Scania, akü montaj fabrikasına yatırım yapıyor

0
596
scania-battery
Scania’nın elektrikli kamyon, otobüs ve motor yelpazesinin hızla genişlemesiyle şirket, İsveç Södertälje’deki bir akü montaj fabrikasına birkaç yıl boyunca 1 milyar SEK’den fazla yatırım yapmayı planlıyor.
Renault Trucks

Scania’nın elektrikli kamyon, otobüs ve motor yelpazesinin hızla genişlemesiyle şirket, İsveç Södertälje’deki bir akü montaj fabrikasına birkaç yıl boyunca 1 milyar SEK’den fazla yatırım yapmayı planlıyor. İlk adım 18 bin metrekarelik bir tesis ve 2023 yılına kadar tam olarak faaliyete geçmesi amacıyla inşaat 2021’in başlarında başlayacak.

Scania Üretim ve Lojistik Başkanı Ruthger de Vries, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu, bilime dayalı iklim hedeflerine olan bağlılığımızı yerine getirmek için gerekli olan ağır araç elektriklendirmesinde öncü bir rol üstlenme kararlılığımızın somut bir tezahürüdür. Tesis içi bir akü montaj fabrikası ile üretim operasyonu geniş ölçekli elektrikli araç üretimi için bir ön koşul ve aynı zamanda Scania’yı açıkça akü üretim değer zincirinin bir parçası olarak konumlandırıyor.

Södertälje’deki şasi montaj tesisinin bitişiğine kurulacak tesis, Northvolt’un İsveç Skellefteå’daki akü fabrikasından tedarik edilecek hücrelerden akü modülleri ve paketleri monte edecek. Monte edilen paketler, Scania’nın modüler üretimi için terzi işi sistemler oluşturacak.

Ruthger de Vries, şöyle devam etti: “Scania, Stockholm Bölgesi’ne yatırım yapmaya devam ediyor ve uçtan uca elektriklendirme yetkinliği oluşturmaya devam ediyor. Elektriklendirme taşımacılığı dönüştürecek ve Scania’nın Södertälje’deki operasyonlarına yapılan bu son yatırım ağır taşıt elektriklendirmesinde en son yeniliklerin merkezi olarak İsveç’i daha da güçlendirecek.

Scania, 2015’te hibrit otobüslerin ve 2019’da ilk tamamen elektrikli otobüs serisinin seri üretimini başlattı. Bunu son olarak Scania’nın plug-ih hibrit kamyonunun ve tamamen elektrikli kamyonunun sunulması takip etti. Elektrikli kamyonun seri üretimi 2021’de başlayacak. Bu arada, elektrikli endüstriyel ve deniz güç çözümleri geliştiriliyor. Scania, şimdi merkezi Södertälje’de bulunan üretimi kademeli olarak artıracak.

Çoğunlukla şirket içinden işe alınan 200 çalışanın çalışacağı akü montaj tesisi, gelen mallardan teslimata kadar üretim boyunca son derece yüksek otomasyona sahip olacak. Kablo demetlerinin takılması gibi akü modülü montajının el ile gerçekleştirilen unsurları ile ilgilenen personel, elektrik güvenliği ve koruması konusunda eğitilecek.

Akü paketleri, çeşitli uygulamalar için özel olarak tasarlanacak ve elektrikli ve içten yanmalı motorlu araçların paralel montajı için eşzamanlı olarak yeniden düzenlenecek yakındaki şasi montaja teslim edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz