Hidrojenle çalışan ilk tekne altı yıl sürecek dünya turuna başladı

0
1839

İlk kez 2009 yılında Toyota tarafından geliştirilmeye başlanan hidrojen yakıt hücreli araçlara bir yenisi daha eklendi. Dünyanın hidrojen yakıt ile çalışan ilk teknesi suya indirilerek altı yıl sürecek dünya turuna başladı. Odysses adındaki bilim teknesi, 50 ülkedeki 101 limanı ziyaret edecek.

Dünyanın hidrojen yakıt ile çalışan ilk teknesi suya indirilerek altı yıl sürecek dünya turuna başladı.

Fransa’dan yola çıkan hidrojen yakıt hücreli tekne, güneş, rüzgar ve hidrojeneratif güç sayesinde deniz suyundan üretilen hidrojenin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle motor gücünü sağlıyor. Seyir halinde ve limanlarda denizden alınan sudaki hidrojeni en doğal ve temiz yoldan üreten teknenin, su buharı haricinde doğaya hiçbir yayımı olmuyor. Odysses adlı tekne Fransa Deniz Kuvvetleri’nden Victorien Erussard ile kaşif ve belgesel yönetmeni Jérôme Delafosse tarafından yönetiliyor. Projeyi ilk günden itibaren destekleyen Toyota da teknenin yanaştığı limanlarda takım tarafından kullanılmak üzere altı hibrit otomobil ve hidrojen yakıt hücreli iki adet Mirai’yi de proje takımına tahsis etti.

Fransa’dan yola çıkan hidrojen yakıt hücreli tekne, güneş, rüzgar ve hidrojeneratif güç sayesinde deniz suyundan üretilen hidrojenin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle motor gücünü sağlıyor.

Hidrojen yakıt hücresinin kullanıldığı teknenin güç birimleri de yüksek enerji verimliliği ile çalışıyor. Diğer teknelerde kullanılan içten yanmalı motorlarda yüzde 20 civarında verimlilik gerçekleşirken, hidrojen yakıt hücreli Odyses’de bu oran yüzde 40-60 arasında değişiyor.

Toyota daha önce, dünyanın ilk hidrojen yakıt kullanılarak çalışan otomobil olan Mirai’yi, Hino ile birlikte otobüs ve kamyonu, Japonya’daki fabrikasında yakıt hücreli forklifti ve yakıt hücresiyle çalışan jeneratörleri üretip kullanıma sunmuştu.

Toyota da teknenin yanaştığı limanlarda takım tarafından kullanılmak üzere altı hibrit otomobil ve hidrojen yakıt hücreli iki adet Mirai’yi de proje takımına tahsis etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz