Scania şarj çözümleri şirketi kurdu

0
465
Erinion
Erinion, Scania'nın sürdürülebilir bir taşımacılık sistemine geçiş amacına uygun olarak elektrikli kamyonların benimsenmesini hızlandırmak amacıyla depo ve varış noktası şarjına yönelik çözümler sunmak üzere Scania tarafından kuruldu.

Scania CV AB, müşterilerin elektrikli taşımacılığa geçişine yardımcı olmak amacıyla, özel ve yarı kamusal şarj çözümlerinde uzmanlaşmış yeni bir şirket olan Erinion‘u kurduklarını duyurdu. Stratejik hamle, müşteri lokasyonlarında 40.000 yeni şarj noktasının kurulmasını sağlayacak ve Scania Group‘un gelecekteki taşımacılık ekosistemindeki e-Mobilite teklifini güçlendirecek.

Yeni şirket Erinion, Scania’nın sürdürülebilir bir taşımacılık sistemine geçiş amacına uygun olarak elektrikli kamyonların benimsenmesini hızlandırmak amacıyla depo ve varış noktası şarjına yönelik çözümler sunmak üzere Scania tarafından kuruldu. Erinion’un çözümleri, müşterilerin premium çalışma süresiyle sıfır yayımlı filolara sorunsuz bir şekilde geçiş yapmalarını sağlayacak. Bu, Scania‘nın 2030 yılında Avrupa’daki satış hacminin yüzde 50’sinin elektrikli olması yönünde beyan ettiği hedefin yerine getirilmesinde önemli bir etken olacak.

Depo ve varış noktası şarjı

Endüstri çalışmaları, depo şarjının hem kısa hem de uzun mesafeli operasyonlar için birincil enerji kaynağı olacağını öne sürüyor*. Kamuya açık şarj ağlarına bir tamamlayıcı olarak depo ve varış noktası şarjı, müşterinin kendi deposunda veya önceden tanımlanmış diğer konumlarda özel şarj altyapısı sunuyor. Bunun pek çok avantajı var: araçların tamamen şarj edilmesini sağlayan öngörülebilir şarj programları, daha fazla çalışma süresi ve sonuçta azami operasyonel verimlilik ve her müşterinin özel operasyonlarına uygun öngörülebilir ve istikrarlı enerji maliyetleri sayesinde maliyet tasarrufu.

Her müşterinin operasyonları için öngörülebilir enerji maliyetleri ve özel çözümler sunarak, depoda ve varış yerinde şarj etme, aynı zamanda optimize edilmiş şarj gücü seviyelerini ve programlarını mümkün kılarken, akü ömrünü ve genel araç verimliliğini de artırıyor. Ayrıca, depo şarjı genellikle yoğun olmayan saatlerde gerçekleştiğinden, bu daha düşük ve daha kontrollü elektrik tarifeleri anlamına gelirken, varış noktasında şarj işlemi sürücü dinlenirken veya mal teslim ederken fırsattan faydalanılır bir şekilde gerçekleşecek.

Scania‘nın müşterilerle yapılan pilot programlarla doğrulanan araştırması, gelişmiş şarj çözümleriyle önemli maliyet tasarrufu potansiyelini ortaya koyuyor. Müşteriler, yatırım ihtiyaçlarında yüzde 50’ye kadar azalma ve her yıl kamyon başına 15.000 Euro’ya kadar operasyonel tasarruf bekleyebilirler.

Scania Group
Stratejik hamle, müşteri lokasyonlarında 40.000 yeni şarj noktasının kurulmasını sağlayacak ve Scania Group’un gelecekteki taşımacılık ekosistemindeki e-Mobilite teklifini güçlendirecek.

Terzi işi çözümler 

Günümüzde depo şarjı giderek daha gelişmiş hale geliyor. Şarj cihazları, şebeke bağlantıları ve işletme kurulumu sağlamanın ötesine geçiyor. Yeni şirketle Scania‘nın taşımacılık müşterileri, gelişmiş entegre yazılım ve donanımın yanı sıra operasyonel hizmet ve destekten de yararlanabilecek. Amaca yönelik tasarlanmış ve modüler çözümler, standart bir yeniden satıcı modeli (nakit ödemeli) veya müşterilerin peşinatları, finansal kiralamaları ve servis ve bakım için sürekli ücretleri birleştirmesine olanak tanıyan hibrit esnek bir fiyatlandırma modeli olarak sunulabilecek.

Yeni şirket başlangıçta İsveç, Norveç, Birleşik Krallık, Hollanda, Fransa ve Almanya’da pazar varlığını tesis edecek. Zamanı gelince küresel bir kullanıma sunulacak. Markadan bağımsız yaklaşım, araç markası ne olursa olsun her türden işletmenin Erinion‘un şarj altyapısından ve operasyonel hizmetlerinden yararlanabilmesini sağlıyor. 2030 yılında 230.000 elektrikli kamyonun Avrupa yollarında olması öngörülüyor**. Bu büyümeyi desteklemek için Erinion, 2030 yılına kadar müşteri lokasyonlarında minimum 40.000 şarj noktası kurmayı planlıyor.

Scania Group Enerji ve Altyapı Başkanı Jonas Hernlund, konuyla ilgili olarak “Çözümümüzle, müşterilerimiz gönül rahatlığı içinde oluyor ve asıl işlerine odaklanabiliyor; bu arada özel bir şarj ünitesi, şarj işlemini uygun ölçekte üstün kalite ve maliyet verimliliğiyle gerçekleştirmek için gereken donanım, yazılım, finansman ve operasyonel hizmetleri karşılıyor.” dedi.

Scania Group Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Girişimler ve Yeni İşler Başkanı Gustaf Sundell ise şunları söyledi: “Geçişte taşımacılık sistemi yeniden tanımlanacak. Yeni depo şarj çözümleri şirketimiz, elektrikli taşımalara geçişte geleceğin taşımacılık ekosisteminde müşterilerimiz için önemli rol oynayacak bir girişimin harika bir örneği.

* 2025’te. Kaynak: TRATON FACE Çalışması, McKinsey enerji iç görüsü, Uzman söyleşileri. 

** Kaynak: ACEA raporu “Avrupa Elektrikli Araç Şarj Altyapısı Ana Planı” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz