek sistemleri) uygulamaları ile ileri seviyede otomatik ve özerk (otonom) sürüşe uygun şekilde tasarlandı (Seviye 3 ve üstü). Diğer radar sistemlerinde olduğu gibi; elektromanyetik (radyo) dalgalar ileterek nesne aralığını, açısını ya da hızını (eko ilkesi) hedefliyor ve belirliyor. Yüksek çözünürlüklü duyarga ise üç boyutlu çevre görünümü oluştururken yüksekliği daha net olarak ölçüyor. Radar, ZF’nin ADAS işlevleri sağlayan orta menzilli radarları gibi, birçok kötü hava koşulunda ya da düşük ışık ve kötü görüş koşullarında bile çalışabilir.

Radar ile görüş

Özerkliğe yön veriyor

Yazılım araçlarıyla birleştirilen ve lazer teknolojisine dayalı LiDAR duyargaları, aynı zamanda araç çevresinin 3D modelini de daha net oluşturabilir durumda. Nesneleri ve boş alanları, karmaşık trafik durumları ve hemen hemen tüm aydınlatma koşullarında daha iyi algılamakta. ZF ve Ibeo işbirliğiyle geliştirilen yeni, yüksek çözünürlüklü LiDAR, yayaları ve küçük nesneleri üç boyutlu olarak daha iyi tespit ediyor. Bu özellikle, Seviye 3 ve üstündeki ileri seviye özerk sürüşlerde önemli bir rol oynuyorr. Katı hal teknolojisi sayesinde, bu yenilik önceki çözümlere göre çok daha güçlü. Duyargalar modüler tasarımı ve görüş alanı seçenekleri sayesinde çeşitli uygulamalarda kullanılabiliyor.

Araç kameraları

ZF tarafından geliştirilen S-Cam4 modeli, S-Cam yelpazesindeki ürünlerin geliştirilmesi ve genişletilmesiyle ortaya çıktı. Bu teknoloji, 100 derecelik görüş alanı ve 1.7 megapiksel Yüksek Dinamik Aralıklı (HDR) görüntü duyargasıyla, şehir ortamında yayaları ve bisiklet sürücülerini algılamada yüksek performans sağlıyor. Kameralarda ZF’nin uyarlanabilir hız sabitleyicisi, otomatik ani fren ve şerit takip sistemi için geliştirilen boylamasına ve enine ileri kontrol algoritmalarının yanı sıra diğer işlevler de mevcut.

Oldukça küçük yuvalara takılabilen Uzak Kamera Başlıkları, araç çevresini algılayarak sürücüye video görüntüsü aktarıyor ve nesneleri sınıflandırıyor. Araç çevresinde 360 derecelik görüntü elde etmek için 12 kamerayı birleştirmek mümkün. Üreticiler her bir uzak kamera için 1.2 ile 8 megapiksel arasında duyarga çözünürlüğü ve 28 ile 195 derece arasında görüş alanı seçebilirler. Bu sayede, müşterinin özel gereksinimlerini karşılayacak çoklu kamera sistemi uyarlanabiliyor.

Kamera ile görüş

Araç içi kamera: Güven ve konfor

Araçtaki yolcular, ileri seviyede özerk sürüş sayesinde araç içinde daha fazla hareket serbestliği elde ediyorlar. ZF’nin üç boyutlu iç kamerası, konfor ve güvenlikle ilgili yeni avantajlar sağlıyor. ZF İç Gözlem Sistemi’nin bir parçası olarak, yolcuların boyutu, konumu ve duruşuyla ilgili gerçek zamanlı bilgi topluyor. Sonuç olarak, araçta çeşitli yolcu güvenliği sistemlerinin performansı, acil durumlarda çarpışma etkisini daha da hafifletebilecek şekilde uyarlanabiliyor.

Sürücü izleme özelliği, sürücü ve otopilot arasındaki geçiş senaryolarında da önemli bir rol oynayacak. İç Gözlem Sistemi aynı zamanda sürücünün ellerinin direksiyonda olması, aktif olarak direksiyonu tutması ve kafasının yola dönük olması gibi ayrıntıları takip edebiliyor.

Radar, kamera ve LIDAR ile görüş

Tehlikeye kulak veriyor

Sound.AI sayesinde ZF, araçlara işitme özelliği de kazandırıyor. Sistem, diğer özelliklerin yanı sıra siren sinyallerini de analiz ederek, siren sesine göre ne tür bir acil durum aracının yaklaştığını ve hangi yönden geldiğini belirliyor. Sistem göstergesi sürücüye “sağa çek” ya da “emniyet şeridine geç” gibi talimatlar da verebiliyor. Seviye 4’ten itibaren tam özerk araçlar, bağımsız olarak bu tür manevralar yapabiliyor.

Torsten Gollewski, “Kombine duyargamızın gücü, gelecekteki ihtiyaçların tek bir tedarikçiden karşılanmasını sağlayabilmektedir. Çevre tanıma sistemlerimiz, hava veya aydınlatma koşulları nasıl olursa olsun, güvenli ve ileri seviye otomatik ve özerk sürüş için gereken hassasiyet ve yedekleme seviyesi ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır.” dedi. LiDAR, radar, kamera ve Sound.AI sistemlerinin ürettiği büyük veri hacmi, temiz bir dijital ortam modeline çevrilmeli. ZF bu amaçla, otomotiv sektöründe bulunan en güçlü merkezi bilgisayarlar olan ZF ProAI ürün ailesini geliştirmişti.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz