TRATON GROUP ve TuSimple, otonom kamyonlar için küresel ortaklığa giriyor

0
76
Scania_Truck_Sensors_1
TRATON ve TuSimple, Scania kamyonlar kullanarak İsveç’te Södertälje ve Jönköping arasında ilk SAE Seviye 4 otonom aktarma merkezinden aktarma merkezine güzergahı işletmek için bir geliştirme programı başlattılar.

TRATON GROUP ve ağır hizmet kamyonlarına odaklanan San Diego merkezli otonom sürüş teknolojisi şirketi TuSimple, 23 Eylül tarihinde otonom kamyonlar geliştirmek için şirketlerin küresel bir ortaklığa girdiğini açıkladılar. Avrupa’da türünün ilki olan ortaklık, küresel bir OEM ile SAE Seviye 4 (L4) otonom teknoloji firmasını bir araya getiriyor. TRATON ve TuSimple, Scania kamyonlar kullanarak İsveç’te Södertälje ve Jönköping arasında ilk SAE Seviye 4 otonom aktarma merkezinden aktarma merkezine güzergahı işletmek için bir geliştirme programı başlattılar. Ortaklığın bir parçası olarak TRATON, TuSimple’nin azınlık hissesini aldı.

TRATON GROUP CEO’su Matthias Gründler, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “TuSimple ile küresel ortaklık Küresel Şampiyon olma yolunda bir başka önemli adım. Müşterilerimize katma değer kazandıran yenilikçi gelecek teknolojileri stratejimizin önemli bir kısmını temsil ediyor.” Hazırlanan ilk test araçları Seviye 4’ü (yüksek otomasyon) hedefliyor. Halihazırda 2015 yılından beri kamuya açık yollarda gerçekleştirilen birkaç milyon test kilometresi ile teknolojisini deneyen TuSimple, örneğin algılama ve gece görüşü alanlarında, önder bir otonom sürüş geliştirmecisi konumunda bulunuyor.

Scania_Truck_Sensors_3
Scania test araçları çok yakında TuSimple teknolojisi ile yollara çıkacak.

TuSimple Başkanı Cheng Lu ise şunları söyledi: “TRATON GROUP ile ortaklığımız yeni uluslararası pazarlara otonom kamyon teknolojisinin sunulmasını hızlandıracak ve küresel ortaklığımızı dört gözle bekliyoruz. TRATON GROUP mükemmel bir üne sahip ve birinci sınıf kamyon markaları oluşturmuş durumda. TuSimple’a yaptıkları stratejik yatırım, teknolojimizin ve yaklaşımımızın güçlü bir kanıtı.

TRATON GROUP ve TuSimple‘daki geliştirmeciler, TRATON markalarının kamyonları için, tanımlanmış sürüş koşullarında insan müdahalesi olmadan tam otomasyona ulaşabilen ve tüm pazarlarda uygulanabilen SAE Seviye 4 otonom sistemler geliştirmek için yakın bir şekilde çalışıyorlar. Uzun mesafe yük taşımacılığı için müşterilere büyük avantajlar sağlayan otonom kamyonların kullanımı, yakıt tüketimini ve işletim maliyetlerini azaltarak güvenliği ve verimliliği de artırabilecek.

Scania_Truck_Sensors_2
Otonom kamyonlar, müşterilere artırılmış güvenlik, verimlilik ve maliyet tasarrufu sağlayacak.

TRATON’un amacı sürücüsüz kamyon filolarını İsveç, Almanya ve diğer ülkelerdeki yollarda test etmek. Bu, orta vadede artan sürücü bulamama sorununa karşı koymanın bir yolu olarak hizmet edebilir.

Uzmanlar sadece Almanya’da yaklaşık 60 bin sürücü açığı bulunduğunu tahmim ediyorlar. Dahası otonom kamyonlar, toplam kamyon kapasitesi kullanımını artıracak. İlk devreye alma durumlarının özel olarak sınırlandırılmış alanların dışında özellikle yüksek frekanslı aktarma merkezinden aktarma merkezine güzergahlarda gerçekleşeceği son derece akla yatkın duruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here