Volvo Group ve Daimler Truck, dijital dönüşümü güçlendirmek amacıyla yazılım tanımlı bir araç platformu için ortak girişim kurmayı planlıyor

0
346
Volvo Group ve Daimler Truck
Volvo Group ve Daimler Truck, müşteri verimliliğini ve deneyimini artırmak için yazılım tanımlı ağır hizmet ticari araçlara dönüşüme öncülük etme tutkusunu paylaşıyor. Her iki şirket de, dijital araç özelliklerinin farklılaştırılmasına temel oluşturan, yazılım ve donanım da dahil olmak üzere, yazılım tanımlı bir ağır hizmet aracı platformunun önder geliştiricisi olmak amacıyla bir ortak girişim oluşturmayı planlıyor. Yeni şirketin merkezi İsveç'in Göteborg kentinde olacağı bir 50/50 ortak girişim olması planlanıyor.

Ticari araç sektörünün önde gelen iki şirketi olan Volvo Group ve Daimler Truck, yazılım tanımlı ağır ticari araçlara yönelik dijital dönüşüme önderlik etme tutkusunu paylaşıyor. Çabalarını artırmak amacıyla her iki şirket, gelecekteki yazılım tanımlı ticari araçlara temel oluşturacak ortak bir yazılım tanımlı araç platformu ve özel kamyon işletim sistemi geliştirmek üzere bir ortak girişim kurmak üzere bir ön anlaşmaya vardı. Amaç, yeni ortak girişimi standartlaştırılmış donanım ve yazılım alanında önder bir geliştirici haline getirmek. Bu teknik temel daha sonra Volvo Group, Daimler Truck ve potansiyel olarak diğer ortakların, ürünleri için farklı dijital araç özellikleri sunmasına ve sonuçta müşteri verimliliğini ve deneyimini artırmasına olanak tanıyacak.

Volvo Group ve Daimler Truck, Volvo Group ve Daimler Truck diğer tüm iş alanlarında rakip olmaya devam ederken, bağımsız bir varlık olarak faaliyet gösterecek olan ortak girişimde 50/50 ortak olmayı planlıyor. CO2 nötr tahrik teknolojilerine yönelik dönüşüme yönelik halihazırda yapılan yoğun yatırımlar bağlamında, geliştirme hedeflerini ve müşteri beklentilerini uygun bir zaman dilimi içinde en iyi şekilde karşılamak için dijital teknoloji geliştirme konusundaki işbirliği daha da hayati hale geldi.

Volvo Group Başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt, konuyla ilgili olarak “Volvo Group ve Daimler Truck ayrı ayrı harika iki şirket. Şimdi yazılım tanımlı bir kamyon platformunun getireceği müşteri avantajlarını hızlandırmak için güçlerimizi birleştiriyoruz. Sektörümüzün hızlı dönüşümü göz önüne alındığında, gelişimi hızlandırmak, hacimleri artırmak ve maliyetleri paylaşmak için işbirliği yapmak mantıklı. Yazılım tanımlı ağır hizmet kamyonları sektörümüzün dönüşümünde bir paradigma değişimini temsil ediyor. Kamyonun hızlı ürün güncellemeleri için standartlaştırılmış donanım ve işletim sistemine sahip programlanabilir bir cihaz haline getirilmesi, her iki şirkete de dijital hizmet ve çözümleri farklılaştırırken, müşterilerimiz ve onların müşterileri için değer yaratma fırsatı verecek. Ortaklık gerçekten yeni önderlik.” dedi.

Daimler Truck CEO’su Martin Daum ise şunları söyledi: “Araçtaki dijitalleşme, CO2 nötr sürüş teknolojilerine yönelik dönüşüm kadar önemli. Volvo Group ile ortak bir yazılım tanımlı araç platformu geliştirmek, araçlarımızı programlanabilir bir cihaza dönüştürmemize olanak sağlayacak. Bu, dünya çapındaki kamyon ve otobüs müşterilerimiz için çok daha yüksek hız ve verimlilikle farklılaşan dijital araç özellikleri oluşturmamıza olanak tanıyacak. Volvo Group ile birlikte örnek bir kamyon işletim sistemi geliştirebilir ve bir endüstri standardı belirleyebiliriz.

Ortak girişimin genel merkezi İsveç’in Göteborg kentinde olacak ve her iki şirketin mevcut varlıkları ve kaynakları yeni organizasyona dahil edilecek. Her iki hissedarın da hedefi, bir kamyon işletim sistemi için endüstri standardını belirlemek ve ürünlerini diğer OEM’lere de sunmak. Bu amaçla ortak girişim, müşterilerinin farklı yazılım katmanları oluşturabileceği ortak bir geliştirici platformunu hizmet olarak sunacak.

Volvo Group ve Daimler Truck zorlu rakipler olmaya devam edecek ve ilgili dijital çözümler de dahil olmak üzere eksiksiz ürün ve hizmet tekliflerini farklılaştırmaya devam edecek. Her iki şirket de kendi müşterilerine farklılaşan dijital araç özellikleri sunmak için platformun yanı sıra kendi son kullanıcı uygulamalarını da sunacak.

Şu anda imzalanan ön anlaşma bağlayıcı değil. İlgili makamların gerekli inceleme ve onaylarına tabi olarak nihai işlemin 2025 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması amacıyla bu yıl içinde nihai bir anlaşma yapılması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz