Elektrikli otomobiller için Bosch’tan yeni güç aktarma sistemi: e-aks

0
1677
Renault Trucks

Bosch’un elektrikli otomobiller için geliştirdiği e-aks güç aktarma sistemi daha verimli ve düşük maliyetli ve üçü bir arada ilkesi ile otomobil üreticilerinin geliştirme süresinin hızlanmasına katkı sağlıyor.

Bosch yeni elektrikli aks (e-aks) ile üç güç aktarma parçasını tek bir ünitede bir araya getiriyor. Bu yenilikle elektrikli motor, güç elektronikleri ve şanzıman aracın aksını yöneten tek bir kutu içerisinde bütünleştiriliyor. Böylece, güç aktarma sistemi yalnızca çok daha verimli olmakla kalmayıp, aynı zamanda daha düşük maliyetli olabiliyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri Sektörü Başkanı Dr. Rolf Bulander; “Bosch, bu e-aks ile güç aktarma sistemine hepsi bir arada ilkesini uyguluyor. E-aks, elektrikli otomobiller – ve ayrıca köklü OEM’ler için – ‘start-up’ niteliğinde olan bir güç aktarma sistemi. Bu, onların değerli zamanlarından tasarruf etmelerini ve elektrikli araçlarını oldukça kısa bir sürede pazara sunmalarını sağlıyor.” şeklinde bir açıklamada bulundu. Parçalar çok esnek olduğundan e-aks, hibrit ve elektrikli otomobiller, kompakt araçlar, SUV’lar ve hatta hafif ticari taşıtlardan oluşan geniş bir pazara hitap ediyor.

Geliştirme sürelerini de hızlandıran bir güç aktarma sistemi

Yeni elektrikli güç aktarma sistemi Bosch‘un 2020 yılında elektromobilite alanında küresel pazar lideri olma hedefinde kilit bir rol oynuyor. Dünya genelindeki yollarda şimdiden Bosch parçaları ile donatılmış olan yaklaşık 500 bin elektrikli ve hibrit araç bulunuyor. Dolayısıyla Bosch, elektrikli motor, aks sistemleri ve güç elektronikleri üretiminde uzun yıllara dayanan bir deneyime sahip. Bu süreçte edindiği uzmanlık şimdi yeni geliştirilen elektrikli aks ile olumlu sonuçlar veriyor. Tek başına bu parça ile Bosch milyarlara ulaşacak bir satış gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bosch güç aktarma sistemini her bir otomobil üreticisinin ihtiyacına göre düzenlerken, müşteriler yeni parçaların geliştirilmesi gibi zaman alan işlemlerden tasarruf sağlıyor. Müşteriler tarafından test edilen elektrikli aks numunelerinin toplu üretimine 2019 yılında başlanması planlanıyor. Bosch bu parça için şimdiden esnek ve küresel olarak uygulanabilir bir üretim kavramına sahip. Söz konusu kavram her bir müşterinin kendi üretim operasyonlarına hızlı bir şekilde bütünleşik hale getirilebileceği gibi kişiye özel bir çözüm almasını sağlıyor.

6.000 Nm torka ve 300 Kw güce kadar esnek çözüm

Bosch Elektromobilite Başkan Yardımcısı Dr. Mathias Pilin, “E-aksı farklı kılan, son derece esnek olması; bu da sistemin birçok araç türüne uyarlanabildiği anlamına geliyor. Tonlarca spesifikasyon yerine birkaç parametre Bosch’un e-aksını özelleştirmesi için yeterli oluyor.” şeklinde konuştu. Müşterilerin  ihtiyaç duydukları performans, tork ve montaj alanını belirtmeleri üzerine Bosch güç aktarma sisteminin kalan bölümünü bu parametrelere uyarlıyor. Bu şekilde, eksiksiz ve isteğe göre uyarlanmış bir güç aktarma sistemi otomobil üreticisinin montaj hattına doğrudan gönderilebiliyor.

Güç aktarma sistemi, 50 ile 300 Kw arasında bir güç sunabiliyor ve dolayısıyla SUV gibi büyük araçlara tamamen elektrikle güç verebiliyor. Araç aksındaki tork 1.000 ile 6.000 Nm arasında değişebiliyor. Sistem hibrit ve elektrikli araçlara uygulandığında, ön aks ve arka akstan tahrik mümkün oluyor. 150 Kw güç sunan bir elektrikli aksın ağırlığı yaklaşık 90 kilogram ve dolayısıyla bu ağırlık şimdiye kadar kullanılan bireysel parçaların tamamından daha hafif. Rakip ürünlere kıyasla Bosch’un elektrikli aksının ayırt edici özelliğinin daha iyi hızlanabilmesi ve daha uzun bir süre boyunca yüksek hızını koruyarak yüksek performans sunabilmesi olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz