İlk Alman e-yol denemesi artık tamamen operasyonel

0
4337
First-German-e-road-trial-now-fully-operational
Temmuz başından bu yana Frankfurt yakınındaki havai hatlara sahip ilk Alman elektrikli yol test güzergahı pantograflar ile donatılan beş adet Scania R 450 hibrit kamyon ile tamamen operasyonel hale geldi.

Temmuz başından bu yana Frankfurt yakınındaki havai hatlara sahip ilk Alman elektrikli yol test güzergahı pantograflar ile donatılan beş adet Scania R 450 hibrit kamyon ile tamamen operasyonel hale geldi. Beş kamyonun sonuncusu kısa bir süre önce Alman inşaat malzemeleri tedarik firması Knauf’a teslim edildi.

Knauf Grup Müdürü Christoph Dorn, konuyla ilgili olarak “Bu pilot proje, tüm kaynakları sorumlu bir şekilde kullanma taahhüdümüzle uyuşuyor. Bunun, özellikle kentsel alanlarda lojistik süreçlerimizi daha da sürdürülebilir hale getirmemize yardımcı olabilecek içgörüler sağlayacağını umuyoruz.” dedi.

Pantografa sahip diğer dört kamyon Schanz, Meyer Logistics, Contargo ve Merck tarafından çalıştırılıyor. A5 otoyolunun beş kilometrelik elektrikli kısmında günlük trafikte kullanılan beş kamyon ile e-yolların yararlarını inceleyecek birçok çalışma için veri toplanmış olacak.

Pilot proje için haziran ayında üçüncü hibrit Scania’yı teslim alan Contargo’nun Eş Genel Müdürü Heinrich Kerstgens, şu açıklamayı yaptı: “Her iki yöndeki beş kilometrelik test güzergahı çok kısa görünebilir; ancak amaç teknolojiyi test etmek. Eğer geri bildirim olumlu olursa ve eğer Alman otoyol ağının yaklaşık üçte biri havai elektrik hatlarıyla donatılırsa gelecekte Almanya’da trafiğe kaydolan ağır kamyonların yaklaşık yüzde 80’i bu teknolojiyi kullanarak elektrikli modda çalışabilir. Bu da karbon yayımının azaltılmasına gerçekten önemli bir katkıda bulunacaktır.

Hessen’deki A5 otoyolundaki güzergah Almanya’daki üç havai hat test güzergahından biri konumunda. İkinci test güzergahı 2019 sonunda Schleswig-Holstein’da (A1) açıldı ve son test 2020 sonunda Baden-Württemberg’de (B462) başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here