Bosch ve Daimler işbirliği

2
926

Bosch ve Daimler, Kaliforniya’nın San José şehrinde özerk (otonom) araç çağırma hizmeti pilot çalışmalarına başlıyor. Pilot şehir olarak seçilen San José’de özerk araç çağırma hizmeti 2019 yılının ikinci yarısında başlayacak. Uygulama üzerinden araç çağırma servisi, seçilmiş bir kullanıcı topluluğuna özerk sürüş deneyimi sunacak.

Silikon Vadisi’nde San Francisco Körfezi’nin Güney kıyısında 1 milyondan fazla kişinin yaşadığı San José, Kaliforniya’nın üçüncü büyük şehri. Bosch ve Daimler tarafından yakın bir zamanda duyurulan yüksek derecede ve tam özerk sürüş (SAE Seviye 4/5) sağlayan özerk araç çağırma projesinin 2019’un ikinci yarısında pilot şehir olarak seçilen San José’de başlaması planlanıyor. Bosch ve Daimler, özerk Mercedes-Benz S-Class araçları ile, şehir merkezi ve batı San José arasında kalan San Carlos/Stevens Creek koridorunda seçilmiş bir kullanıcı topluluğuna hizmet sunmayı planlıyor. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde nüfusunun yüzde 40 artması beklenen metropol alanı, artan ulaşım zorluklarıyla karşı karşıya kalacak.

San José Belediye Başkanı Sam Liccardo, “Pilot proje, özerk araçların geleceğin ulaşım ihtiyaçlarını nasıl daha iyi karşılayabileceğini keşfetmek için bir fırsat.” dedi.Daimler Sürüş Teknolojileri ve Otonom Sürüş Başkan Yardımcısı Dr. Michael Hafner, “Bu nedenle uzun yıllardan beri özerk sürüş için çaba harcıyoruz. Bu pilot çalışma ile tamamen özerk araçları, geleceğin hareketlilik servislerinin kullanıcılarına en iyi şekilde bağlayabilmek için değerli bilgiler elde edeceğiz.” dedi. Bosch Otonom Sürüş İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Stephan Hönle, “Şehiriçi ulaşımı yeniden ele almamız gerekiyor. Özerk sürüş, geleceğin kentiçi trafiğine dair resmi tamamlamamıza yardımcı olacak.” dedi.

Daimler Mobilite Servisleri tarafından işletilen talep üzerine araç çağırma hizmeti uygulaması, ortak araç paylaşımı (car2go), araç çağırma hizmeti (mytaxi) ve çok mod’lu platformlar (moovel) gibi hareketlilik servislerinin birbirlerine akıllı bir şekilde nasıl bağlanabileceğini gösterecek. Test operasyonu, yüksek derecede ve tam özerk araçların çok mod’lu ulaşım ağına nasıl entegre edilebileceği hakkında bilgiler sağlayacak. Buradaki amaç, seçilmiş bir kullanıcı topluluğuna istedikleri alım noktasına özerk araç çağırıp, varmak istedikleri yere özerk olarak gitme fırsatını elde edecekleri kusursuz bir dijital deneyim sağlamak. Bu deneyim, herhangi bir kaza yaşanmaması için sürüşü dışarıdan izleyen ve gerektiğinde araca müdahale eden bir emniyet sürücüsü tarafından takip edilecek.

Özerk araçlar, kentiçi hareketliliği daha çekici hale getiriyor

Kentiçi ortamlarda yüksek derecede ve tam otonom sürüş (SAE seviye 4/5) üzerinde gerçekleştirdikleri ortak geliştirme çalışmaları ile Bosch ve Daimler şehirlerde trafik akışını iyileştirmeyi, yollarda emniyeti arttırmayı ve trafiğin gelecekteki hali için önemli bir yapıtaşı sağlamayı hedefliyor. Teknoloji, diğer şeylerin yanı sıra araç paylaşımının çekiciliğini de artıracak. Sürüş emniyetinden taviz vermeden insanların araç içerisinde geçirdikleri zamanı mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlayacak ve sürücü ehliyeti olmayan insanlar için yeni hareketlilik fırsatları sunacak.

Bosch ve Daimler çalışanları aynı ofis alanını paylaşıyor

Bosch ve Daimler çalışanları, Almanya’da Stuttgart bölgesinde ve ABD’de Silikon Vadisi’nde bulunan Sunnyvale civarında olmak üzere iki bölgede ekipler halinde geliştirme projesi çalışmalarını yürütüyor. Aynı ofis alanını paylaşmaları nedeniyle, iş disiplinleri arasında hızlı bir iletişim sağlanıyor ve karar alma süreleri kısalıyor. Bununla birlikte çalışanlar, karşılıklı paylaşımlardan elde ettikleri bilgi birikimlerini kendi şirketlerine de taşıma olanağı buluyorlar.

Her iki şirketin çalışanları, yüksek derecede ve tam özerk sürüş sistemi için kavramları ve algoritmaları birlikte geliştiriyor. Daimler, otomobile sürüş sistemini, gerekli geliştirme araçlarını, test tesislerini ve test filosu için araçları sağlıyor. Bosch ise duyargalar, aktüatörler ve kontrol üniteleri gibi geliştirme çalışması sırasında belirtilen parçalardan sorumlu. Bosch ve Daimler, testler için kendi laboratuvarlarını ve test ekipmanlarını ve ayrıca Almanya’daki ilgili test konumlarını kullanıyorlar. Kaliforniya Motorlu Araçlar Dairesi’nden 2014 yılında Özerk Araç Test Etme İznini aldığından beri Mercedes-Benz, Sunnyvale/Kaliforniya bölgesinde özerk araçları test ediyor. Benzer bir onayı, Almanya’da Stuttgart bölgesi için de 2016 yılında aldı. Bosch ise, 2013 yılının başında Almanya’da ve ABD’de halka açık yollarda özerk sürüşü (SAE seviye 3) test eden dünyanın ilk otomotiv tedarikçisi konumunda.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here