Mercedes-Benz Türk, ihracatın yıldızları arasında yerini aldı

1
1311
Renault Trucks

Mercedes-Benz Türk, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) önderliğinde, Dünya gazetesi işbirliğiyle bu yıl 16’ncısı düzenlenen “İhracatın Yıldızları-Türkiye’nin Gizli Şampiyonları” yarışmasında İhracat Performansı kategorisinde ikincilik ödülünü aldı.

İhracatın geliştirilmesi ve Türkiye ekonomisindeki payının artmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) önderliğinde, Dünya gazetesi işbirliğiyle bu yıl 16’ncısı düzenlenen “İhracatın Yıldızları-Türkiye’nin Gizli Şampiyonları” yarışmasında toplam 518 firma arasından Mercedes-Benz Türk, İhracat Performansı kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü.

İhracatın Yıldızları-Türkiye’nin Gizli Şampiyonları” yarışmasının ödül töreni, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımı ile 27 Eylül tarihinde düzenlendi. İhracat Performansı kategorisinde ikincilik ödülü alan Mercedes-Benz Türk adına törene katılan Mercedes-Benz Türk Otobüs Fabrikası Direktörü Bülent Acicbe  “Türkiye’de kuruluşumuzun 50’nci yılını kutladığımız bu günlerde, bu ödüle layık görülmek bizi gururlandırdı. Bu yarım asırda pek çok ilke, yeniliğe, başarıya ve rekora hep birlikte imza atarak sektörümüzde öncü ve lider olduk. Ülke ekonomisine üretim ve istihdam alanlarında yaptığımız katkıların yanı sıra İç Anadolu’daki Aksaray kamyon fabrikamız ve İstanbul’daki Hoşdere otobüs fabrikamızda ürettiğimiz otobüs ve kamyonlar, bugün dünyanın dört bir yanında 70’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Bu çalışmalarımızın ödüle değer görülmesi, bizi yeni hedeflerimize yürürken cesaretlendirecek.” şeklinde konuştu.

Mercedes-Benz Türk 2016 yılında 3 bin 500’ü aşkın otobüs ve 4 bin 500’ü aşkın kamyon ihraç ederek üretim tesislerinde tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Şirket, hafif ticari taşıt grubunda ise en yüksek satış rakamına ulaşan ilk üç marka arasında yerini aldı. Mercedes-Benz otomobil grubu, 32 bin 666 satış adediyle rakiplerini geride bırakarak tarihi bir rekora imza attı. Otobüs ihracatı 2016 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 8 artarken, kamyon ihracatı yüzde 400 oranında yükseldi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz