Sıfır yayımlı kamyonlar: Sektör ve çevreciler altyapı için bağlayıcı hedefler çağrısında bulunuyor

0
283
zero-emission-trucks-industry-and-environmentalists-call-for-binding-target
Kamyon üreticileri ve çevreciler, 2025 yılına kadar AB genelinde elektrikli kamyonlar için 11 bin şarj noktasının (2030'a kadar 42 bin) kurulması için güçlerini birleştirdi.

Kamyon üreticileri ve çevreciler, 2025 yılına kadar AB genelinde elektrikli kamyonlar için 11 bin şarj noktasının (2030’a kadar 42 bin) kurulması için güçlerini birleştirdi. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA) ve Transport & Environment (T&E), bu çağrıyı ortak bir mektupla Avrupa Komisyonu’na yaptı.

Dernekler, şu anda kamyona özgü şarj istasyonlarının sayısının sıfıra yakın olduğu göz önüne alındığında, bu hedeflerin iddialı olduğunu, ancak Avrupa Yeşil Anlaşması‘nın hedeflerine ulaşmak için gerekli olduğunu söylüyor.

Buna ek olarak, ağır hizmet taşıtlarına uygun 300 kadar hidrojen yakıt ikmal istasyonu 2025’e kadar hizmete sokulmalı ve 2030’a kadar istasyon sayısı yaklaşık bine çıkarılmalı.

Ortak endüstri / STK talebi, bu yıl Avrupa’nın Alternatif Yakıtlar Altyapı Direktifi‘nin beklenen incelemesinden önce geldi.

ACEA ve T&E, mektupta, Avrupa Komisyonu’nu Alternatif Yakıtlar Altyapı Direktifi’ni sıfır yayımlı kamyonlar ve otobüsler için uygun hale getirmeye ve kesintisiz sınır ötesi operasyonları sağlamak için tüm AB üye devletlerinde altyapı için bağlayıcı hedefler oluşturmaya çağırıyor. Bu, profesyonel taşımacılık operatörlerini sıfır yayımlı araçlara hızlı bir geçiş yapmaya teşvik etmek için acil ve çok önemli.

Elektrik ve hidrojenle çalışan kamyonlar, yüksek güç ve enerji taleplerinin yanı sıra alan, park ve erişim gereksinimleri nedeniyle özel şarj ve yakıt ikmal altyapısına ihtiyaç duyuyor. Avrupa Komisyonu, bu özel ihtiyaçları Alternatif Yakıtlar Altyapı Direktifi incelemesinde ele alarak şarj ve yeniden yakıt doldurmanın kamyon depolarında, lojistik merkezlerinde (yükleme ve boşaltma sırasında), kentsel alanlardaki halka açık yerlerde ve otoyol koridorlarında mümkün hale gelmesini sağlamalı.

ACEA Ticari Taşıt Kurulu Başkanı ve Daimler Truck AG CEO’su Martin Daum, “Sektörümüz tamamen Yeşil Anlaşma’ya ve dolayısıyla en geç 2050’ye kadar karbonsuz karayolu yük taşımacılığına kendini adadı. Bu amaçla, CO2-nötr kamyonlara büyük yatırımlar yapıyoruz. Ancak müşterilerimiz, bir ülkeden diğerine mal teslim ederken kolayca araçlarını şarj edip yeniden yakıt ikmal edemedikleri sürece bu araçlara yatırım yapmayacaklardır. Yaklaşan Alternatif Yakıtlar Altyapı Direktifi incelemesi, altyapının yaygınlaşmasının ve sıfır yayımlı araçların devreye girmesinin el ele yürüdüğünden emin olmak için altın bir fırsat.” dedi.

Transport & Environment Yönetici Direktörü William Todts ise şunları söyledi: “Gelecek elektrikte, kamyonlar için bile. Sıfır yayımlı kamyonlara geçiş gerçekleşiyor ve Avrupa Komisyonu’nun uyanma zamanı geldi. Önümüzdeki dört yıl içinde kamyon depolarında, lojistik merkezlerinde ve Avrupa’daki her ana otoyolda 10 bin kamyon şarj noktası kurmamız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here