Renault Trucks E-Tech T ve C için Bourg-en-Bresse’de seri üretime başlandı 

0
947
Renault Trucks E-Tech T ve C
1964'ten beri faaliyet gösteren Bourg-en-Bresse'deki Renault Trucks fabrikası artık Renault Trucks E-Tech T ve C'nin de montajını yapacak.
Renault Trucks

Renault Trucks ağır hizmet tipi elektrikli kamyonların seri üretimi Bourg-en-Bresse fabrikasında başladı. Tesis, 60 yıldır markanın kamyonlarının montajını yapıyor ve şimdi Renault Trucks E-Tech T ve C‘yi üretmeye hazır. Bölgesel dağıtım ve kentiçi inşaata yönelik bu araçlar, üreticinin 650 kg’den 44 tona kadar Avrupa pazarının en geniş tamamen elektrikli ürün yelpazesinin en son üyesi.

1964’ten beri faaliyet gösteren Bourg-en-Bresse’deki Renault Trucks fabrikası artık Renault Trucks E-Tech T ve C‘nin de montajını yapacak. Sırasıyla bölgesel dağıtım ve kentsel inşaat için tasarlanan bu 44 tonluk kamyonlar, Fransız üreticinin, Avrupa’nın en geniş ürün yelpazesine sahip olan ve şu anda neredeyse tüm kentsel ve bölgesel uygulamaları kapsayan ve karbonsuzlaştıran tamamen elektrikli ürün yelpazesine yapılan en son eklemeler.

Renault Trucks E-Tech T ve C
Sırasıyla bölgesel dağıtım ve kentsel inşaat için tasarlanan Renault Trucks E-Tech T ve C, Fransız üreticinin, Avrupa’nın en geniş ürün yelpazesine sahip olan ve şu anda neredeyse tüm kentsel ve bölgesel uygulamaları kapsayan ve karbonsuzlaştıran tamamen elektrikli ürün yelpazesine yapılan en son eklemeler.

Endüstriyel tesislerin uyarlanması

Bu 44 tonluk elektrikli kamyonların üretimini gerçekleştirmek için Renault Trucks, endüstriyel tesislerinin dönüştürülmesi ve uyarlanmasının yanı sıra çalışanlarının becerilerinin geliştirilmesine de yatırım yaptı. Üretici, Blainville-sur-Orne fabrikasında orta tonajlı elektrikli kamyonlar üretme konusundaki dört yıllık deneyiminden yararlanıyor ve aynı ilkeleri ve en iyi uygulamaları Bourg-en-Bresse’de uyguluyor.

Renault Trucks E-Tech T ve C, dizel muadilleriyle aynı hatta monte ediliyor ve ardından Elektrikli Tahrik Birimi’nin (EDU) montajı ve vites kutusu ile akülerin takılması gibi elektriklendirmeye özel teknik operasyonların kalifiye operatörler ve teknisyenler tarafından yürütüldüğü 5.200 m2‘lik özel bir alana (Renault Trucks E-Tech Fabrikası) aktarılıyor. Elektrikli araçlar daha sonra güvenilirliklerini ve kalitelerini garanti altına almak için performans testleri ve pist denemeleriyle seri üretim sürecine geri dönüyor.

Renault Trucks E-Tech T ve C
Aküler, 43 kW’a kadar alternatif akım (AC) veya 250 kW’a kadar doğru akım (DC) ile şarj edilebiliyor. Bu kamyonlar, tam şarjla 300 km’ye kadar, bir saat süren ara hızlı şarjla (250 kW) (6 akü paketiyle donatılmış bir araç için) 500 km’ye kadar yol alabilecek.

Yeni iş faaliyetlerini karbonsuzlaştırmak

Renault Trucks E-Tech T ve C neredeyse tüm kentsel inşaat ve bölgesel dağıtım uygulamalarını kapsıyor. Örneğin malların, malzemelerin veya endüstriyel atıkların taşınmasında araçlar, elektrikli, elektromekanik veya vites kutusu üzerinde olmak üzere üç tip PTO sayesinde her türlü gövde stiline uyarlanabiliyor ve yeni kentsel ve bölgesel faaliyet alanlarının karbonsuzlaştırılması olasılığının önünü açıyor.

44 tona kadar azami yüklü katar ağırlığına sahip Renault Trucks E-Tech T ve C, uzun kabinli ve 3.900 mm dingil mesafesine sahip 4×2 ve 6×2 çekici sürümleriyle sunuluyor. Kamyon konfigürasyonda, 4×2, 6×2 ve 8×4 tridem, kısa veya uzun kabin ve 3.900 ila 6.700 mm arasında değişen on bir dingil mesafesi seçeneğiyle elde ediliyor.

Renault Trucks E-Tech T ve C
44 tona kadar azami yüklü katar ağırlığına sahip Renault Trucks E-Tech T ve C, uzun kabinli ve 3.900 mm dingil mesafesine sahip 4×2 ve 6×2 çekici sürümleriyle sunuluyor.

Renault Trucks E-Tech T ve C, 490 kW’a (= 660 bg) kadar toplam güç üreten iki veya üç elektrik motoruyla donatılabiliyor.

Müşterilerin menzil ve faaliyet açısından ihtiyaçlarını karşılamak için Renault Trucks E-Tech T ve C, 390 ile 540 kWh arasında güç sağlayan dört ila altı lityum iyon akü paketiyle donatılabiliyor. Aküler, 43 kW’a kadar alternatif akım (AC) veya 250 kW’a kadar doğru akım (DC) ile şarj edilebiliyor. Bu kamyonlar, tam şarjla 300 km’ye kadar, bir saat süren ara hızlı şarjla (250 kW) (6 akü paketiyle donatılmış bir araç için) 500 km’ye kadar yol alabilecek.

Akü hücreleri ve modülleri Samsung SDI tarafından tedarik ediliyor ve Belçika’nın Gent kentinde, Renault Trucks‘ın da parçası olduğu Volvo Grubu‘na ait bir tesiste monte ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz