Bourg-en-Bresse’deki Renault Trucks fabrikası 17 hektarlık güneş paneliyle donatılacak

0
1206
Renault Trucks
Renault Trucks, TotalEnergies ortaklığıyla yürütülen geniş kapsamlı bir projeyle Bourg-en-Bresse fabrikasını 17 hektarlık bir alanı kaplayan güneş panelleriyle donatacak.
Renault Trucks

Renault Trucks, TotalEnergies ortaklığıyla yürütülen geniş kapsamlı bir projeyle enerji geçişini sürdürüyor. Amaç, Bourg-en-Bresse fabrikasını 17 hektarlık bir alanı kaplayan güneş panelleriyle donatmak. Renault Trucks’ın düşük karbonlu operasyonlara geçişinin simgesi olan bu proje, elektrik üretiminin 17.500 kişinin eşdeğer tüketimini karşılaması nedeniyle yenilenebilir enerji üretimine geçişte önemli bir adım teşkil ediyor.

Renault Trucks ve TotalEnergies, Renault Trucks’ın Bourg-en-Bresse fabrikasında (Auvergne-Rhône-Alpes) güneş paneli projesi için ortaklık yaptıklarını duyurdu.

17 hektara yayılan 22 megavatın üzerinde toplam üretimle bu güneş paneli projesi Fransa’daki en büyük projelerden biri olacak. Elektrik üretimi, 17.500 kişinin eşdeğer tüketimini yani Bourg-en-Bresse nüfusunun yüzde 43’ünü karşılayacak.

Güneş enerjisi santralinde üretilen enerjinin bir kısmı fabrika tarafından kullanılacak. Sonuç olarak, tesisin elektrik tüketiminin yüzde 30’u hem çalışanların araçlarını hem de tesiste üretilen kamyonları koruyan otopark gölgeliklerinden karşılanacak.

Fransa’daki en kapsamlı projelerden biri olan bu güneş paneli projesi, iki ortağın faaliyetlerini karbonsuzlaştırma konusundaki ortak kararlılığı yansıtıyor.

Renault Trucks
Tesisin elektrik tüketiminin yüzde 30’u hem çalışanların araçlarını hem de tesiste üretilen kamyonları koruyan otopark gölgeliklerinden karşılanacak.

TotalEnergies Renouvelables Fransa Genel Müdürü Marin de Montbel, konuyla ilgili olarak “Renault Trucks’ı enerji geçişinde desteklemekten son derece gurur duyuyoruz. Bu proje aracılığıyla, değer yaratan teknik açıdan karmaşık projeler geliştirme yeteneğimizi gösteriyoruz.” dedi.

Renault Trucks Strateji ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Karine Forien ise şunları söyledi: “Renault Trucks olarak sektörümüzü karbonsuzlaştırmaya ve kaynaklarımızı korumaya güçlü bir şekilde kararlıyız. Taahhütlerimizi, kullanımdaki CO2 yayımlarını hemen ortadan kaldıran araç serilerimizin elektriklendirmesi ve kendi operasyonlarımızın karbonsuzlaştırılması dahil olmak üzere somut eylemlerle destekliyoruz. Enerji dönüşümü, stratejimizin merkezinde yer alıyor ve bu güneş paneli projesi buna önemli bir örnek.

Güneş panellerinin 2026 yılında devreye alınması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz