ZF, dünyanın ilk harici yan hava yastığı sistemini sunuyor

1
1539
ZF_Side-Impact-Protection_01b
ZF, dünyanın ilk çarpışma öncesi yolcu güvenliği sistemini çarpışmadan önce açılabilecek harici bir yan hava yastığı ile sundu. Bu güvenlik teknolojisi yandan darbe alınan çarpışmalarda yolcuların yaralanma riskini yüzde 40'a kadar azaltmaya yardımcı olabilir.

Yandan alınan darbeler neticesinde meydana gelen çarpışmalar en tehlikeli trafik kazaları arasında bulunuyor. Almanya’da bu tip kazalara karışan yolcuların üçte biri hayatını kaybediyor. ZF tarafından yeni geliştirilen çarpışma öncesi güvenlik sistemi prototipi, çarpışmadan milisaniyeler öncesinde aktive edilen bir harici yan hava yastığı kullanıyor. Oluşturulan ek yanal ezilme bölgesi sayesinde yolcuların hayatlarını kurtarabilmekte ve yaralanmalarında yüzde 40’a kadar azalma sağlanıyor. Bunu gerçekleştirebilmek için ZF, aracın duyarga ağına bağladığı hava yastıkları ile birlikte, çarpışma ihtimalini sürekli gözlemleyen ve kaza ihtimaline karşı hava yastıklarını aktive etmek üzere arka planda çalışan algoritmalar geliştirdi.

ZF, Memmingen’de harici bir yan hava yastığı bulunan, dünyanın ilk çarpışma öncesi yolcu güvenliği sistem prototipinin canlı tanıtımını yaptı. ZF İleri Mühendislik ekibindeki Güvenli Mobilite Sistemleri Bölüm Başkanı Uwe Class, “Bu güvenlik sisteminin, aracın yandan darbe aldığı kazalarda, yolcuların ciddi yaralanmalarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğunu vurguladık.” dedi.

Uwe Class, şöyle devam etti: “ZF, şu anda duyarga sistemleri, algoritmalar ve kontrol ünitelerinden, aktif ve pasif uyarıcılara kadar entegre araç güvenliği teknolojisi yelpazesini sunan tek şirkettir. Şirketimizin vizyonu olan “See.Think.Act (“Gör.Düşün.Uygula”) süreçlerine yönelik derin anlayışımız, yeni çarpışma öncesi güvenlik sistemi gibi entegre araç güvenliği çözümlerini kavramsallaştırmamıza ve gerçekleştirmemize olanak sağlıyor.

ZF_Side-Impact-Protection_01a
ZF güvenlik teknolojisi, bir çarpışma gerçekleşmeden saniyeler öncesinde yandan gelen darbelere karşı ezilme bölgesinin boyutunu genişletmek için tasarlandı.

Göz açıp kapatıncaya kadar olan sürede sistemin harekete geçişi

Bu sistemin geliştirilmesindeki en büyük zorluk, kaçınılmaz bir çarpışmayı güvenilir bir şekilde algılamak ve çarpışma gerçekleşmeden önce dış hava yastığının açılmasını sağlamaktı. Sistem, hava yastığını açmaya ve şişirmeye karar vermek için yaklaşık 150 milisaniyeye sahip – kabaca bir insanın gözünü kırpması gereken zaman kadar.

Aracın duyargaları önce olası bir etkiyi hızlı ve doğru bir şekilde tanımlamalı. Bu birbirine bağlı kamera, radar ve lidar ile mümkün oluyor. Sistem yazılımı içindeki algoritmalar, bir çarpışmanın kaçınılmaz olup olmadığına ve hava yastığının açılmasının hem mümkün hem de faydalı olacağına karar veriyor. Bu kararların hepsi olumlu ise, sistem hava yastığını doldurmak için şişiricileri ateşliyor. Araca bağlı olarak 280 ila 400 litre arasında bir kapasiteye sahip olan hava yastığı, A ve C sütunları arasındaki kapı alanında ek bir ezilme bölgesi oluşturmak üzere marşpiyelden yukarı doğru genişliyor.

Yaralanma riskinin azaltılması

Yandan darbe alınan kazalarda, yolcu kabini deforme oldukça bu tarafta oturan yolcuların göğüs bölgesinden ciddi yara alma riski de artıyor. ZF çarpışma öncesi güvenlik sistemi çarpmak üzere olan aracın darbesini yüzde 30’a kadar indirebiliyor ve bu da yolcuların yaralanma riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oluyor.

Kaçınılmaz bir çarpışmayla ilgili bilgi öngörüleri, standart güvenlik teknolojilerinin etkinliğini daha da artırmaya yardımcı oluyor. Örneğin,   ACR8 Aktif  Kontrol Retraktörü, yolcuları uyarabilir veya çarpışmadan saliseler öncesinde yolcuları güvenli bir pozisyonda tutmaya yardımcı olabiliyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here