Scania, özerk kamyonunu madende deniyor

0
754
Scania XT 8x4 özerk damperli kamyon

Scania, Rio Tinto’nun Batı Avustralya’daki Dampier Tuz operasyonlarında yeni nesil özerk (otonom) taşımacılık sistemini deniyor.

Dampier’in günlük operasyonlarından ayrı olarak çalışan bir Scania XT 8×4 özerk damperli kamyonu içeren denemenin ilk evresi Ağustos 2018’de başladı.

Bu başlangıç evresinde bir güvenlik sürücüsü kamyonun performansını takip ediyor ve gerekirse müdahalede bulunuyor. İzleyen evrelerde, araç-araç farkındalığını ve akıllı filo gözlem kontrollerini geliştirmek için daha fazla özerk Scania kamyon denemeye katılacak.

Rio Tinto Verimlilik & Teknik Destek Yöneticisi Rob Atkinson, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “ Bizim geleneksel taşıma kamyonlarımızdan daha küçük kamyonlarda bu teknolojiyi denemekten dolayı çok memnunuz. Bu, bize Rio Tinto’nun birçok alanında yaptığımız çalışmalarda daha fazla esneklik elde etme potansiyeli sunuyor. Bizim işimizde güvenli ve daha verimli çalışma olanağı yarattığını gördüğümüz özerklik, bu teknolojiyi kullanarak yeni gelişmeler sağlamak için seçenekleri değerlendirmede yeni bir adım oluşturuyor.

Başlangıç evresinde bir güvenlik sürücüsü kamyonun performansını takip ediyor ve gerekirse müdahalede bulunuyor.

Scania Madencilik Yöneticisi Björn Winblad ise “Maden sahaları yüksek araç kullanma oranlarıyla yeni özerklik teknolojisini denemek için ideal. Endüstri, özerkliğin güvenlik ve verimlilik faydalarını görebilecek ve burada elde edilen deneyim, diğer taşımacılık uygulamaları için tamamen özerk çözümler geliştirmek için yardımcı olacak. Kamyonun güvenli bir şekilde ve operasyonlarla ilgili beklentilerle uygun olarak performans gösterdiğini görmek son derece cesaretlendirici.” dedi.

Rio Tinto; en geniş sürücüsüz kamyon yelpazesi, dünyanın ilk tamamen özerk ağır taşımacılığı, uzun mesafe demiryolu ağı ve tam özerk delme işlemi ile madencilik endüstrisinde özerklikte öncü konumda bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here