BASF, otomotiv boyası ile sıcaklık yönetimi teknolojisiyle Red Dot ödülü kazandı

1
579

BASF’nin pasif sıcaklık yönetimi, “materyaller ve yüzeyler” kategorisinde “Red Dot Ödülleri: Ürün Tasarımı” jürisi tarafından ödüle layık görüldü. Ödüllü yenilikçi boya teknolojisi, estetiği ve işlevselliği bir araya getirirken, yakıt tüketimini de azaltıyor.

BASF Boya Bölümü’nün geliştirdiği, otomobillerin daha az ısınarak, klima ile yakıt tüketimini azaltan pasif sıcaklık yönetimine ilişkin işlevsel boya teknolojisi, Red Dot Ödülleri‘nde “materyaller ve yüzeyler” kategorisinde ödül kazandı. Ödül, Almanya’nın Essen şehrinde bulunan Red Dot Tasarım Müzesi’nde gerçekleştirilen Tasarımcılar Gecesi’nde BASF yetkililerine sunuldu.

Geleceğin hareketliliğinin tasarım ve işlevsellik konusunda yeni talepleri var

BASF’nin Red Dot ödülü kazanan sıcaklık yönetimi sistemi estetiği ve işlevselliği bir araya getiriyor. Boya, yüksek enerjili yakın kızılötesi (NIR) ışınımında şeffaf olan bir bazkat boya ve bir NIR yansıtıcı astarı bir araya getirerek sıcak yaz günlerinde aracın yüzey sıcaklığını 20°C’ye kadar azaltıyor. Ayrıca araç içerisindeki sıcaklık çok fazla artmazken, böylece araç içerisindeki sıcaklığı kontrol etmek üzere klima sistemi daha az kullanılıyor. Bu durumun, özellikle elektrohareketlilik alanında enerji tüketimi üzerinde olumlu bir etkisi bulunuyor. Boya sistemi, araçlar için koruma sağlamanın ve yüksek kalitede bir son kat oluşturmanın yanı sıra, daha fazla konfor ve verimlilik de sağlıyor.

BASF Boya Bölümü EMEA Pigmentler, Dispersiyonlar ve Yenilikçi Renkler Başkanı Stephan Schwarte, “Özerk (otonom) sürüş veya elektrohareketlilik gibi modern hareketlilik kavramları, geliştiricilerimiz ve tasarımcılarımız için yeni zorluklar oluşturuyor. Sıcaklık yönetimi sistemi, geleceğin hareketliliğine ilişkin projelerimizden sadece bir tanesi. Estetik yaklaşımı etkilemeden LiDAR duyargaları (lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji) için tanınabilirliği artırmak üzere, yüksek yansımaya sahip boya sistemleri üzerinde de çalışıyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu çalışmalar, özerk sürüş alanında çok önemli bir konu haline gelecek.” dedi.

Bu yıl Red Dot jürisinde yer alan malzeme uzmanı Dr. Sascha Peters ise sıcaklık yönetimi teknolojisinin sürdürülebilir yaklaşımının altını çizerken, “BASF’nin boya sistemi, sürdürülebilir hareketliliğe yönelik geliştirme çalışmalarının muhteşem bir örneği. Kaynak kullanımını akıllı bir şekilde azaltmamıza yardımcı oluyor. Gelecekte elektrikli hareketliliğe geçtiğimizde, umarım buna benzer daha fazla çözüm göreceğiz.

Yılda bir kez düzenlenen “Red Dot Ödülleri: Ürün Tasarımı” etkinliğinde, yaklaşık 40 kişiden oluşan jüri tüm başvuruları değerlendirirken; inovasyon, işlevsellik veya sürdürülebilirlik derecesi gibi kriterler kullanıyor. Tasarımcılar ve üreticiler 2018 yılında, 59 ülkeden 6 bin 300’den fazla nesne için yarışmaya başvuru yaptı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here