ZF ile ağır ticari taşıt müfrezeleri mümkün

1
892

ZF, ağır ticari taşıtlarda müfreze oluşturmak için birbirine bütünleşik çalışan duyarga setleri, ZF ProAI süper-bilgisayar, ReAx elektrohidrolik ticari taşıt direksiyon ve TraXon şanzıman sistemleri gibi ön üretim aşamasında gerekli birçok teknolojiyi üretiyor. Birçok iş ortağı ile birlikte Avrupa’da çok markalı kamyon müfrezesi projesi olan ENSEMBLE’a katılan ZF’nin katkılarıyla MAN’ın aFAS projesi ilk “Kamyon Yenilikçilik Ödülü” nü aldı.

ZF’nin sunduğu teknolojiler, ticari taşıtların görme, düşünme ve uygulama gibi yetkinliklere sahip olmasına olanak sağlıyor. Algılayıcılar, denetim yazılımları ve işletim sistemleri arasındaki etkileşim, müfreze çalışmalarında büyük önem taşıyor. ZF, 2021 yılına kadar Avrupa yollarında çok markalı kamyon müfrezesi hedefinin gerçekleşmesi amacıyla, AB tarafından destek verilen ENSEMBLE isimli projede kamyon üreticileriyle birlikte çalışıyor.

Proje bir kamyon müfrezesi oluşturmak için bir araya gelen çok sayıda üreticinin kamyonlarını içerdiğinden, ağ oluşturma standartları kritik öneme sahip bulunuyor. ZF’nin mevcut yelpazesinde sahip olduğu teknolojik birikim, kamera ve radar algılayıcıları, ZF ProAI süper bilgisayarı, ReAx elektrohidrolik ticari taşıt direksiyon ve TraXon şanzıman sistemleri gibi bir kamyon müfrezesi oluşturmayı mümkün kılacak birçok kabiliyeti içinde barındırıyor.

ZF Ticari taşıt Teknolojileri Bölümü Başkanı Fredrik Staedtler, “Kamyon müfrezesi gibi sürüş işlevleri oluşturmak, ZF’nin yenilikçi teknolojileriyle mümkün. Kamyon üreticilerine taşımacılığı daha verimli kılan ve sahiplik maliyetleri üzerinde olumlu etkisi olan ağ bağlantılı sistemler sunuyoruz.“ şeklinde bir açıklama yaptı.

İki ya da daha fazla kamyonun arka arkaya ve yakın mesafede sürüş içerisinde bulunmasıyla kamyon müfrezesi oluşturuluyor. Böylelikle, konvoyun başındaki kamyonu takip eden diğer kamyonlar için aerodinamik sürtünme azalırken yakıt tüketiminde yüzde 20’ye varan tasarruf sağlanmış oluyor.

Çok markalı kamyon müfrezesi oluşturulması

Konvoydaki kamyonlar arasındaki mesafeyi optimum uzaklıkta tutmak, araçlar arasında kurulan ağ bağlantısı ile mümkün oluyor ve sürücü tepki etkisi tamamen ortadan kalkıyor. Kamyonların frenleme ve sürüş dinamikleri, konvoyun başındaki aracın hareketlerine göre gerçek zamanlı olarak tasarlanıyor. Algılayıcıların okuduğu bilgiler ve özerk sürüş fişlevleri sayesinde, konvoyun başında araç şerit ihlali yapsa dahi, takip eden araçlar her zaman kendi şeritlerinde ilerliyorlar.

ZF, kamyon müfrezesi oluşturmanın fizibilitesini çok sayıda projede test etti. ZF, AB-ENSEMBLE projesinin bir parçası olarak, çok markalı kamyon müfrezesi oluşturma işinin gereksinimlerini yerine getirdi. Çok markalı tanımı, farklı kamyon üreticilerinin ürettikleri kamyonların oluşturduğu kamyon konvoyları anlamına geliyor. Sahada farklı markalarda araçlara sahip olan çok sayıda filo bulunuyor. Alman Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen aFAS isimli bir başka projede, yol yapım işlerinin bir parçası olan güvenlik araçları için kamyon müfrezesi oluşturulması konusunda, ZF etkin bir rol üstlendi. Bu proje, “Uluslararası Yılın Kamyonu” ödülü çatısı altında ilk kez verilen 2019 yılı için “Kamyon Yenilikçilik Ödülü”nün sahibi oldu. ZF, son zamanlarda Avrupa genelinde kamyon müfrezesi oluşturma ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor ve ilerleyen yıllarda bu konuyu Kuzey Amerika pazarına aktarmayı planlıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here