Volvo Group Venture Capital AB, yeni nesil otonom kamyon teknolojisi için Waabi’ye yatırım yapıyor

0
1269
volvogroupventurecapital
Volvo Group Venture Capital AB, yeni nesil otonom kamyon teknolojisini geliştirmek için Kanada'da kurulan Waabi Innovation Inc. şirketine yatırım yaptı.
Renault Trucks
Volvo Trucks

Volvo Group Venture Capital AB, yeni nesil otonom kamyon teknolojisini geliştirmek için Kanada’da kurulan Waabi Innovation Inc. şirketine yatırım yaptı. Yatırım, şirketlerin malları taşıma şeklini yeniden tanımlamaya ve gelecekteki nakliye çözümlerinin dağıtımını hızlandırmaya yönelik ortak taahhüdün altını çiziyor.

Volvo Group Venture Capital Başkanı Martin Witt, konuyla ilgili olarak “Waabi şirketi, becerileri test etmek, değerlendirmek ve nihayetinde sanal bir sürücüye ticari kullanıma hazır bir otonom kamyon çözümünde güvenli ve verimli bir şekilde manevra yapmayı öğretmek için gelişmiş yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Başardıkları şeylerden etkilendik ve Volvo Group’un işlerinin gelişimine önemli ölçüde stratejik değer katabileceğini görüyoruz. Şu anda işbirliği yapmanın yollarını araştırıyoruz.” dedi.

Navlun hareketi malların büyük çoğunluğunu taşıyan kamyon taşımacılığı endüstrisiyle hızla artıyor. Bu büyümeye uyum sağlamak, tedarik zinciri endüstrisinin her parçası üzerinde muazzam bir baskı oluşturdu. Volvo Group, tamamen otonom kamyon taşımacılığının ek kapasite, daha iyi güvenlik ve iyileştirilmiş verimlilik sağlamanın yanı sıra yorucu güzergahlarda sürücüleri desteklemenin anahtarı olduğunu görüyor.

Volvo Autonomous Solutions Başkanı Nils Jaeger, şunları söyledi: “Ortaklıklar ve yatırımlar, otonom taşımacılık çözümlerini geniş ölçekte ticarileştirmenin anahtarı. Volvo Group’un yeni taşımacılık ekosistemini inşa eden Waabi gibi şirketlere yatırım yapma kararını memnuniyetle karşılıyoruz.

Waabi, özerkliği geniş ölçekte çözmek için yeni nesil yapay zeka teknolojisi geliştiriyor. Şirket kısa bir süre önce, büyük ölçekli ticarileştirme ve güvenli devreye alma için tasarlanmış, temel otonom kamyon taşımacılığı çözümü olan Waabi Driver’ı tanıttı. Bu çözüm, Waabi Driver’ın sürüş becerilerini geliştirmek için gereken çok çeşitli senaryolara maruz bırakan ve otonom kamyon taşımacılığının yaygın olarak benimsenmesinin yolunu açan, ölçeklenebilir yüksek kaliteli bir simülatör olan Waabi World ile tamamlanıyor.

Waabi Kurucusu ve CEO’su Raquel Urtasun ise şu açıklamayı yaptı: “Özerklik bir gün kamyonculuğu ve lojistiği dönüştürecek, ancak kendi kendine sürüş endüstrisi bu zorluğu henüz çözebilmiş değil. Önce AI yaklaşımımız, bu gerçekliği geniş ölçekte ortaya çıkarmanın anahtarı. Volvo Group’un Waabi’ye yaptığı yatırım, özellikle ortak güvenlik taahhüdümüz etrafında, yolculuğumuzdaki bir sonraki adımı işaret ediyor.

Volvo Group Venture Capital, 1997’de kuruldu ve küresel olarak girişim şirketlerine yatırım yapıyor. Amaç, yeni hizmetlerin ve çözümlerin oluşturulmasını kolaylaştırarak dönüşümü yönlendirmek ve start-up’lar ile Volvo Group arasındaki işbirliklerini desteklemek. Taşımacılığın geleceğini şekillendiren pazar eğilimleri ve Volvo Group’un stratejik öncelikleri, yatırım odak alanlarını tanımlıyor: Lojistik Hizmetler, Saha Çözümleri, Elektriklendirme ve İklim Teknolojisi.

İşlemin Volvo Group’un kazançları veya mali durumu üzerinde önemli bir etkisi yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here