Yeni Iveco Stralis NP, Almanya’daki “Initiative Zukunft Erdgas”da yer aldı

0
2401
Yeni Iveco Stralis NP, Almanya’daki “Initiative Zukunft Erdgas”da yer aldı

2020 itibariyle CO2 yayımlarını en az yüzde 40 oranında azaltma konusunda iddialı bir iklim hedefine sahip bulunan Almanya’da enerji değişiminin başarısı için gazın önemi konusunda kamu farkındalığını artırmaya adanmış olan “Initiative Zukunft Erdgas”, yeni Iveco Stralis NP çekicinin de katılımıyla 2020 İklim Değişikliği Hedefi’ni başaracak olan bir hükümet politikası için Berlin’de cesur bir kampanya başlattı.

Yeni Iveco Stralis NP, iklim değişikliğine müdahale etmek üzere acil eylem çağrısı için yapılan ve çevre dostu enerji kaynağı ile geleceğin enerji tedariğinde sağlam bir dayanak olarak doğal gazı desteklemek ve teşvik etmek amacıyla Alman gaz sektörü tarafından kurulan “Initiative Zukunft Erdgas” organizasyonu tarafından yürütülen cesur kampanyanın başlatılmasında rol oynadı. Berlin’de yakın zamanda yapılan bir basın konferansında başlatılan kampanyanın merkezinde Alman Reichstag binasının özenle yapılmış buzdan heykeli vardı. Doğal gaz ile çalışan Iveco yeni Stralis NP (Naturel Power) çekici tarafından çekilen bir yarı treyler üzerine yerleştirilen heykel, Berlin caddelerinde dolaştırıldı ve etkinlikten önceki gün basın konferansının yapılacağı yerin dışına park edildi. Basın konferansına gelen misafirleri karşılayan erimekte olan heykel, hiçbir önlem alınmazsa iklim değişikliği hedeflerine ulaşmanın başarısız olacağını temsil ediyordu.

Doğal gazla çalışan araçlar, diğer yakıtlarla çalışan araçlara kıyasla büyük ölçüde daha az CO2 yayımı ve diğer çevreyi kirletici maddeler üretiyor. Azotoksit yayımları yüzde 90’dan daha fazla azaltılırken, en son Taşınabilir Yayım Ölçümü Sistemleri’nin (PEMS) kullanımıyla bile doğal gazla üretilen parçacıklar tarama sınırlarının altında kalıyor. Doğal gaz, günümüzde ağır yük taşımacılığında maliyet ve egzoz gazı kalitesi arasında doğru dengeyi kurabilen tek teknoloji. Ancak, bilinen ve geniş ölçüde kullanılan çözümler, sınırlı bir aralık sunan sıkıştırılmış doğal gaza (CNG) dayanıyor. Doğal gazın bu zamana kadar uzun mesafe taşımacılığında kullanılmamasının nedeni de bu.

Iveco, normal atmosfer basıncındaki sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) için gereken hacmin altı yüzde birini kaplayan LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) şeklinde gazın sıvı halini kullanan bir çözüm geliştirerek bir ilki gerçekleştirdi ve menzili büyük ölçüde artırdı. Sonuç, bu yılın başında kullanıma sunulan yeni Stralis NP oldu. Yeni Stralis NP, uzun mesafe karayolu taşıması görevlerine uygun 400 beygirlik güç değeri, sessizliği, konforlu geniş Hi-Way sürücü kabini, otomatik şanzımanlı aktarma teknolojisi ve bin 500 km’lik menzili ile dizel sürümlere eşdeğer bir performans sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz