GAZ Group, yeni LNG’li otobüsünü tanıttı

0
224
gaz-bus-lng
GAZ Group, Rusya’da sıvılaştırılmış doğal gazla çalışan ilk sertifikalı otobüs olan yeni LNG’li otobüsü LiAZ-5292 LNG’yi tanıttı.

GAZ Group, şirketin amiral gemisi kentiçi otobüsü ve Rusya’da sıvılaştırılmış doğal gazla çalışan ilk sertifikalı otobüs olan yeni LNG’li otobüsü LiAZ-5292 LNG’yi tanıttı. LiAZ-5292 LNG, CNG’li otobüs ve ticari taşıt yelpazesi sunan GAZ Group tarafından üretilen gazla çalışan araçların yeni üyesi.

GAZ Group, LiAZ-5292 LNG olarak pazarlayacağı LNG’li bir otobüs tasarladı. Tüm sertifika testleri tamamlandı ve yeni model için VTA yayımlandı. Otobüs, düzenli kentiçi güzergahlarında pilot operasyon için Chelyabnisk’e gönderildi. Pilot operasyon süreci sonrasında Likino Otobüs Fabrikası, 2020’nin son çeyreğinde üretilecek ilk pilot LiAZ-5292 LNG partisi için ön üretime başlayacak.

gaz-lng-bus
Yeni modifikasyon 106 yolcu taşımak için tasarlandı ve temel sürümün alçak taban, geniş ayakta durma yeri ve kolay biniş iniş için yana yatma özelliği gibi en iyi özelliklerine sahip.

Yeni modifikasyon 106 yolcu taşımak için tasarlandı ve temel sürümün alçak taban, geniş ayakta durma yeri ve kolay biniş iniş için yana yatma özelliği gibi en iyi özelliklerine sahip. Otobüs araç içinde dengeli bir hava akışı sağlayan iklimlendirme sistemiyle de donatılıyor. LiAZ-5292 LNG’de hareket engelli insanların otobüsü binip inebilmesi için mekanik tekerlekli sandalye rampası, tekerlekli sandalya alanı ve dur düğmeleri bulunuyor.

Aracın arka kısmında 375 litrelik bir LNG deposuna yer veriliyor. Otobüs tek bir sıvılaştırılmış doğal gaz dolumu ile 300 km’nin üzerinde yol yapabiliyor. Yakıt -162°С’ye soğutuluyor ve dış ortam sıcaklığından etkilenmiyor. LiAZ-5292 LNG, Rusya’da üretilen YaMZ-536 motorundan güç alıyor.

gazgroup-lng-bus
Aracın arka kısmında 375 litrelik bir LNG deposuna yer veriliyor. Otobüs tek bir sıvılaştırılmış doğal gaz dolumu ile 300 km’nin üzerinde yol yapabiliyor. Yakıt -162°С’ye soğutuluyor ve dış ortam sıcaklığından etkilenmiyor. LiAZ-5292 LNG, Rusya’da üretilen YaMZ-536 motorundan güç alıyor.

Doğal gaz, en yeşil yakıt olmasının yanı sıra benzin ve dizel ile kıyaslandığında yakıt maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor. Diğer doğal gaz yakıtlarından farklı olarak LNG tek bir depoda en iyi menzili sunuyor.

GAZ Group, Rusya’nın önder gazla çalışan araç üreticisi konumunda. Bugün GAZ Group’un yelpazesi her tür otobüsü, hafif ticari taşıtı, kamyonu ve bunları temel alan özel araçları kapsıyor. Her bir modelin seri üretiminden önce güvenliği ve güvenilirliği sağlamak için test sahalarında, zorlu arazilerde ve gerçek yollarda uzun testler gerçekleştiriliyor. GAZ Group, tam test döngüsü ve en son üretim teknolojisi ile birlikte ürünlerin yüksek güvenilirliğini sağlayan önde gelen gaz donanımı üreticileriyle ortaklıklara sahip bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here