Keolis, Stockholm’de yeni 5G otonom elektrikli araç denemesi başlattı

0
211
keolis-Photo-3
Keolis; Urban ICT Arena, Telia, Ericsson Intel ve T-engineering ortaklığı ile 24 Eylül 2020 tarihinde İsveç Stockholm’de aracı uzaktan kontrol etmek ve denetlemek için 5G teknolojisi kullanarak yeni otonom elektrikli minibüsün denemesini başlattı.

Keolis; Urban ICT Arena, Telia, Ericsson Intel ve T-engineering ortaklığı ile 24 Eylül 2020 tarihinde İsveç Stockholm’de aracı uzaktan kontrol etmek ve denetlemek için 5G teknolojisi kullanarak yeni otonom elektrikli minibüsün denemesini başlattı.

Bu deneme, rota planlama ve trafiği optimize etmek amacıyla karmaşık kentsel alanlarda kendi kendine giden otonom elektrikli araçların güvenli bir şekilde kullanımını keşfetmeyi amaçlıyor.

Deneme, 24 Eylül – 8 Ekim 2020 tarihleri arasında ülkenin en popüler turistik yerlerinden biri olan Royal Djurgården’de gerçekleştirilecek. 1,6 km’lik bir güzergah boyunca seyahat edecek otonom minibüs, Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi’ne, Denizcilik Müzesi’ne, İskandinav Müzesi’ne ve Vasa Müzesi’ne hizmet verecek.

Denemenin başlaması nedeniyle Djurgården’de düzenlenen törene Västergötland Dükü Prens Daniel, İsveç Enerji ve Dijital Kalkınma Bakanı Anders Ygeman, Stockholm Bölgesi Ulaştırma Bölge Bakanı ve Stockholm Toplu Taşıma Başkanı Kristoffer Tamsons, Stockholm Trafik Birimi Başkan Yardımcısı Daniel Helldén ve Keolis Group Uluslararası CEO’su Bernard Tabary katıldı.

Keolis Group Uluslararası CEO’su Bernard Tabary, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “1983 yılında Fransa Lille’de dünyanın ilk sürücüsüz metrosunun devre girmesinden bu yana Keolis, paylaşımlı hareketliliği daha akıllı, daha bağlantılı ve daha sürdürülebilir hale getirmek için otonom hareketlilikte bir öncü olarak uzmanlığını kullanıyor. Kilit ortaklarımızla birlikte yürüttüğümüz bu çığır açan deneme, ileriye dönük bir başka önemli adımı oluşturuyor. Günde taşıdığımız 730 bin yolcu ve alt kuruluşumuz Keolis İsveç ile zaten güçlü bir varlığımızın bulunduğu İsveç’te bu denemeyi başlatmaktan dolayı çok mutluyuz.”

Deneme, Keolis’in otonom araçlar işletmedeki önderliğini gösteriyor. Keolis Group, 2016 yılında Fransa Lyon’da ilk otonom aracın denemesini başlatmıştı. O zamandan bu yana Avustralya, Belçika, Kanada, ABD ve Birleşik Krallık’ta işlettiği otonom araçlar 100 bin km’nin üzerinde yol yaparak 200 bin yolcu taşıdı.

Djurgården’deki pilot proje, uzaktan bir kontrol kulesi tarafından izlenen 5G bağlantılı araçlara sahip bir sistemin, daha karmaşık ve zorlu kentsel alanlarda kendi kendine giden elektrikli otobüslerin güvenli bir şekilde kullanıma sokulmasının nasıl kolaylaştırabileceğini araştırıyor. Böyle bir sistemin faydaları, gelişmiş rota planlamasını ve trafik akışlarını, azaltılmış işletme maliyetlerini ve kirliliği ve yolcular için daha güvenilir, erişilebilir bir toplu taşıma şeklini içeriyor.

Düşük gecikmeyle birlikte son derece yüksek veri hızları da dahil olmak üzere 5G ağının benzersiz teknik özellikleri, bağlı veri yollarının merkezi kontrol kulesinden gelen komutlara gerçek zamanlı olarak yanıt verebileceği anlamına geliyor. Bu, araçların güvenli uzaktan kumandası için bir ön şart ve sürücüyü otobüsten kontrol kulesine taşımada önemli bir adım.

Bağlı kontrol kulesi için teknolojiyi sağlayan Keolis ve Ericsson, 2019 yılında Stockholm’deki UITP fuarında ve Nantes’taki RNTP sergisinde uzaktan kumandalı 5G araçlarının tanıtımlarının ardından projeyi başlattı. Telia, Ericsson ortaklığında 5G bağlantısını sağlıyor. Intel, hem araçlardaki hem de kontrol kulesindeki BT sisteminin yanı sıra mobil ağa işlem gücü tedarik ediyor. Kendi kendine sürüş teknolojisiyle donatılan araç, İsveçli teknoloji firması T-Engineering tarafından sağlanıyor. Araç, yedi koltuğa sahip ve azami 18 km/s hıza ulaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here