Scania’nın akü elektrikli araçlara bağlılığı

0
3389
scania-etruck
Scania, 2025 yılına kadar elektrikli araçların Avrupa'daki toplam araç satış hacminin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturacağını ve 2030'a kadar toplam araç satış hacminin yüzde 50'sinin elektrikli araçlardan oluşmasını bekliyor.
Renault Trucks

Scania’nın amacı, sürdürülebilir bir taşımacılık sistemine geçişte lider olmak. Akü elektrikli araçlar, bu geçişi sağlamak ve müşteriler için daha iyi taşımacılık ekonomisi ile karbondan arındırılmış taşımacılık çözümleri sunmak için ana araç olacak.

Ağır hizmet araçları için elektrikli çözümlerin hızlı gelişimi, kg başına enerji depolama kapasitesi açısından akü teknolojisinin hızlı ilerlemesini içeriyor. Şarj süresi, şarj döngüleri ve kg başına ekonomi hızla gelişiyor. Bu, bu çözümlerin, öncelikle tekrar eden ve öngörülebilir uygulamalarda daha uygun maliyetli olacağı anlamına geliyor. Çoğu taşımacılık uygulamasında Scania’nın endüstri lideri fosil ve biyoyakıt destekli çözümlerinin yerine kademeli olarak geçecekler.

Scania Satış ve Pazarlama Başkanı Alexander Vlaskamp, konuyla ilgili olarak “Akü elektrik çözümlerinin, pazara geniş bir şekilde ulaşan ilk sıfır egzoz yayımı teknolojisi olduğunu görüyoruz. Müşteri için, bir akü elektrikli araç, geleneksel bir araçtan daha az servis gerektiriyor, bu da daha yüksek çalışma süresi ve km veya çalışma saati başına iyileştirilmiş maliyet anlamına geliyor. Dönüşümün daha önce başladığı ve akü elektrik seçeneklerinin yoğun talep gördüğü otobüs sınıfından öğrendik. Scania’nın bu sınıftaki zamanlaması optimum değildi, ancak iyi deneyimler sağladı ve şu anda yeni Scania otobüs serisiyle hızlanıyoruz. Ayrıca, elektrikli kamyon işini büyütürken bize iyi bir temel bilgi verdi.” dedi.

Şirket halihazırda tamamen elektrikli bir kamyonun yanı sıra bir plug-in hibrit kamyonu piyasaya sürdü. Birkaç yıl içinde Scania, 4,5 saat boyunca toplam 40 ton ağırlığı taşıyabilecek ve sürücülerin zorunlu 45 dakikalık dinlenmesi sırasında hızlı şarj edilebilecek uzun mesafeli elektrikli kamyonları piyasaya sürmeyi planlıyor.

Scania, 2025 yılına kadar elektrikli araçların Avrupa’daki toplam araç satış hacminin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturacağını ve 2030’a kadar toplam araç satış hacminin yüzde 50’sinin elektrikli araçlardan oluşmasını bekliyor.

alexander-vlaskamp
Scania Satış ve Pazarlama Başkanı Alexander Vlaskamp

Akü elektriğe karşı hidrojen

Scania, hidrojen teknolojilerine yatırım yaptı ve şu anda müşteri operasyonlarında araçları olan tek ağır hizmet aracı üreticisi. Mühendisler bu erken testlerden değerli bilgiler elde etti ve çabalar devam edecek. Bununla birlikte, bu tür uygulamalar için hidrojen kullanımı, bir akü elektrikli kamyona kıyasla bir hidrojen kamyonu çalıştırmak için üç kat daha fazla yenilenebilir elektriğe ihtiyaç duyulduğundan sınırlı olacak. Üretimde, dağıtımda ve tekrar elektriğe dönüştürülürken büyük miktarda enerji kaybediliyor.

Bakım ve onarımın da dikkate alınması gerekiyor. Hidrojenli bir aracın maliyeti, kapsamlı bir hava ve soğutma sistemi gibi daha karmaşık sistemlere sahip olmasından dolayı, akü elektrikli bir araçtan daha yüksek olacak. Ayrıca hidrojen, güvenliği sağlamak için daha fazla bakım gerektiren uçucu bir gaz.

Bununla birlikte, hidrojen umut verici bir enerji taşıyıcısı; uzun çevrimler boyunca enerji depolamanın iyi bir yolu ve çevre dostu bir şekilde üretilirse karbondan arındırmada önemli bir rol oynayacak. Hidrojen birçok sektörde daha büyük bir rol oynayacağından Scania, kamyonları için fosil içermeyen çelik tedarik etmeyi dört gözle bekliyor.

Sabit yakıt hücreleri, elektrikli şarj sisteminin önemli bir bileşeni. Bu çözüm, özellikle bol miktarda yenilenebilir enerjiye sahip bölgelerde ve ana elektrik şebekesinin dışındaki kırsal alanlarda ümit verici.

Alexander Vlaskamp, şunları söyledi: “Hem müşterilerimizin toplam işletme ekonomisi hem de gezegenimiz için en iyisini yapmak amacıyla hiçbir olasılığa kapıyı kapatmıyoruz. Scania’nın kısa vadede olduğu kadar burada ve şimdi perspektifindeki odak noktasının yenilenebilir yakıtlar ve akü elektrikli araçların bir birleşimi olduğu açıktır. Bunu tüm sınıflar için böyle görüyoruz.

Daha fazla elektrikli ürüne bağlılık

Scania’nın bilime dayalı iklim hedefleri, şirketin 2025 yılına kadar kendi operasyonlarından kaynaklanan CO2 yayımlarını yüzde 50 azalttığını ve aynı dönemde müşterilerin araçlarından kaynaklanan yayımları yüzde 20 azalttığını görecek. Bu geniş kapsamlı hedefleri gerçekleştirmek için Scania’nın odak noktası, depodan tekere’yi merkeze alan yasal düzenlemelerin çoğundan daha katı olan kuyudan tekere’ye odaklanmak.

Şirket, her yıl otobüs ve kamyon sınıfında en az bir yeni elektrikli ürün uygulaması başlatmayı taahhüt ediyor. Aynı zamanda, akü elektrikli araçlar için sağlam bir altyapıya toplumsal yatırımlar bir öncelik olmaya devam ediyor.

Alexander Vlaskamp, sözlerini şöyle tamamladı: “Scania’nın odak noktası müşterilerimizin işidir. Taşımacılık operatörleri, makul bir maliyetle sürdürülebilir bir şekilde görevlerini yerine getirmeye devam edebilmeliler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz