Scania, İsviçre’ye yakıt hücreli kamyonlar tedarik edecek

0
1889
Scania-to-deliver-fuel-cell-trucks-to-Switzerland
Scania, İsviçre şirketleri Emmi AG, Genossenschaft Migros Zürich, Gysin Tiefbau AG ve TRAVECO Transporte AG'ye teslimat için ilk yakıt hücreli kamyonlarını geliştiriyor.

Akü elektrikli araçlar, Scania‘nın sürdürülebilir bir taşımacılık sistemine geçişi sağlayan ana teknolojisi olsa da, hidrojen ve yakıt hücresi çözümlerinin potansiyelini de araştırıyor. Şimdi müşterilere; İsviçre şirketleri Emmi AG, Genossenschaft Migros Zürich, Gysin Tiefbau AG ve TRAVECO Transporte AG‘ye teslimat için Scania, ilk yakıt hücreli kamyonlarını geliştiriyor.

Toplam işletme ağırlığı 40 ila 70 ton arasında olan yakıt hücreli kamyonlar, 2024 ve 2025 yıllarında İsviçre’ye teslim edilecek. Şirketlerin çeşitli faaliyetleri bulunuyor: Emmi AG bir süt ürünleri şirketi, Genossenschaft Migros Zürich perakende sektöründe faaliyet gösteriyor, Gysin Tiefbau AG Basel bölgesinde ağır makine taşıyan bir inşaat şirketi ve TRAVECO Transporte AG ulusal bir lojistik şirketi.

Scania daha önce araştırma projelerinde ve işbirliklerinde yakıt hücreli kamyonlar geliştirmişti. Ancak İsviçre kamyonları, Scania’nın müşterilere ticari olarak satılan ilk kamyonları.

Teknolojiyi ileriye taşıyor

Genossenschaft Migros Zürich için çevreye ve müşterilerine CO2 yayımlarını aktif olarak azaltma sözü, onları alternatif teknolojilere odaklıyor. Lojistik Taşımacılık Başkanı Marco Grob, “Scania ile uzun yıllara dayanan işbirliğimiz sayesinde, hidrojen alanında da doğru ortağı seçtiğimize inanıyoruz.” dedi.

Diğer bir uzun vadeli ortak ise Gysin Tiefbau AG. Genel Müdür Alex Gysin, şunları söyledi: “Halihazırda sahip olduğumuz Scania kamyonlar beklentilerimizi karşılıyor, ancak fosil yakıtları kullanmayı gerçekten bırakmak istiyoruz. Bizim için yakıt hücreli bir kamyon harika bir seçenek ve bu alanda daha fazla gelişmeye katkıda bulunmak hepimizin faydalanacağı bir şey.

Sürdürülebilirlik modeline ve netZERO 2050 azaltma yoluna dayalı olarak Emmi AG, araçlarının tedariğinde yenilenebilir enerjilere güveniyor. Filo Müdürü Stefan Leyers, şöyle konuştu: “Scania ile, bizimle birlikte geleceğe giden ve bu pilot proje aracılığıyla iddialı sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmamızda bizi destekleyen güçlü bir ortağımız var. Bu sayede yarınlara ortak katkı sağlamış oluyoruz.

TRAVECO Transporte AG, kardeş şirketi Agrola’nın bir süredir hidrojen dolum istasyonlarına yatırım yaptığını gördü. Genel Müdür Otti Häfliger, şu açıklamayı yaptı: “Bu nedenle hidrojen teknolojisine yatırım yapmamız aşikar. Ayrıca gelecek için potansiyel gördüğümüz bir enerji taşıyıcısı. Scania ile, karbonsuzlaştırma hedefimizde bize destek olan ve bize eşlik eden uzun süreli ve güvenilir bir ortağa sahibiz.

Geçişi hızlandırıyor

Scania, elektrikli kamyon teklifini daha da fazla segment ve uygulamaya hitap edecek şekilde genişletirken, şirket de yeşil hidrojenin nasıl bir rol oynayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor. Scania Pilot Ortak Başkanı Tony Sandberg konuyla ilgili olarak “Yayımsız taşımacılığa geçişi hızlandırmak için açık fikirli olmalıyız ve bazı taşımacılık türlerinin başka şekillerde ortadan kaldırılmasının zor olduğunu düşünmeliyiz.” dedi.

Akü elektrikli araçlar, genel olarak müşterilere en iyi çözümü sundukları ve pazara geniş çapta ulaşan ilk sıfır egzoz yayımı teknolojisi oldukları için Scania‘nın önceliği olmaya devam ediyor. Ancak geçişi hızlandırmak için Scania’nın tüm yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyacı var. Hidrojen gelecek vaat eden bir enerji taşıyıcısı, yenilenebilir enerjiyi uzun döngüler boyunca depolamanın iyi bir yolu ve yenilenebilir enerjiden üretilirse enerji sisteminin karbondan arındırılmasında önemli bir rol oynayacak.

Scania, İsviçre şirketleri Emmi AG, Genossenschaft Migros Zürich, Gysin Tiefbau AG ve TRAVECO Transporte AG‘ye teslimat için ilk yakıt hücreli kamyonlarını geliştiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz