Volvo Group, uzun mesafe taşımacılığından kaynaklanan CO2 yayımlarını azaltmaya yönelik ortak girişim için Westport ile anlaşma imzaladı

0
583
Volvo Group ve Westport Fuel Systems Inc.
Volvo Group, Westport Fuel Systems Inc. ile Westport'un Yüksek Basınçlı Doğrudan Enjeksiyonlu (HPDI) yakıt sistemi teknolojisinin ticarileştirilmesini ve küresel olarak benimsenmesini hızlandıracak bir ortak girişim kurmak üzere bir anlaşma imzaladı.

Volvo Group, daha önce duyurulan Niyet Mektubu uyarınca, Westport Fuel Systems Inc. ile uzun yol ve yol dışı uygulamalar için Westport’un Yüksek Basınçlı Doğrudan Enjeksiyonlu (HPDI) yakıt sistemi teknolojisinin ticarileştirilmesini ve küresel olarak benimsenmesini hızlandıracak bir ortak girişim kurmak üzere bir anlaşma imzaladı.

Ortak girişimin kapatılması, düzenleme ve hükümet onayları da dahil olmak üzere belirli kapanış koşullarına tabi. Ortak girişimin 2024 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen resmi kapanışın ardından faaliyete geçmesi öngörülüyor.

Yüksek Basınçlı Doğrudan Enjeksiyon (HPDI), dizel gibi sera gazı yayan yakıtları karbon nötr veya biyogaz veya hidrojen gibi sıfır karbon yakıtlarla değiştirmek için içten yanmalı motorlu araçlarda uygulanabilen bir yakıt sistemi teknolojisi.

Yüksek Basınçlı Doğrudan Enjeksiyon (HPDI)
Yüksek Basınçlı Doğrudan Enjeksiyon (HPDI), dizel gibi sera gazı yayan yakıtları karbon nötr veya biyogaz veya hidrojen gibi sıfır karbon yakıtlarla değiştirmek için içten yanmalı motorlu araçlarda uygulanabilen bir yakıt sistemi teknolojisi.

Volvo Group COO’su Lars Stenqvist, konuyla ilgili olarak “Yenilenebilir yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlarla, özellikle Yüksek Basınçlı Direkt Enjeksiyon (HPDI) ile karbonsuzlaştırma, sürdürülebilir çözümlerde önemli bir rol oynuyor. HPDI, beş yılı aşkın bir süredir Volvo kamyonlarıyla yollarda ve müşterilerin LBG (Sıvılaştırılmış Biyogaz) uygulamalarında CO2 yayımlarını şu anda önemli ölçüde azaltmalarına olanak tanıyan ve hidrojen için potansiyel bir yol olan kanıtlanmış bir teknoloji.” dedi.

Daha önce duyurulduğu gibi Westport, ortak girişime ilgili sabit varlıklar, fikri mülkiyet ve iş de dahil olmak üzere belirli HPDI varlıkları ve fırsatlarıyla katkıda bulunacak. Volvo Group, kapanışta ödenecek yaklaşık 28 milyon ABD Doları tutarında ortak girişimin yüzde 45’lik hissesine ek olarak ortak girişimin performansına bağlı olarak ilave 45 milyon ABD Doları’na kadar hisse satın alacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz