HUAWEI, AI çözümleri yelpazesini ve AI stratejisini piyasaya sunuyor

0
803

Huawei Enterprise, Mobil Veri Merkezi’ni (MDC) tanıttı. Çip, platform, işletim sistemi ve geliştirme çerçevesini kapsayan yazılım ve donanım entegre çözümü, özerk (otonom) sürüş süreçlerini gerçekleştirmek için sektörde konumlandırılıyor.

Huawei’nin BT Ürün Hattı Başkan Yardımcısı Joy Huang, “Önümüzdeki on yılda özerk (otonom) sürüş, insan yaşamını derinden değiştirecek ve inovasyonun itici güç olacak. Özerk bir aracın, otomatik sürüş için karar vermeyi desteklemek üzere büyük miktarda sensör verisini toplaması ve işlemesi gerekir. Özerk bir araba kelimenin tam anlamıyla bir Mobil Veri Merkezi’dir. Bununla birlikte, yüzlerce yıllık otomobil endüstrisi ve ICT endüstrisi için, özerk sürüş asla kolay bir iş değildir. Alt katman çipini, platformu, araç içi işletim sistemini ve algoritmaları çalıştırmak için üst katman geliştirme çerçevesini içeren oldukça karmaşık bir mühendislik sistemi ile birlikte gelir. Huawei, özerk bir sürüş sağlayıcısı olmayı hedefliyor ve otomotiv endüstrisindeki müşterilere sürekli yenilikçilik sayesinde sürekli daha hızlı bir sürüş vizyonu getiriyor.” açıklamasını yaptı.

Sektördeki mevcut özerk sürüş bilgi işlem platformlarıyla karşılaştırıldığında, Huawei MDC (Mobile Data Center) aşağıdaki özelliklere sahip:

Yüksek performans

MDC saniyede 352 trilyon işleme kadar (TOPS) çıkabilen Huawei Ascend çipleri üzerinde çalışır ve L4 otomatik sürüş şartlarını karşılar. Yüksek bilgi işlem gücü, daha fazla harici sensöre (kameralar, milimetre-dalga radarları, lazer radarları ve GPS gibi) ve işlem veri akışlarına gerçek zamanlı bağlanabileceği anlamına gelir. Bu durum, otomatik sürüş aracının karmaşık yol koşullarıyla daha hızlı, güvenli ve güvenilir bir şekilde başa çıkmasını sağlar.

Yüksek güvenlik ve güvenilirlik

MDC, Huawei‘nin 30 yıllık Ar-Ge, tasarım ve ICT ekipmanı imalatındaki deneyim ve uzmanlığına dayanır. Uçtan uca yedekleme tasarımı, tek hata noktalarını ortadan kaldırır. Araç kullanım ortamları ile güvenle baş edebilmek için -40°C ila + 85°C ortam sıcaklığında stabil olarak çalışır. ISO 26262 standardının ASIL D seviyesi gibi, güvenilirlik ve fonksiyon güvenliği için otomotiv sınıfı gereksinimlerine uygundur.

Yüksek enerji verimliliği

Huawei MDC, 1 TOPS/W değerinde uçtan uca enerji verimliliği ile endüstri ortalaması olan 0,6 TOPS/W değerinden çok daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Yüksek enerji verimliliğinin yararları sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda araç aküsünün daha uzun süre dayanmasını sağlar. Ayrıca, aynı hesaplama gücünü daha düşük sıcaklıkta sağlamak, elektronik bileşenler için geliştirilmiş güvenilirlik anlamına gelir. Huawei MDC, soğutma fanları gibi yüksek hassasiyetli bileşenlere ihtiyaç duymaz. Bu durum, ürünün daha küçük boyutta olmasını sağlar ve otomobillerin mevcut yapı tasarımı üzerindeki etkisini azaltır.

Düşük gecikme garantisi

Temel donanım platformu, bir robot işletim sistemi (ROS) ile donatılmıştır. Temel donanım ve yazılım, 10 mikrosaniyeden daha düşük bir çekirdek zamanlama gecikmesi ve ROS için 1 milisaniyeden daha az bir aralık arası iletişim gecikmesi elde etmek için etkin bir şekilde bütünleştirilmiştir. Bunlar, endüstrinin genel 400-500 milisaniye gecikme süresinden çok daha iyi performans göstererek, otonom sürüş için 200 msn’den daha kısa uçtan uca gecikme süresi sağlamak üzere bir araya geliyor. Bu faydalar, özerk sürüş için daha yüksek güvenlik anlamına geliyor.

Huawei, uzun yıllardır ICT alanında çalışıyor. Huawei, araçların akıllı dönüşümünde, çip düzeyinde inovasyon, platform düzeyinde mühendislik yetenekleri ve kapsamlı bir geliştirme, hata ayıklama ve tanılama aracı zinciri geliştirdi. Huawei, otomobil sektörü müşterileri ile özerk araç kullanmak için çalışmaya hazırlanıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here