Alman şirketi Bona, ülkenin ilk Scania akü elektrikli kamyonunu aldı

0
173
Scania-electric-Bona
Alman premium zemin kaplama şirketi Bona, ülkenin ilk Scania akü elektrikli kamyonunu teslim aldı.

Alman premium zemin kaplama şirketi Bona, ülkenin ilk Scania akü elektrikli kamyonunu teslim aldı.

Bona, kamyonu bir kentiçi mekiği olarak kullanacak ve bitmiş ürünleri şehrin güneyindeki üretim tesisinden kuzeydeki dağıtım merkezine taşımak için altı kilometrelik bir güzergahta günde birden fazla yolculuk yapacak. Her bir yolculukta yükleme alanına yaklaşık 21 euro palet yerleştirilebilecek, bu da kamyonu Bona’nın Frankfurt-am-Main yakınlarındaki batı Alman kenti Limburg’daki ve çevresindeki operasyonlar için ideal yayımsız taşıma sistemi haline getirecek.

Bona Almanya Genel Müdürü Dr. Thomas Brokamp, konuyla ilgili olarak “Bona, şirket genelinde sürdürülebilir ürünleri, sistemleri ve uygulamaları kullanmaya ve sürdürmeye kararlı ve yeni Scania elektrikli kamyon, daha yeşil bir geleceğe yolculuğumuzda önemli bir kilometre taşı. Yayımsız bir araca geçmek, daha geniş sürdürülebilirlik yolculuğumuzun ve iyi bir vatandaş olma taahhüdümüzün önemli bir parçası. Yoğun trafik nedeniyle Limburg kentinin aşırı yüksek nitrojen dioksit seviyeleri sorunu var. Ana kaynak dizel araçlar ve şu anda Limburg için 1 Nisan 2022’de bu araçlara yönelik bir yasağın gelmesi son derece muhtemel. Yayımsız kamyonumuzla Limburg’da nitrojen dioksit seviyelerinin düşürülmesine ve küresel karbonsuzlaşmaya değerli bir katkı sağlayabiliriz.” dedi.

Scania 25 P, enerjisini her biri 33 kW/saat kapasiteli beş adet lityum iyon pilde depoluyor. Optimum koşullar altında, tahrik aküleri 110 kilometreye kadar bir menzil için tasarlanmış durumda. Bu, Bona’nın Limburg kentindeki kullanımı için fazlasıyla yeterli, çünkü günde ortalama yaklaşık 50 kilometre yol yapılacak.

Scania Almanya & Avusturya Kamyon Satış Direktörü Christian Hottgenroth ise şunları söyledi: “Elektrikli güç aktarma sistemi, özellikle düşük motor devirlerinde ve kalkışlarda, dizel bir kamyondan önemli ölçüde daha iyi hızlanma ve daha fazla çekiş ile parlıyor. Sürücüler, sürüşten hızlı hızlanma ve kısa tepki süreleri bekleyebilir.

2022’nin başlarında aracın akülerini şarj etme şekli de yeşil olacak. Bona, şu anda Limburg tesisinin büyük binasının çatısında güçlü bir fotovoltaik sistem tarafından üretilen yeşil elektrikle beslenecek bir şarj istasyonu geliştiriyor. Tam elektrikli kamyon, doğru akımla şarj ediliyor ve 130 kW’lık bir şarj kapasitesiyle donatılıyor. Bu da akülerin yüzde 20 kapasiteyle yaklaşık bir saatte tam olarak şarj edilmesini sağlıyor. Şarj istasyonunda yarım saatlik bir duraklama ile bir 50 veya 60 kilometre daha için enerji şarj edilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here