DOD Ağır Vasıta ikinci elde iddialı

0
1639

Doğuş Otomotiv, DOD ile ikinci elde kazandığı 17 yıllık tecrübeyi DOD Ağır Vasıta ile ikinci el ağır vasıta pazarına taşıdı. DOD Ağır Vasıta sadece çekici ve kamyon değil; treyler, damper ve soğutucu birim alım satım işlemleri de gerçekleştiriyor.

Yaklaşık bir buçuk yıl önce faaliyete geçen DOD Ağır Vasıta, 15 Aralık 2016 tarihinde Grand Hyatt İstanbul Otel’de düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda hazır bulunan DOD Ağır Vasıta Genel Müdürü İlhami Eksin ve Satış Müdürü Selçuk Aksakal, DOD Ağır Vasıta ve ikinci el stratejileri hakkında açıklamalarda bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtlandırdılar.

DOD Ağır Vasıta’nın stratejisi

17 yıl önce kurulan DOD ile Doğuş Otomotiv’in o dönemdeki stratejisinin müşterilerin güvenebileceği bir sığınak oluşturmak, özellikle yeni araç satılan müşteri portföyünü ikinci elle buluşturmak ve bayilik teşkilatıyla kârlı bir organizasyon kurmak olduğunu açıklayan DOD Ağır Vasıta Satış Müdürü Selçuk Aksakal, DOD Ağır Vasıta için de benzer bir stratejilerinin bulunduğunu, her türlü süreçte güvenilir bir kurum olacaklarını ve müşterilerini yarı yolda bırakmayacaklarını belirterek, bunu yaparken de diğer markaların yatırımlarından farklı olarak merkezi bir satınalma ya da stok yönetiminden ziyade Türkiye geneline yayılmış 17 adet bayileriyle tüm markalara eşit uzaklıkta kalarak kendi başına ayakları üzerinde duran, sürdürülebilir kârlılığı bulunan ve müşteri memnuniyeti ve güveni üzerine kurulmuş bir teşkilat haline dönüşeceklerini ifade etti.

İkinci elde kurumsal firmaların payı yüzde 3

Türkiye’de ortalama 27 – 30 bin adet seviyesine oturan yeni ağır vasıta pazarının üç – dört katı büyüklüğünde bir ikinci el ağır vasıta pazarı bulunduğunu ve yılda yaklaşık 100 bin adet aracın el değiştirdiğini kaydeden Selçuk Aksakal, ağırlıklı olarak galeriler ve bireysel satıcılar aracılığıyla gerçekleştirilen alım satımlarda kurumsal olarak hizmet veren markaların payının sadece yüzde 3 civarında olduğunu söyledi.

Müşteri beklentisinin üzerinde hizmet

Doğuş Otomotiv’in misyonunun beklentilerin üzerinde yaratıcı hizmet sunmak olduğunu, dolayısıyla DOD Ağır Vasıta ismi ile müşterinin beklentisi üzerinde bir hizmet sunabilmek amacıyla bir buçuk yıl önce Türkiye sathına yayılmış 17 adet Scania bayisi çerçevesinde farklı markalara da hizmet verecek şekilde faaliyete başladıklarını kaydeden Selçuk Aksakal, tüm satış ve servis sözleşmelerini tamamlamış bu bayileriyle bugüne kadar yaklaşık bin 500 adedin üzerinde satış gerçekleştirdiklerini ve hem satınalma hem de satış etkinliklerinde bulunan 20 kişilik bir uzman kadrosuna ulaştıklarını açıkladı.

Tüm ortaklarının bu işten nemalanmasını ve kurumsal bir hafıza ile büyümelerini arzu ettiklerini, bir internet sitesini hayata geçirdiklerini, bu internet sitesinde tüm yetkili satıcıların ellerindeki araçları sergilediğini ve birbirlerine pas ettiklerini, internet sitesindeki işlemlerin sistematiğini ve süreçlerin tamamını yapılandırdıklarını ve bin 600 adede yakın aracı bu internet sitesi üzerinden sattıklarını dile getiren Selçuk Aksakal, artık bayilerin serbest piyasa kurallarıyla DOD Ağır Vasıta’nın belirlediği süreçlerle doğru ürünleri satın alıp doğru müşterilerle buluşturarak doğru fiyatlandırma politikaları oluşturacaklarını ve hep beraber kâr edeceklerini belirterek, tüm pazarlama politikalarını dijital platform üzerinden yürüteceklerini ifade etti.

Pro ve ProPlus

DOD Ağır Vasıta, ürünlerini “Pro” ve “ProPlus” olmak üzere iki başlık altında topluyor. Üç yıl ve daha yeni araçlar “ProPlus”, dört ve altı yıl arası araçlar ise “Pro” olarak tanımlanıyor. DOD Ağır Vasıta bünyesinde ayrıca sigorta ve kasko hizmetleri de VDF ile gerçekleşen işbirliği ile sunuluyor.

Tek bir telefonla ulaşım

17 yetkili satıcıya tek bir telefonla ulaşılabildiğini kaydeden Selçuk Aksakal, “Doğuş Otomotiv bünyesinde kurulu çağrı merkezimizde 70’in üzerinde üniversite mezunu İngilizce bilen arkadaşımız var. Telefonla  bu çağrı merkezini aradığınızda ister binek ister ağır vasıta olsun bu arkadaşlar sizi doğru yere yönlendiriyorlar ve aracı satın alıncaya kadar takibini sürdürüyorlar. Kurumsal olmak demek, takım olarak birlikte hareket etmek demek.” dedi.

“Müşteriyi biz bulacağız”

Müşterinin sadece kendilerine takas için araç getirmeyeceğini, işini ve ekspertizi doğru yapan profesyonel ekiplerle müşteriyi kendilerinin bulacağını, müşterinin toplam sahip olma maliyetini yükselten araçları müşteriden önce tespit edeceklerini, belli bir yaşa ya da km’ye gelen aracı arıza çıkarmadan önce ikinci el değerinin en yüksek olduğu noktada müşteriye teklif götürerek satın alacaklarını ve bu aracı yeni ya da ellerinde bulunan en uygun ikinci el araçla takas edeceklerini veya nakit olarak satın alacaklarını açıklayan Selçuk Aksakal, diğer yandan emanet satış olarak adlandırdıkları hizmetle de tam anlamıyla müşterinin çözüm ortağı olacaklarını dile getirdi.

111 nokta ekspertiz

DOD Ağır Vasıta, satış amacıyla alacağı tüm araçlar için 3.5 saat süren 111 nokta ekspertiz çalışması yapıyor. Kaporta-mekanik durumunun tespitinin ardından eksikler kaliteli işçilik ve orijinal yedek parçalarla gideriliyor. Aracı satın almak isteyen müşteriler bu ayrıntılı raporu inceleyerek her konuda bilgi sahibi olabiliyor. “Bizden çıkan araç 100’üncü ya da 500’üncü kilometrede yolda kalmayacak.” diyen Selçuk Aksakal, Pro ve ProPlus ürünlerde müşterilerine uzun vadeli servis anlaşmaları önererek onların maliyetlerini aşağıya çekmeyi ve aylık ortalama sabit bir maliyet oluşturmayı istediklerini sözlerine ekledi.

“İkinci el ağır vasıtada ilk akla gelen marka olmak istiyoruz”

En çok ziyaret edilen, en verimli çalışan, müşteri odaklı ve müşterinin tüm isteklerine yanıt verebilen bir internet sitesi açtıklarını ve bu siteyi geliştirmeye devam ettiklerini vurgulayan Selçuk Aksakal, müşteriyi tanıyacaklarını, ne istediğini, nerede çalıştığını, hangi yükü taşıdığını, bir sonraki aracını ne zaman satın almak istediğini, eskiyen aracını ne zaman satışa çıkaracağını yüz yüze görüşmeler sonucunda öğreneceklerini ve bu bilgileri saklayacaklarını söyledi.

Kendi ayakları üzerinde duran, sürdürülebilir kârlılığı olan ve müşteri sadakati üzerine kurulmuş bir şirket olacaklarını ifade eden Selçuk Aksakal, ikinci el ağır vasıta denildiğinde güven duyulan ve ilk akla gelen marka olmak istediklerinin altını çizdi.

İlhami Eksin ve Selçuk Aksakal

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz